Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.sunuindir.com ÜNİTE ADI:IŞIK KONU:IŞIK KAYNAKLARI SINIF:4.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.sunuindir.com ÜNİTE ADI:IŞIK KONU:IŞIK KAYNAKLARI SINIF:4."— Sunum transkripti:

1 www.sunuindir.com ÜNİTE ADI:IŞIK KONU:IŞIK KAYNAKLARI SINIF:4

2 www.sunuindir.com AMAÇ: Işık kaynakları hakkında bilgi edinebilme. HEDEF VE DAVRANIŞLAR: 1-Güneş,yıldız,mum ve ampulün ışık kaynağı olduğunu söyleme ve yazma. 2-Cisimlerin belirli şartlarda ışık kaynağı haline geldiğini söyleme,yazma ve örnekler verme. 3-Yanmakta olan maddelerden çıkan alevin çevreye ışık verdiğini söyleme,yazma ve örnek verme. 4-Gösterilen veya söylenen ışık kaynaklarını seçme. 5-Eskiden kullanılan ışık kaynaklarını söyleme,yazma ve örnek verme.

3 www.sunuindir.com İŞLENİŞ Işık kaynakları örneklerle tanıtılır.Işıklı birer cisim olan ışık kaynakları ile belli şartlarda (yeteri kadar ısıtma ve yanma gibi) ışık kaynağı haline gelebilen nesneler anlatılır.Eskiden kullanılan ışık kaynaklarına örnekler verilir.Tarihi gelişimi içinde ışık kaynakları hakkında bilgi edinmeleri sağlanır.

4 www.sunuindir.com Işık vererek çevresini aydınlatan cisimlere ışık kaynağı denir.

5 www.sunuindir.com Güneş,yıldızlar ve ateş böceği,kendiliğinden ışık yayarlar.Bu ışık kaynaklarına doğal ışık kaynağı denir.

6 www.sunuindir.com DOĞAL IŞIK KAYNAKLARI: GÜNEŞ YILDIZLAR

7 www.sunuindir.com Mum,lüks,ampul gibi ışık kaynakları ancak belirli koşullar sağlandığında ışık yayarlar.Bu kaynaklara yapay ışık kaynağı denir.

8 www.sunuindir.com YAPAY IŞIK KAYNAKLARI: AMPUL MUM

9 www.sunuindir.com Bazı maddeler yeteri kadar ısıtılırsa ışık kaynağı haline gelir.Örneğin;karanlıkta yanan soba,yanan odundan çıkan alevler,yanan mum çevresine ışık yayar. YANAN ODUN MUM

10 www.sunuindir.com ESKİDEN KULLANILAN IŞIK KAYNAKLARI İnsanların ilk ışık kaynağı,Güneş olmuştur.Bununla yetinmeyen insanlar ateşi bulduktan sonra aydınlatma aracı olarak çıra ve odun kullanmışlardır.Daha sonra mum,kandil ve gaz lambası gibi ışık kaynaklarını yapmışlardır.Günümüzde ise,en gelişmiş aydınlanma aracı olan elektrik lambalarını kullanıyoruz. GÜNEŞ ATEŞ AMPUL

11 www.sunuindir.com 1-Aşağıdakilerden hangisi ışık kaynağıdır?

12 www.sunuindir.com

13

14 2-Aşağıdaki bulmacayı çözelim. ÜGŞEN 1............ MULPA 2............. KÜSL 3........... DILYIZ 4............ 1-İlk ışık kaynağımızdır. 2-Günümüzde en gelişmiş aydınlanma aracıdır. 3-Yapay ışık kaynaklarından birisidir. 4-Doğal ışık kaynaklarından birisidir.

15 www.sunuindir.com 3-Yukarıdaki balonların her birine bir ışık kaynağı ismi yazınız.

16 www.sunuindir.com 4-Aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farklı bir ışık kaynağıdır?

17 www.sunuindir.com

18

19 5-Aşağıdaki cümlelerin başına doğruysa (D),yanlışsa (Y) yazınız. (....)Yıldız bir yapay ışık kaynağıdır. (....)En gelişmiş aydınlanma aracı ampuldür. (....)Mum yandığı zaman etrafını aydınlatan bir ışık kaynağıdır. (....)Güneş ışık kaynağı değildir. (....)Ateş böceği doğal ışık kaynağıdır.

20 www.sunuindir.com 6-Çocuğun doğal ışık kaynağına ulaşmasına yardım edin.

21 www.sunuindir.com


"Www.sunuindir.com ÜNİTE ADI:IŞIK KONU:IŞIK KAYNAKLARI SINIF:4." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları