Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

zamanı belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı kullanmak. eğlenme dinlenme aile sevdiklerim hobilerim Yeni reçete…….. Etkili.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "zamanı belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı kullanmak. eğlenme dinlenme aile sevdiklerim hobilerim Yeni reçete…….. Etkili."— Sunum transkripti:

1

2

3 zamanı belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı kullanmak. eğlenme dinlenme aile sevdiklerim hobilerim Yeni reçete…….. Etkili çalışmak Eski reçete…….. Çoooook çalışmak sor

4  Amacının açık tanımını yapmalısın  İnanmalısın  Yıllık-aylık-haftalık planın olmalı  Planın yoksa……..hayal sahibisin  Varsa ……..amaç sahibisin  amaçlar davranışları BAŞLATIR,  sonuçlarda bu davranışları SÜRDÜRÜR. Pilot olacağım

5

6 Test tekniğini kazanmada mutlaka bilgiye ihtiyaç vardır. Yorum gücünü geliştirmek Süreyi iyi kullanmak Muhakeme gücü bilgi ile birlikte kullanılan önemli yardımcılardır.

7

8  3- Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yararlanılmalıdır fakat amaca hitap etmeyen soru kaynakları boşa zaman harcanmasına ve yanlış yönde çalışma yapmaya yol açabilir.  4- Bütün çalışmalarda sorular zamana bağlı kalınarak çözülmelidir.

9  5- Soru kökleri çok iyi okunmalı soruda ne istendiği çok iyi anlaşılmalıdır. Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.  6- Soru anlaşılmadan şıklara geçilmemelidir.  7- Soru kökleri okunurken olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat edin.

10 8- Eleme yapılan şıklar arasında ilk akla gelen şıkkın doğru olma olasılığı yüksektir. 9- Yanlışların doğruları götürdüğü kesinlikle unutulmamalıdır. 10- Yanlış şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

11  11- Testlere en iyi olduğunuz dersin sorularıyla başlamalı, iyi olduğunuz dersleri sona bırakmamalısınız.  12- Test çözerken cevap şıklarında kendi görüşünüzü değil soruda istenilen doğru cevabı bulmanız gerektiğini unutmayınız.  13- Soru kökünü yarım okuyup şıklara kesinlikle geçmeyin. Soru basit de olsa yanlış cevabı verebilirsiniz.

12  14- Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlemeyin. Daha doğru bir cevap diğer şıklarda olabilir.  15- Yorulduğunuzu hissettiğiniz anlarda kısa molalar verin. Mümkünse bu molaları bölümler arasında kullanın.  16- Hızınızı belirli aralıklarda kontrol edin. Planladığınız süreyi kontrol ederek izleyin. (Örneğin her 25 soruda bir süreyi kontrol ediniz.)

13  17- Çözdüğünüz her testte kaydırma, kodlama veya yanlış cevabı işaretleme gibi klasik hataları yapmamaya özen gösterin.  18- Test çözmeye önyargısız, moral gücü yüksek ve kendinize güven duygusu ile başlarsanız, rakiplerinize göre bir adım öndesiniz demektir.

14  19- Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.  Paragraf sorularında ilk önce soru kökünü daha sonra paragrafı okuyun. Bu size parçada ne arayacağınız konusunda avantaj sağlar.

15  20- Paragraf sorularını iki açıdan değerlendirebiliriz:  a) cevabı paragrafta bulunan sorular; en kolay soru tipidir. Paragraf dikkatle incelendiğinde çözülmemesi imkânsız denilebilir.  b) Sadece ön bilgi amacıyla verilip bizlerden yorum istenen sorular; bu sorularda paragrafla seçenek arasında bağlantı kurulması gerekmekte ve yorum gücümüz zorlanmaktadır

16 21-Sınavı, kesinlikle süre dolmadan terk etmeyin. Son dakikaya kadar süreyi kullanın. 22- Karşılaştığınız zor sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin. Çünkü zor soruyu yapan değil çok soruyu yapan sınavı kazanır. 23- Her testte cevaplayamayacağınız sorular çıkacaktır. Moralinizi bozmayın.

17  24- Sınavlarda çevrenizdeki kişilerin, hangi testi çözdüğü, kaç soru cevapladığı sizi ilgilendirmemeli. Bu, dikkatinizi dağıtabilir ve moralinizi bozabilir.  25- Her denemenin sonunda doğru, yanlış ve boş sorularınızı kontrol edin. Yanlış işaretlenen ve boş bırakılan soruları inceleyip kontrol edin.  Aynı hata ve eksiklerle sınavlara girmeye devam ederseniz aynı sonuçları almaya devam edersiniz.

18  26- Test hızınızı konu tekrarıyla değil, soru çözerek arttırabilirsiniz. Hazırlık döneminde çok sayıda soru çözmeye gayret edin. ◦ 27- Test çözerken ezberden kaçının. Soruları anlayarak ve yorumlayarak çözmeye çalışın.

19 28- Soru çözümünden sonra yanlış yaptığınız, boş bıraktığınız soruları inceleyerek kaynaklandığını tespit ederek çalışmalarınıza yön veriniz. 29- Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. 30- Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakılmalıdır. hata Dikkatsizlik mi?Bilgi eksikliği mi?


"zamanı belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı kullanmak. eğlenme dinlenme aile sevdiklerim hobilerim Yeni reçete…….. Etkili." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları