Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğretmenin öğrenme üzerindeki etkisi Pek çok deneysel çalışma, öğretmenin öğrenci başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.(Bkz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğretmenin öğrenme üzerindeki etkisi Pek çok deneysel çalışma, öğretmenin öğrenci başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.(Bkz."— Sunum transkripti:

1 Öğretmenin öğrenme üzerindeki etkisi Pek çok deneysel çalışma, öğretmenin öğrenci başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.(Bkz. Hattie; Rowe; Mulford) Varyansın Açıklanması (Hattie*)  Öğrenci % 50  Ev % 5 – 10  Okul % 5 – 10  Akran Grubu % 5 – 10  Öğretmen % 30 Hattie J. (2003). Teachers Make a Difference: What is the Research Evidence?

2 Yapılan bir çalışma sonucu aşağıdaki durum ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 9800 test sonucuna göre;

3 Beyin Taraması 1 Öğrenci kitap okuduğu zaman

4 Beyin Taraması 2 Öğrenci öğretmeni dinlerken

5 Beyin Taraması 3 Öğrenciye kendisi hakkında bir soru sorulduğu zaman

6 Beyin Taraması 4 Öğrenci bir konuyu arkadaşına öğretirken

7

8

9

10

11 OECD PISA Fen Bilimleri skorları…

12 Finlandiya da Eğitim

13

14

15

16

17

18

19 Finlandiya da öğretmenler: Öğretmen eğitimi araştırma temellidir. Finlandiya’da öğretmenlik mesleği saygın mesleklerin başında gelmekte olup, ülkenin en başarılı öğrencileri öğretmen olmak için yarışmaktadır. Öğretmenlik mesleğine karşı bu pozitif toplumsal ve kültürel bakış, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artırmakta ve nitelikli öğretmenlerin eğitim kadrosuna katılmasını sağlamaktadır. Eğitim fakülteleri kontenjanlarını öğretmen ihtiyacına göre sınırlayarak hem nitelikli öğrencilerin tercihini sağlamakta hem de iş güvencesi yüksek öğretmen adayları yetiştirmektedir.

20

21 Eğitim fakültesinde verilen öğretmenlik formasyonu eğitiminde iletişim, didaktik araştırma, özel eğitim, pedagoji eğitimi, alan bilgisinin öğretimi derslerinin yanında üniversitelerin belirleyebileceği diğer dersler bulunmaktadır. Finlandiya öğretmen yetiştirme programlarının en dikkat çekici özelliği, uygulama ve teorinin bir sentez oluşturmuş olmasıdır. PISA sınavlarında çok önemli başarılar gösteren Finlandiya’da, öğretmen adayları eğitimleri sürecinde dört aşamadan oluşan ve iki yıl süren bir staj (öğretmenlik uygulaması) eğitimine tabi tutulmaktadır. Bu stajların üçü eğitim fakültelerine bağlı uygulama okullarında, biri ise uygulama okulu dışındaki devlet okullarında yapılmaktadır.

22 Hizmetiçi Eğitim Her öğretmen yıllık en az üç günlük zorunlu bir hizmetiçi eğitim programına tabi tutulur. Ayrıca okul müdürünün liderliğinde öğretmenler arasında sağlanan etkileşim ve işbirliği ile iş başında sürekli bir mesleki hizmetiçi eğitim ile öğretmenlerin pedagojik yeteneklerini geliştirmek ve güncellemek amaçlanır. Ayrıca öğretmenler okul yılı boyunca hizmetiçi eğitimlere gönüllü olarak katılabilirler. Öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri ve uygulama okulları diğer okullarda görevli öğretmenler için hizmetiçi eğitim fırsatlarını sağlarlar. Uygulama okulunda görevli öğretmenler profesyonel düzeyde hizmetiçi eğitim alırlar.

23 Teachers’ Lifelong Learning Network Öğretmenlerin Yaşam Boyu Öğrenme Ağı Öğretmenlik mesleğinin 2025 yılındaki geleceğini temsil eden beş kurgusal senaryonun analiz edilmesi sonucu en çok oylanan senaryo şu şekildedir. Senaryolar, 2025 yılından sonra öğretmenlik mesleğinin nasıl olabileceğini hayal etmeye dayanan olası gelecek hikayeleridir.

24 2025 yılında, eTwinning; Avrupa Eğitim Ağı (eNet) adıyla, farklı eğitim paydaşlarını birleştiren ağların merkezi ağı haline gelmiştir. Platformun sahibi ve yöneteni, Avrupa Komisyonu’dur ve platform tüm resmi dillerde mevcuttur. eNet, Hizmet Öncesi Öğretmenlik eğitiminin (ITT) bir parçası olmuştur ve tüm öğretmenlere eTwinning “lisansı” verilmektedir. Güvenlik ve koruma, eNet için büyük önem taşıdığından; tüm kullanıcılardan kullanıcı adı ve parola talep edilmekte ve bir doğrulama sürecinden geçmeleri istenmektedir. eNet, artık Avrupa’daki tüm öğretmenler için Kişisel Öğretim Kayıtlarının geliştirildiği ana çalışma aracıdır. Bir kariyer tanıma sistemine bağlantılıdır. eNet, farklı Avrupa dillerindeki yüksek kaliteli kaynakları ücretsiz olarak (açık içerik lisansı aracılığıyla) paylaşmalarına ve söz konusu kaynaklara yine aynı şekilde erişmelerine, dersleri hazırlamalarına, çalışmalarını dökümante etmelerine, öğrencilerini değerlendirmelerine, projeler aracılığıyla diğer öğretmenlerle ilişki kurmalarına, iş ve eğitim aramalarına, eğitimler için başvuru yapmalarına, müfredatla ilgili değişiklik önerilmesi konusunda aktif olmalarına imkân sağlamaktadır. Ayrıca, aileler, çocuklarının gelişimlerini izlemek için özel alanlarda oturum açabilirler. Diğer yandan, öğrencilerin bu yeni araçta kendi sayfaları bulunmaktadır. Ancak öğrencilerin faaliyetleri öğretmenleri tarafından her zaman izlenebilir.

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Ülkemizde eğitim ve öğretmenler ile ilgili sanal platformlar Eba http://www.eba.gov.tr/ Vitamin öğretmen http://www.vitaminogretmen.com/ etwinning http://desktop.etwinning.net/homehttp://desktop.etwinning.net/home

42 Dinlediğiniz için teşekkür ederim. Gökhan Kaçan Motorlu Araçlar Teknolojisi Öğretmeni


"Öğretmenin öğrenme üzerindeki etkisi Pek çok deneysel çalışma, öğretmenin öğrenci başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.(Bkz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları