Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNGİLİZCE-4.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNGİLİZCE-4."— Sunum transkripti:

1 İNGİLİZCE-4

2 Present Perfect Tense Şimdiki zamana bir etkisi ya da bir bağlantısı olan geçmişteki eylemleri ifade ederken Present Perfect kullanırız. Bu fiillerin gerçekleştiği zaman önemli değildir.

3 Henüz tamamlanmış eylemler için bu zaman kullanımı yaygındır.

4 Geçmişte başlayıp halen devam eden eylemler için de bu zaman kullanılır.

5 Örnekler; I have cleaned the house.  Have you ever been to London?  She has just played volleyball.  My father has lived in Scotland since 1986. I have been to Paris recently.  My boss has not written the yet. 

6 I’ve painted the house. (Evi boyadım) We have lived in this house since (2002’den beri bu evde yaşadık) The train has arrived. (Tren geldi) I haven’t seen him today. (Onu bugün görmedim) They haven’t drunk anything today. (Bugün birşey içmediler) She hasn’t eaten fish for years. (Yıllardır balık yemedi)

7 SIGNAL WORDS FOR THE PRESENT PERFECT SIMPLE (Present Perfect Tense İpucu Kelimeleri) Present perfect ile sık kullanılan kelimeler şunlardır. just yet already ever so far up to now recently lately since for in my life over (the past decade)

8 FORM OF THE PRESENT PERFECT SIMPLE
(Present Perfect Simple Tense Yapısı) Present perfect simple tense’de özneye göre have/has yardımcı fiilleri ve fiilin 3. Hali kullanılır. Düzenli fiiller –ed takısı alır. Düzensiz fiiller ise ilgili tabloda 3. Sütunda gösterilen past participle formda kullanılır. Genelleme yapmak için V3 veya fiilin 3. Hali de denir. I/You/We/They They have eaten fish. They haven’t eaten fish. Have they eaten fish? He/She/It He has eaten fish. He hasn’t eaten fish. Has he eaten fish? CONTRACTIONS (Kısaltmalar) I have seen                 = I’ve seen He has gone               = He’s gone I have not seen          = I haven’t seen He has not gone        = He hasn’t gone

9 Present Perfect Tense Özeti 
USE OF THE PRESENT PERFECT SIMPLE (Present Perfect Simple Tense Kullanımı) Present perfect simple tense her zaman geçmişle şimdiki zamanı bağlar. Etkisi şimdiki zamanda devam eden eylemleri ifade eder. I’ve lost my wallet. I can’t find it anywhere. (Cüzdanımı kaybettim. Onu hiçbir yerde bulamıyorum) She’s cleaned the kitchen. It smells nice. (Mutfağı temizledi. Hoş kokuyor)

10 Şimdiye kadar hayatımızda yaptığımız, deneyimlediğimiz eylemleri ifade eder.
I’ve seen this film a few times so far in my life. (Bu filmi şimdiye kadar hayatımda bir kaç kere gördüm) I’ve read this book. (Ben bu kitabı okudum) Have you ever eaten sushi? (Hiç suşi yedin mi?) Geçmişte başlayıp şimdiye kadar süren eylemleri ifade eder. Bu kullanımda “for + zaman uzunluğu”, “since + başlangıç zamanı” yapıları sık sık kullanılır. I have lived in this city for ten years. (On yıldır bu şehirde yaşadım) I have had this car since 2012. (2012’den beri bu arabaya sahibim)  How long have you been a student? (Ne kadar süredir öğrencisin?)

11


"İNGİLİZCE-4." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları