Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANADOLU’DA KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ SALTUKLAR MENGÜCEKLER DANİŞMENTLİLERARTUKLAR ÇAKA BEYLİĞİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANADOLU’DA KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ SALTUKLAR MENGÜCEKLER DANİŞMENTLİLERARTUKLAR ÇAKA BEYLİĞİ."— Sunum transkripti:

1 ANADOLU’DA KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ SALTUKLAR MENGÜCEKLER DANİŞMENTLİLERARTUKLAR ÇAKA BEYLİĞİ

2 SALTUKLAR ANA SAYFA ANA SAYFA

3 MENGÜCEKLER ANA SAYFA ANA SAYFA

4 DANİŞMENTLİLER ANA SAYFA ANA SAYFA KASTAMONU NASRULLAH CAMİSİ

5 ARTUKLAR ANA SAYFA ANA SAYFA MALABADİ KÖPRÜSÜ

6 ÇAKA BEYLİĞİ ANA SAYFA ANA SAYFA ÇAKA Beyliği ** İzmir ve Foça’da kuruldu. ** Denizcilik alanında ilerlemişlerdir. ** Ege Adaları ve Rumeli’de faaliyetlerde bulundular.Öyle ki İstanbul’u alma girişimin- De bulunmuş,ancak başarılı olamamıştır. ** İlk beylikler içinde en kısa süre varlığını devam ettiren beylik olmuştur. ** Bu beyliğin kurucusu olan Çaka Bey, Türk Tarihi’nde İlk Türk denizcisi olarak kabul edilir.

7 ÖNEMİ ANADOLU’DA KURULAN KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ’NİN ÖNEMİ ** Büyük Selçuklu Devleti’nin komutanları tarafından Malazgirt Savaşı’ndan sonra kuruldular. ** Anadolu’ya Bizans İmparatorluğu’ndan alarak,Anadolu’yu Türkleştirip- İslamlaştırdılar. ** Anadolu’yu kültürel açıdan imar ettiler. ** Haçlı,Ermeni ve Gürcülerle ile mücadele ettiler. ** Yer isimlerini Türkçeleştirerek, Anadolu’nun Türkleşmesine katkıda bulundular. ANA SAYFA ANA SAYFA İLK TÜRK BEYLİKLERİ’NİN GENEL ÖZELLİKLERİİLK TÜRK BEYLİKLERİ’NİN GENEL ÖZELLİKLERİİLK TÜRK BEYLİKLERİ’NİN GENEL ÖZELLİKLERİİLK TÜRK BEYLİKLERİ’NİN GENEL ÖZELLİKLERİ MALAZGİRT ZAFERİ MALAZGİRT ZAFERİ ’NDEN SONRA KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ’NİN, TÜRK TARİHİ AÇISINDAN EN ÖNEMLİ YARARLARI, “ANADOLU’NUN TÜRKLEŞMESİNİ SAĞLAMALARI” DIR.


"ANADOLU’DA KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ SALTUKLAR MENGÜCEKLER DANİŞMENTLİLERARTUKLAR ÇAKA BEYLİĞİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları