Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ  Sosyal Bilimler Liseleri 2003 yılında, Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanlarının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ  Sosyal Bilimler Liseleri 2003 yılında, Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanlarının."— Sunum transkripti:

1 SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ  Sosyal Bilimler Liseleri 2003 yılında, Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmesi amacıyla kurulmuştur. Şu an toplam sayısı 31'e ulaşmıştır.Yeni dönüştürülen okullarla birlikte sayıları 74’ya ulaşmıştır.

2 SBL'nin amaçları şöyle açıklanmıştır: a) Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder. b) Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlar. c) Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar.

3 d) Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar. e) Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir. f) Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur. g) Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.

4 Sosyal bilimler liseleri, eğitim-öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıl olan yatılı ve karma okullardır. Bu okullarda öğrenci velilerinin istekleri doğrultusunda gündüzlü öğrenciler de öğrenim görebilirler. Sosyal bilimler liselerinde öğrenciler; Türkçe-Matematik ve Sosyal Bilimler Alanlarında öğrenim görebilmektedirler. Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır. Eğitim-öğretim Türkçe yapılır. Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına da yer verilebilir. Uluslararası Bakalorya Programını uygulayan okullarda Matematik ve Fen Bilimleri dersleri yabancı dille okutulur.

5 Bu okullarda birinci yabancı dil olarak İngilizce okutulmaktadır. Bu okullar arasında öğrenci nakilleri; açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesindeki öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, ÖSS'yi kazanmaları halinde mezun oldukları alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına devam edebilmektedir.

6 KISACA TOPARLAYACAK OLURSAK 1 yılı İngilizce hazırlık olmak ü zere toplam 5 yıllıktır. Sınıf mevcutları 30 olan, beş şubeli karma- yatılı bir okuldur. Okulda dil dersleri, insan ve toplum ü zerine psikoloji, tarih, ekonomi gibi dersler bulunur. Sosyal bilimlerin ağırlıkla okutulacağı lisede ö ğrencilere uluslar arası denkliği olan bir diploma verilir.

7 SOSYAL BİLİMLERLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ ???

8 Hazırlık+4 Yıl: SBL de IB programı uygulandığından bazı dersler İngilizce olarak işlenecek ayrıca diploma uluslar arası denklik sağlayacaktır. Bu nedenle İngilizcenin çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir.

9 Alan/Dal Tercihinin Olmaması: Ortaokulda öğrencinin hedefini belirlemiş ve hedefe kilitlenmiş olarak gelmesi başarısını yükseltecek bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü okulumuzda Türkçe Matematik alanı dışına başka alan yoktur.

10 Matematik dersi neden zorunlu? IB sisteminde Matematik, İngilizce ve anadil ( bizim için Türkçe ) başarılması zorunlu derslerdir. Üst öğrenime geçerken eşit ağırlıklı bir bölüm tercih edecek öğrenciler için de SBL’ ler doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle matematik dersinde başarılı olmayan öğrenciler için SBL'ler doğru tercih değildir.

11 Nerelerde SBL var: ? SBL ‘ler Türkçe Matematik alanından mezun olan öğrencileri kabul eden ÜNİVERSİTELERİN bulunduğu yerlerde kurulur.

12 SBL’de Bilim projelerinin, sempozyumların, çalıştayların yeri ve önemi nedir ? SBL'lerde, öğrencilerin bilimsel, kültürel, sosyal faaliyetlere katılım oranı ve kalitesi yüksektir. Bugün TÜBİTAK gibi, USOBO gibi ulusal çağdaki yarışmalarda SBL öğrencileri harika işler çıkartıyorlar. Siz bu harikaları yaratan kişiler olmalısınız.

13 " ’Sosyal bilimlerde nokta yoktur, virgül vardır. Bu çalışmalarınızın sonu olmayacak hep devamı olacak demektir. Çünkü toplum hep akar. Sizler de geleceğin sosyal bilimcileri olarak bu topluma yön vereceksiniz." "

14 Katılımınıza teşekkür ederiz


"SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ  Sosyal Bilimler Liseleri 2003 yılında, Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanlarının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları