Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hayalden Gerçeğe: Mükemmel Bir Gelecek İçin; Dr. Osman DEMİR Varacağı limanı bilmeyen yelkenci için, hiçbir rüzgar elverişli değildir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hayalden Gerçeğe: Mükemmel Bir Gelecek İçin; Dr. Osman DEMİR Varacağı limanı bilmeyen yelkenci için, hiçbir rüzgar elverişli değildir."— Sunum transkripti:

1 Hayalden Gerçeğe: Mükemmel Bir Gelecek İçin; Dr. Osman DEMİR Varacağı limanı bilmeyen yelkenci için, hiçbir rüzgar elverişli değildir.

2 Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık!

3 Hedef Nedir? Hedef; gelecekte kendinizi görmek istediğiniz yerdir. Hedef; gelecekte kendinizi görmek istediğiniz yerdir. Hedef, amaçlarınızı belirlemektir. Hedef, amaçlarınızı belirlemektir. Hedef, sahip olduklarınızdan sahip olmak istediklerinize ulaşmaktır. Hedef, sahip olduklarınızdan sahip olmak istediklerinize ulaşmaktır. Hedef, hayalleri yazmaktır. Hedef, hayalleri yazmaktır. Hedef, belirli bir zaman dilimi içinde kişilerin gerçekleştirmesi beklenilen sonuçlardır. Hedef, belirli bir zaman dilimi içinde kişilerin gerçekleştirmesi beklenilen sonuçlardır.

4 Hedef Belirlememekten Kaynaklanan Bazı Problemler Çalışma isteksizliği, motivasyon eksikliği Çalışma isteksizliği, motivasyon eksikliği Günlük tüketim isteklerinin artması Günlük tüketim isteklerinin artması Şikayet ve tatminsizlik Şikayet ve tatminsizlik Ani parlama ve asabiyet Ani parlama ve asabiyet Dedikodunun artması Dedikodunun artması Kaygı problemleri Kaygı problemleri Yoğun mutsuzluk Yoğun mutsuzluk Zevk ve eğlenceye düşkünlüğün artması Zevk ve eğlenceye düşkünlüğün artması

5 Hedef Belirleme Beyin Fırtınası Soru sorma Hayal Kurma ListelemeSeçmeSıralama Test etme Harekete Geçme Eyleme dönüşmeyen teori, topsuz oynanmak istenen bir futbol maçına benzer.

6 Sorular…Sorular… Ne yapmak istiyorum? Ne yapmak istiyorum? Bu benim için ulaşılabilir bir hedef midir? Bu benim için ulaşılabilir bir hedef midir? Hedefim yeterince gerçekçi ve heyecan verici mi? Hedefim yeterince gerçekçi ve heyecan verici mi? Hedefim değerlerimle çatışıyor mu? Hedefim değerlerimle çatışıyor mu? Hedefime ulaşmak için ihtiyacım olan tüm kaynaklara sahip miyim? Hedefime ulaşmak için ihtiyacım olan tüm kaynaklara sahip miyim? Hedefime nerede, ne zaman, nasıl ve kiminle ulaşırım? Hedefime nerede, ne zaman, nasıl ve kiminle ulaşırım? Bu sonuca ulaşmak kontrolümde mi? Bu sonuca ulaşmak kontrolümde mi? Sonuca ulaştığımı kanıtlayacak olan şey nedir? Sonuca ulaştığımı kanıtlayacak olan şey nedir?

7 Hedef Kriterleri Kesinlik Kesinlik Ölçülebilirlik Ölçülebilirlik Başarılabilirlik Başarılabilirlik Gerçekçilik Gerçekçilik Zaman sınırlı Zaman sınırlı

8 DÜŞÜNCE SİSTEMİ REFERANSLAR X Y X = Y Ruh Hali BEKLENTİ DEĞERLER

9 SÜREÇLER Araçlar Araçlar Kişiler Kişiler Motivasyon Motivasyon İletişim İletişim Öz Değerlendirme Öz Değerlendirme

10 Nasıl Motive Oluruz? Sesler Sesler Sevdiğimiz kişilerin sesi Sevmediğimiz kişilerin sesi Kendi iç sesimiz Görüntüler Görüntüler Geçmiş görüntüler Şimdiki görüntüler Gelecek görüntüler Duygular Duygular

11 İletişim Kişinin kendi içinde dengeli Kişinin kendi içinde dengeli Ahenkli Olma Ahenkli Olma Eşleşme Eşleşme Aynalama Aynalama Ruh Halindeki Değişimleri Takip Etme Ruh Halindeki Değişimleri Takip Etme Ayak uydurma ve Yönetme Ayak uydurma ve Yönetme

12 Doğru hedef koymak için; Hedef pozitif olmalıdır. Hedef pozitif olmalıdır. Hedef etki alanında olmalıdır. Hedef etki alanında olmalıdır. Ekolojik olmalıdır. Ekolojik olmalıdır. Sondan başlamak gerekir. Sondan başlamak gerekir. B planı olmalıdır. B planı olmalıdır. ”Değdi mi?” sorusuna bilinçaltı olumlu cevap verebilmelidir. ”Değdi mi?” sorusuna bilinçaltı olumlu cevap verebilmelidir. Hedef kişinin misyonuna uygun olmalıdır. Hedef kişinin misyonuna uygun olmalıdır. Hedefi küçük parçalara bölmek gerekir. Hedefi küçük parçalara bölmek gerekir. Aynı anda yediden fazla hedef olmamalıdır. Aynı anda yediden fazla hedef olmamalıdır. Etki alanı Etki Alanı İlgi alanı

13 Hedef Koyma Kişi Davranış Hedef Makul Mümkün Ekolojik Motive Edici Pozitif Etki alanında Misyona uygun Yeterince gözünüzü karartırsanız hayatta istediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz.

14 Adımlar… 1- Hedefi tanımlayın -Pozitif -Etki alanı içinde -Makul ve Mümkün 2- Sondan başlayarak gelin. 3- Geri geri gelip strateji çıkartın. 4- Echo check (İkincil kazançları temizleyin)

15 Özel Hedefler Fiziksel Fiziksel Zihinsel Zihinsel Ruhsal Ruhsal Aile/toplumsal Aile/toplumsal Tasarruf/Mülkiyet Tasarruf/Mülkiyet Hobiler Hobiler Bilgi Bilgi Beceriler Beceriler Kariyer Kariyer Para Para Diğer Diğer İş Hedefleri Hayattan istediğinizi alamadıysanız elde ettiğiniz kadarıyla yetinmeye mecbursunuz.

16 SON SÖZ… Bir saatliğine mutlu olmak istiyorsanız, şekerleme yapın! Bir günlüğüne mutlu olmak istiyorsanız, balık avlamaya gidin! Bir aylığına mutlu olacaksanız, evlenin! Bir yıllığına mutlu olacaksanız, bir servete konun! Bir yaşam boyu mutlu olacaksanız, İŞİNİZİ SEVİN!

17 HEDEFE ULAŞMA SÜREÇLERİNİZDE BAŞARILAR…


"Hayalden Gerçeğe: Mükemmel Bir Gelecek İçin; Dr. Osman DEMİR Varacağı limanı bilmeyen yelkenci için, hiçbir rüzgar elverişli değildir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları