Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİLİUM SP.. Lilium  Kök yapısı soğanlıdır.  Gövde otsudur.  Tek sürgün üzerinde yeni sürgünlerde çiçek bulunmaktadır.Yeni sürgünler ana sürgüne dik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİLİUM SP.. Lilium  Kök yapısı soğanlıdır.  Gövde otsudur.  Tek sürgün üzerinde yeni sürgünlerde çiçek bulunmaktadır.Yeni sürgünler ana sürgüne dik."— Sunum transkripti:

1 LİLİUM SP.

2 Lilium

3  Kök yapısı soğanlıdır.  Gövde otsudur.  Tek sürgün üzerinde yeni sürgünlerde çiçek bulunmaktadır.Yeni sürgünler ana sürgüne dik ve çiçeklidir.

4  Yapraklar uzun,ince karşılık,çiçekten önce köke yakındır.  Tomurcuk Çiçeklenmeden önce uzun ince boru, tüp şeklinde ve sarkık formdadır.  Soğanlı bitkilerde çiçek büyüklüğü ve kalitesi doğrudan soğanın büyüklüğü ve ağırlığı ile ilgilidir.

5  Zambak soğanları genellikle Ekim ayında dikilir. İyi drenajlı,rüzgar almayan ve güneşli bir yer seçilir.

6

7 EKOLOJİK İSTEKLERİ  Sıcağı seven bir bitkidir.  Bahar ve yaz aylarında bol su ister.  Güneşli yerleri sever.  Zengin tınlı, süzek toprak sever.

8 BAKIM ÖNLEMLERİ  Çiçeği açıp bittikten sonra da sulanıp beslenmeye devam edilir.  Solan çiçekleri kesilir, ama sap kısmı sonbaharda kendiliğinden kuruyuncaya kadar bırakılır.

9 PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Lilium candidum – beyaz zambak  Vatanı tam olarak belli değildir. Dünyada binlerce yıldan beri kültürü yapıldığı bilinmektedir.  Çiçek boyları toprağına göre 1,20 ile 1,80 cm olur. Mayıs, Haziran, temmuz aylarında çiçek açar.  Yarı gölgeli yerleri sever. Nemli toprak ister.  Kokusu parfümeri ve ilaç sanayide kullanılır.  Soğandaki tırnaklardan ve saplarından üretilir.  Ülkemiz dış satım ürünleri arasında yer alan Lilium Candidum (Mis Zambak) rakım 600 metrenin üzerinde kolay yetişebilen bir bitkidir.

22  Liliumun bu türü diğer soğanlılar gibi kendinin iki katı derine gömülmüyor; mümkün olduğunca yüzeyde olması gerekiyor.  Soğanı pullu, dik gövdeli, güzel ve iri çiçekli bir bitkidir. 50 kadar türü vardır.

23  Türkiye'de Doğal olarak yetişen 6 tür lilium arasında tek beyaz çiçekli olanı Lilium candidum'dur.  L.candidum, Güney ve Batı Anadolu'da 1000-1300 metrede kireç taşları ve kum taşları üzerinde yapraklarını döken ağaçlardan oluşmuş orman ve çayırlıklar arasında yetişir.

24 EKOLOJİK İSTEKLERİ  Zambak çiçeklerinin tohumları kesinlikle nemden korunmalıdır.

25 ÜRETİM TEKNİĞİ  Tohumla ve ayıraç vasıtasıyla çoğaltılır.Tohum toprağa mayısta ekilir temmuzda tarlasına fidelenir.  Tohumla üretimde ekim işlemi ilkbaharda serpme usulü yapılır.Soğanla üretimde dikim işlemi Eylül-Ekim aylarında yapılır.

26 BAKIM ÖNLEMLERİ  Gelişme döneminde bir iki kez gübrelemek yararlı olur.  Kışın soğuklardan zarar görmemesi için çiftlik gübresi atmakta yarar vardır.

27 PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI  Park ve bahçelerde kır görünümü verilen yerlere dikimi uygundur.

28 Lilium sp.

29

30

31

32

33

34


"LİLİUM SP.. Lilium  Kök yapısı soğanlıdır.  Gövde otsudur.  Tek sürgün üzerinde yeni sürgünlerde çiçek bulunmaktadır.Yeni sürgünler ana sürgüne dik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları