Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IŞIK NEDİR? Karanlıkta göremeyiz.Etrafımızı görebilmek için ışığa ihtiyaç duyarız.Bulunduğumuz ortamda ışık miktarı yeterliyse,varlıkları daha net görebiliriz.Işık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IŞIK NEDİR? Karanlıkta göremeyiz.Etrafımızı görebilmek için ışığa ihtiyaç duyarız.Bulunduğumuz ortamda ışık miktarı yeterliyse,varlıkları daha net görebiliriz.Işık."— Sunum transkripti:

1

2

3 IŞIK NEDİR? Karanlıkta göremeyiz.Etrafımızı görebilmek için ışığa ihtiyaç duyarız.Bulunduğumuz ortamda ışık miktarı yeterliyse,varlıkları daha net görebiliriz.Işık miktarı azaldıkça veya çoğaldıkça varlıkları görmemiz zorlaşır.

4 IŞIĞIN ÖNEMİ 1- Yerin altında çalışan madenciler,baretlerin- deki lamba sayesinde önlerini görebilirler.

5 Sürücüler,gece önlerini görebilmek için araçlarının farlarını yakarlar. Deniz feneri, yaydığı ışıkla gemileri uyarır ve kayalıklardan uzak durmasını sağlar.

6 Bitkiler, besin ve oksijen üretebilmek için ışığa gereksinim duyarlar. Işık canlıların yaşam kaynağıdır.

7 ÇEVREMİZDEKİ IŞIK KAYNAKLARI Işık görmemizi sağlayan bir ışık kaynağıdır. Işık kaynakları doğal ve yapay olmak üzere ikiye ayrılır. En büyük ışık kaynağımız Güneş’ tir.

8 DOĞAL IŞIK KAYNAKLARI Güneş, yıldızlar,ateş böceğibazı balıklar ve mantarlar doğal ışık kaynaklarıdır.

9 YAPAY IŞIK KAYNAKLARI Ampul, mum, gaz lambası, el feneri, meşale gibi cisimler insanlar tarafından yapıldığı için yapay ışık kaynaklarıdır.

10 AYDINLATILMIŞ CİSİMLER Çevremizdeki bazı varlıklar ortamda bulunan başka ışık kaynaklarının varlığı nedeniyle ışık yayıyormuş gibi görünürler. Örneğin Ay,Güneş’ ten aldığı ışıkla aydın- lanır ve parlak görünür.Ayna,aliminyum folyo,gezegenler aydınlatılmış cisimlere örnektir.

11 AYDINLATILMIŞ CİSİMLER

12 İYİ ÇALIŞMALAR


"IŞIK NEDİR? Karanlıkta göremeyiz.Etrafımızı görebilmek için ışığa ihtiyaç duyarız.Bulunduğumuz ortamda ışık miktarı yeterliyse,varlıkları daha net görebiliriz.Işık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları