Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YGS TESTLERİNDE YERALAN SORULAR ZORLUK DÜZEYLERİNE GÖRE 5’E AYRILMAKTADIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YGS TESTLERİNDE YERALAN SORULAR ZORLUK DÜZEYLERİNE GÖRE 5’E AYRILMAKTADIR."— Sunum transkripti:

1

2

3 YGS TESTLERİNDE YERALAN SORULAR ZORLUK DÜZEYLERİNE GÖRE 5’E AYRILMAKTADIR.

4 ZORLUK DÜZEYİ YÜZDESİ  ÇOK KOLAY 10  KOLAY 20  NORMAL 40  ZOR 20  ÇOK ZOR 10

5 TURLAMA TEKNİĞİ  SINAVDA YANITLANACAK TÜM TESTLERDE 1.TURDA YANITI KOLAYCA BULUNABİLECEK SORULARIN ÖNCELİKLE ÇÖZÜLEREK ZAMAN ALICI VE ZOR SORULARIN İKİNCİ TURA BIRAKILMASIDIR.

6 ZAMAN YETTİ -YETMEDİ?  ZAMANIN YETMEMESİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ SIRALI ÇÖZÜM YAPMA ALIŞKANLIĞIDIR.  TURLAMA TEKNİĞİNİN TAM TERSİ OLAN BU ÇÖZÜM YOLUNDA ZOR VE UĞRAŞTIRICI SORULARA TAKILIP ZAMAN YİTİRİLMEKTEDİR.

7 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  Test tekniğini kazanmada mutlaka bilgiye ihtiyaç vardır.  Aynı zamanda yorum gücünü geliştirmek, süreyi iyi kullanmak ve muhakeme gücünü devreye sokabilmek bilgi ile birlikte kullanılan önemli yardımcılardır.

8 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN 1- Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izlenmelidir. 2- Öğrenilen her konu ile ilgili yeterince soru çözülmelidir.. 1- Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izlenmelidir. 2- Öğrenilen her konu ile ilgili yeterince soru çözülmelidir..

9 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  3- Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yararlanılmalıdır fakat amaca hitap etmeyen soru kaynakları boşa zaman harcanmasına ve yanlış yönde çalışma yapmaya yol açabilir.  4- Bütün çalışmalarda sorular zamana bağlı kalınarak çözülmelidir.

10 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  5- Soru kökleri çok iyi okunmalı soruda ne istendiği çok iyi anlaşılmalıdır. Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.  6- Soru anlaşılmadan şıklara geçilmemelidir.  7- Soru kökleri okunurken olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat edin.

11 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN 8- Eleme yapılan şıklar arasında ilk akla gelen şıkkın doğru olma olasılığı yüksektir. 9- Dört yanlışın 1 doğruyu götürdüğü kesinlikle unutulmamalıdır. 10- Bazen 4 yanlışı bulmak bir doğruyu bulmaktan daha kolaydır. Yanlış şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

12 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  11- Testlere en iyi olduğunuz dersin sorularıyla başlamalı, iyi olduğunuz dersleri sona bırakmamalısınız.  12- Test çözerken cevap şıklarında kendi görüşünüzü değil soruda istenilen doğru cevabı bulmanız gerektiğini unutmayınız.  13- Soru kökünü yarım okuyup şıklara kesinlikle geçmeyin. Soru basit de olsa yanlış cevabı verebilirsiniz.

13 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  14- Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlemeyin. Daha doğru bir cevap diğer şıklarda olabilir.  15- Yorulduğunuzu hissettiğiniz anlarda kısa molalar verin. Mümkünse bu molaları bölümler arasında kullanın.  16- Hızınızı belirli aralıklarda kontrol edin. Planladığınız süreyi kontrol ederek izleyin. (Örneğin her 25 soruda bir süreyi kontrol ediniz.)

14 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  17- Çözdüğünüz her testte kaydırma, kodlama veya yanlış cevabı işaretleme gibi klasik hataları yapmamaya özen gösterin.

15 GERGİN VÜCUTLA BİLGİLERİNİZİ KULLANAMAZSINIZ.  BU DURUMLA BAŞ ETMENİN YOLU KAN ŞEKERİ ORANINIZI NORMALE DÖNDÜRMEKTİR.  BUNU YANINIZDA BULUNAN ŞEKER VE ÇİKOLATA HARİCİ KURU KAYISI VE ÜZÜM TÜRÜ YİYECEKLERLE SAĞLARSINIZ.

16 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  18- Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.  19. Paragraf sorularında ilk önce soru kökünü daha sonra paragrafı okuyun. Bu size parçada ne arayacağınız konusunda avantaj sağlar.

17 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  20- Paragraf sorularını iki açıdan değerlendirebiliriz:  a) cevabı paragrafta bulunan sorular; en kolay soru tipidir. Paragraf dikkatle incelendiğinde çözülmemesi imkânsız denilebilir.  b) Sadece ön bilgi amacıyla verilip bizlerden yorum istenen sorular; bu sorularda paragrafla seçenek arasında bağlantı kurulması gerekmekte ve yorum gücümüz zorlanmaktadır

18 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  21-Sınavı, kesinlikle süre dolmadan terk etmeyin. Son dakikaya kadar süreyi kullanın.  22- Karşılaştığınız zor sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin. Çünkü zor soruyu yapan değil çok soruyu yapan sınavı kazanır.  23- Her testte cevaplayamayacağınız sorular çıkacaktır. Moralinizi bozmayın.

19 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  24- Sınavlarda çevrenizdeki kişilerin, hangi testi çözdüğü, kaç soru cevapladığı sizi ilgilendirmemeli. Bu, dikkatinizi dağıtabilir ve moralinizi bozabilir.  25- Her denemenin sonunda doğru, yanlış ve boş sorularınızı kontrol edin. Yanlış işaretlenen ve boş bırakılan soruları inceleyip kontrol edin. Aynı hata ve eksiklerle sınavlara girmeye devam ederseniz aynı sonuçları almaya devam edersiniz.

20 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN  26- Test hızınızı konu tekrarıyla değil, soru çözerek arttırabilirsiniz. Hazırlık döneminde çok sayıda soru çözmeye gayret edin.

21 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN 28- Soru çözümünden sonra yanlış yaptığınız, boş bıraktığınız soruları inceleyerek hatanın bilgi eksikliğinden mi, yanlış bilgiden mi yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklandığını tespit ederek çalışmalarınıza yön veriniz. 29- Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. 28- Soru çözümünden sonra yanlış yaptığınız, boş bıraktığınız soruları inceleyerek hatanın bilgi eksikliğinden mi, yanlış bilgiden mi yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklandığını tespit ederek çalışmalarınıza yön veriniz. 29- Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. 30- Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakılmalıdır. 30- Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakılmalıdır.

22 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN “ Bana bir problem ve 1 saat süre verilse bu sürenin 45 dakikasını problemi anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolları üretmeye, 5 dakikasını çözmeye ayırırım”. Einstein

23 Erkan AYYILDIZ REHBER ÖĞRETMEN TEŞEKKÜR EDERİM


"YGS TESTLERİNDE YERALAN SORULAR ZORLUK DÜZEYLERİNE GÖRE 5’E AYRILMAKTADIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları