Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

www.sbsevi.com Aka Koleji Tarafından yayınlanmaktadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "www.sbsevi.com Aka Koleji Tarafından yayınlanmaktadır."— Sunum transkripti:

1

2 www.sbsevi.com Aka Koleji Tarafından yayınlanmaktadır.

3 www.sbsevi.com Aka Koleji

4 HAÇLI SEFERLER İ (1096–1270) XI. yy.'ın sonlarından XIII. yy.'ın sonlarına kadar Hıristiyanların güçlenen Müslüman dünyasına ve özellikle Türklerin Anadolu'daki ilerleyişine tepki olarak yaptıkları seferlere Haçlı Seferleri denir.

5 www.sbsevi.com Aka Koleji

6 Dini Nedenler Ekonomik Nedenler Siyasi Nedenler Sosyal Nedenler

7 www.sbsevi.com Aka Koleji Dini Nedenler Hıristiyanların Müslümanların elindeki kutsal topraklarını (Kudüs) geri almak istemeleri, Kluni tarikatının Müslümanlarla savaşılması konusundaki başarılı çalışmaları, Papaların Ortodoks Kilisesini de egemenlikleri altına almak istemeleri, Kilise ve Papalık teşkilatının daha çok bölgeye hakim olup etkilerini ve zenginliklerini arttırmak istemeleri, Din adamlarının bu seferlere katılacak olanların tüm günahlarının affedileceğini söylemeleri, Papa II. Urban

8 www.sbsevi.com Aka Koleji KLUNİ TARİKATI Fransa’da kurulmuştur. AMACI Bütün Müslüman ülkelerle savaşıp onları yok etmektir.

9 www.sbsevi.com Aka Koleji Ekonomik Nedenler Avrupa'nın yoksulluk içinde olmasına karşın Türk ve İslam ülkelerinin zenginlik içinde olması.

10 www.sbsevi.com Aka Koleji Siyasi Nedenler 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Türklerin kısa zamanda Anadolu'da ilerlemeleri, Türklerin ilerleyişi karşısında Bizans'ın Avrupa'dan yardım istemesi, Feodal Lordlar'ın doğuda da aynı düzeni kurmak istemeleri,

11 www.sbsevi.com Aka Koleji Sosyal Nedenler Türklerin ilerleyişi karşısında Bizans'ın Avrupa'dan yardım istemesi, Feodal Lordlar'ın doğuda da aynı düzeni kurmak istemeleri, Senyör ve şövalyelerin maceracı olmaları,

12 www.sbsevi.com Aka Koleji Papalık, Fransa, Bizans İmparatorluğu, İngiltere, Almanya (Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu), Napoli Krallığı.

13 www.sbsevi.com Aka Koleji Anadolu Selçukluları, Zengiler Atabeyliği (Musul Atabeyliği), Fatımiler, Suriye Selçukluları, Danişmentliler, Eyyubiler, Tuğtekinoğulları (Şam Atabeyliği), Artuklular, Memlükler (Kölemenler).

14 www.sbsevi.com Aka Koleji HAÇLI SEFERLER İ HAR İ TASI

15 I. Haçlı Seferi'ne katılanlar, 1099 yılında Kudüs'ü ele geçirmeyi başarmış ve büyük bir katliam gerçekleştirmişlerdir.

16 IV. Haçlı Seferi ile Hıristiyan-Müslüman mücadelesi Katolik- Ortodoks mücadelesine dönüştü.

17 www.sbsevi.com Aka Koleji HAÇLI SEFERLERİ SIRASINDA KURULAN KRALLIKLAR Kudüs’te Latin Krallığı, İstanbul’da Latin Krallığı, İznik Rum Krallığı, Trabzon Rum Krallığı.

18 www.sbsevi.com Aka Koleji Haçlılar, daha ilk savaşlarında tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirdiler. Tahminen 40 bin kişinin öldürüldüğü bu katliamda dökülen kanlar,'diz boyu' şeklinde tasvir edilmiştir. Haçlılar, daha ilk savaşlarında tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirdiler. Tahminen 40 bin kişinin öldürüldüğü bu katliamda dökülen kanlar,'diz boyu' şeklinde tasvir edilmiştir.

19 www.sbsevi.com Aka Koleji Anadolu Selçuklu Devleti’dir.

20 www.sbsevi.com Aka Koleji Dini Sonuçları Ekonomik Sonuçları Siyasi Sonuçları Sosyal Sonuçları Teknik ve Kültürel Sonuçları

21 www.sbsevi.com Aka Koleji Papa ve kiliseye olan güven azaldı. Kilisenin otoritesi azaldı. Bu da ilim, edebiyat ve sanat alanlarında ilerlemelerin başlamasına neden oldu. Kudüs ve kutsal yerler Müslümanların elinde kaldı. KUDÜS

22 www.sbsevi.com Aka Koleji Akdeniz limanları önem kazandı, doğu ve batı ticareti arttı. Avrupalılar kâğıt, cam, deri işleme ve dokuma sanayini öğrendiler. Seferlere mali destek bulmak için kralların İtalyan bankerlerinden borç almasıyla Bankacılık başladı. Venedik tüccarları büyük kazanç sağladı. Anadolu, Suriye ve Filistin'deki Türk-İslam şehirleri yakılıp yıkıldığı için, ekonomik kayıplar neden oldu. Akdeniz ticaretinin gelişmesiyle burjuva sınıfı güçlendi.

23 www.sbsevi.com Aka Koleji Anadolu'nun Türk yurdu olması kesinleşti. Feodalite rejimi yıkılmaya başladı (zayıfladı). Barutlu silahların kullanılmasıyla merkezi krallıklar doğmaya başladı. Türklerin Avrupa'da ilerlemeleri gecikti. İstanbul'un alınması gecikti.

24 www.sbsevi.com Aka Koleji Ticaret ve sanatla uğraşan Burjuva sınıfı güçlendi. Köylüler üzerinde senyörlerin baskısı azaldı. Ticaretin artmasıyla, ekonomi güçlenmeye, sınıflar arası keskin çizgiler azalmaya başladı. Soyluların ekonomik güçleri ve siyasal otoriteleri azaldı.

25 Avrupalılar Müslümanlardan pusula, barut, kâğıt, matbaa, şeker, tarçın, vanilya ve ipek işlemeciliğini öğrendiler. Pusula Coğrafi keşiflerin başlamasına, Barut derebeyliklerin yıkılmasına yol açtı. Kâğıt ve matbaa ise; Rönesans ve Reform hareketlerinin gerçekleşmesinin temelini oluşturdu. İslam bilginlerinin kitapları Avrupa'ya girmeye başladı. İslam mimari ve el sanatları tanınmaya başladı.

26


"www.sbsevi.com Aka Koleji Tarafından yayınlanmaktadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları