Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ. Test Türü Sınav Sorularının zorluk Düzeyleri Zorluk DüzeyiYüzdesi% Çok Kolay10 Kolay20 Normal40 Zor20 Çok Zor10.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ. Test Türü Sınav Sorularının zorluk Düzeyleri Zorluk DüzeyiYüzdesi% Çok Kolay10 Kolay20 Normal40 Zor20 Çok Zor10."— Sunum transkripti:

1 TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

2 Test Türü Sınav Sorularının zorluk Düzeyleri Zorluk DüzeyiYüzdesi% Çok Kolay10 Kolay20 Normal40 Zor20 Çok Zor10

3 Sınavlarda Zamanı İyi Kullanabilmek İçin ne Yapmalı?

4 Konular hakkında yeterince bilgiye sahip olmak Konularla ilgili bolca pratik(test sorusu çözmek) yapmak.

5 Önce en başarılı olunan dersten başlamak Önce testteki en kolay soruları çözmek Turlama tekniğini uygulamak

6 Turlama Tekniği Nedir? Sınavda yanıtlanacak tüm testlerde birinci turda,kolayca bulunabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasına turlama tekniği denir.

7 Test Tekniğini İyi Kavrayabilmek İçin Öneriler

8 Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izlenmelidir. Öğrenilen her konu ile ilgili yeterince soru çözülmelidir. Amaç ÖSS’de başarılı olmak ise ÖSS niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.

9 Farklı kaynaklardan yararlanılmalıdır böylece her soru tipi ile karşılaşılmış olunur. Soru kökleri iyi okunmalı soruda sizden ne istendiği iyi anlaşılmalıdır.

10 Soru kökleri okunurken olumlu ve olumsuz ifadelere dikkat edilmelidir. Bazen 4 yanlışı bulmak bir doğruyu bulmaktan daha kolaydır. Yanlış şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

11 Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlemeyiniz. Doğru cevap diğer şıklarda olabilir. Yorulduğunuzu hissettiğiniz zamanlarda kısa molalar veriniz. Nefes egzersizleriyle rahatlamaya çalışın.

12 Çözdüğünüz her testte kaydırma,kodlama veya yanlış cevabı işaretleme gibi klasik hatalar yapmamaya özen gösteriniz. Kodlamalar sınav sonrasına bırakılmamalı,her sorudan sonra verilen cevap optik forma işaretlenmelidir.

13 Paragraf sorularında ilk önce soru kökünü daha sonra paragrafı okuyunuz. Bu size metinde ne arayacağınızın ipuçlarını verir. Uzun paragraftan oluşan soruları uzun soru zordur yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin.

14 TEŞEKKÜRLER Bitlis Endüstri Meslek Lisesi Rehberlik Servisi


"TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ. Test Türü Sınav Sorularının zorluk Düzeyleri Zorluk DüzeyiYüzdesi% Çok Kolay10 Kolay20 Normal40 Zor20 Çok Zor10." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları