Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Dünyanın, başlangıcından beri, insanlar, ışık ana kaynağı olarak güneşi kullandı.Geceleri ise odun ve benzeri katı yakıtları yakarak hem ısındı hem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Dünyanın, başlangıcından beri, insanlar, ışık ana kaynağı olarak güneşi kullandı.Geceleri ise odun ve benzeri katı yakıtları yakarak hem ısındı hem."— Sunum transkripti:

1

2  Dünyanın, başlangıcından beri, insanlar, ışık ana kaynağı olarak güneşi kullandı.Geceleri ise odun ve benzeri katı yakıtları yakarak hem ısındı hem de aydınlandı.

3  1- ATEŞ  Ateşin bulunuşundan sonra ise özellikle geceleri hem bir ısınma hem de aydınlatma kaynağı olarak ateş kullanıldı.

4  M.Ö. 1300 yılarında bir ağaç sopa ucuna bağlanmış hayvan derisi ve bitki lifleriyle yanıcı madde olarak yine hayvan yağı kullanılarak meşaleler icat edildi.

5  Binlerce yıl önce Sümerler içi oyulmuş taşların içine hayvan yağı doldurarak yağ lambaları ve kandilleri kullandılar

6  Yaklaşık 3000 Yıl önce hayvansal yağların arasına pamuk sokularak ilk mum yapıldı ve 1900’lü yılların başına kadar ışık kaynağı olarak kullanıldı

7  1786 yılında İngiltere ve Almanya’da evlerin aydınlatılmasında gaz lambaları kullanılmaya başlandı.1800’lü yılların başında sokakları da gaz lambaları kullanarak aydınlattılar.

8  1879’da Thomas Edison ampulü icat etti.

9  1881’de Lewis Hovard Latimer karbon filamanlı uzun ömürlü ampulu icat etti.

10  1927 yılında ampullerden daha uzun ömürlü ve daha verimli olan floresan lamba icat edildi.İçindeki gaz, elektrik enerjisinin etkisiyle ışık yayar.

11  Nick Holonyak 1962’de Led lamba’yı icat etti

12  1980 yılında ampulden daha parlak olan ve daha fazla ışık yayan halojen lambalar büyük alanların aydınlatılmasında kullanılmaktadır.

13  AMPUL  *Çok enerji harcar.  *Isı yayar.  *Ekonomik değildir.  *Kullanım süresi kısadır.  *Pille de çalışır.  FLORESAN  *Az enerji harcar. * Isı yaymaz. *Ekonomiktir. *Uzun ömürlüdür. *Şarzlı olanları da vardır.


" Dünyanın, başlangıcından beri, insanlar, ışık ana kaynağı olarak güneşi kullandı.Geceleri ise odun ve benzeri katı yakıtları yakarak hem ısındı hem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları