Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima).  ATATÜRK ÇİÇEĞİ (Euphorbia pulcherrima)  Özellikleri  Sıcaklık  Işık  Saksı Harcı  Bakım Önerileri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima).  ATATÜRK ÇİÇEĞİ (Euphorbia pulcherrima)  Özellikleri  Sıcaklık  Işık  Saksı Harcı  Bakım Önerileri."— Sunum transkripti:

1 Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima)

2  ATATÜRK ÇİÇEĞİ (Euphorbia pulcherrima)  Özellikleri  Sıcaklık  Işık  Saksı Harcı  Bakım Önerileri

3  Anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türüdür. İngilizce adı “Poinsettia” olan bu bitkiyi 19. yy’da Meksika’dan ABD’ye götüren ve yaygınlaştıran ABD’li devlet adamı, psikiyatrist ve bitkibilimci Joel Roberts Poinsett’ten alır. “Atatürk” adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir. Bitkinin diğer bir adı da “Noel Yıldızı”dır.

4  Tipik olarak 60 cm-5 m kadar boylanırlar. Koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yaprakları genellikle yaprak zannedilmektedir. Fakat gerçek çiçekleri çok küçük, sarı renkli ve gösterişlidir.

5  Çiçeklenme döneminden önce 15-20  C, çiçeklenme döneminde 13-15  C, çiçeklenme döneminden sonra 10-15  C sıcaklığa ihtiyaç duyar. Çiçekli iken 13  C’nin altına düşmemelidir. Yüksek oranda nem (%70-75) ister.

6  Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

7  Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıyla elde edilen harç kullanılabilir.

8  Saksı değiştirme her yıl nisan ayında yapılır. Gübreleme Haziran-Ekim ayları arasında haftada bir kez 1-2 g/l kompoze gübre olarak verilir. Bitki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık-Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasından Nisan ortasına kadar ise çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle kuru tutulmalıdır. Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

9

10


"Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima).  ATATÜRK ÇİÇEĞİ (Euphorbia pulcherrima)  Özellikleri  Sıcaklık  Işık  Saksı Harcı  Bakım Önerileri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları