Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bursa Birey Dershaneleri Rehberlik Servisi. Verimli Ders Çalışma Ders çalışma konusunda bir çoğunuz da çeşitli şikayetler vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bursa Birey Dershaneleri Rehberlik Servisi. Verimli Ders Çalışma Ders çalışma konusunda bir çoğunuz da çeşitli şikayetler vardır."— Sunum transkripti:

1 Bursa Birey Dershaneleri Rehberlik Servisi

2 Verimli Ders Çalışma Ders çalışma konusunda bir çoğunuz da çeşitli şikayetler vardır.

3 Bir kısmınız ders çalışmaya başlamakta güçlük çekerken başlamakta güçlük çekerken Bir kısmınız çalışma esnasında derse konsantre olamazken Bir kısmınız da çalıştığı halde başarılı olamamaktadır

4 Amaçsız çalışma: Neden çalışmanız gerektiği konusunda tanımlanmış bir amacınız olmadığı için Başlıca Nedenler BU DURUM ÇEŞİTLİ NEDENLERDEN KAYNAKLANABİLİR

5 Plansız ve programsız çalışma Evin değişik yerlerinde çalışma Yatarak uzanarak çalışma Kaynaklardan yararlanmama

6 Derslerden korkma, anlayamadığı dersi bırakma Dersle ilgili ön yargılar Bu ve benzeri faktörleri çoğaltabilirsiniz

7 Verimli ders çalışmak sadece ders çalışmak için zaman ayırarak diğer etkinlikleri göz ardı etmek değildir. Verimli ders çalışma amaç doğrultusunda planlı ve programlı çalışmaktır. Verimli Ders Çalışma Nedir?

8 Hedef belirleyen kimseler için anlamsız olan bu soru bir çok öğrencinin sürekli gündeminde yer almaktadır. Ders çalışmayı zorlaştıran bir çok neden vardır.

9 En önemli nedenlerin başında: 1. A maçların belirlenmemiş olması 2. H edeflerin belirlenmemiş olması 3. Ö nceliklerin belirlenmemiş olması gelir. PEKİ O ZAMAN NE YAPMALIYIZ?

10 Amaç belirleyin Hedef seçin Önceliklerinizi sıralayın Başarmama korkusunu yenin Ön yargılarınızı kırın

11 Amacı olmadan bir kişi niçin ders çalışması gerektiğini açıklayamaz. Amacınızı belirlerken Niçin ders çalışıyorum ya da niçin ders çalışmalıyım? sorusuna cevap arayınız. Bu soruya cevap ararken biraz düşünün!

12 Niçin çalışmanız gerektiği sorusuna bulacağınız cevap sizin çalışma amacınızı oluşturur. Amacınızı tanımlamanız çalışma isteğinizi arttıracağı gibi iç motivasyon kazanmanızı da sağlar. Bu iç motivasyon beraberinde iç disiplin geliştirir.

13 Ülkeye faydalı olmak, çocukları için iyi bir gelecek kurmak, toplumda saygın biri olmak..vb her biri bir değerdir bu değerlerde kişide bir amaç oluşturur. Kişi bu amaçlar doğrultusunda hedefler belirler. Sizin amacınız ne? Ders çalışmaya başlamadan bu soruya yanıt arayın

14 Büyük insanların idealleri, Sıradan insanlarınsa hevesleri vardır. Washington Irving

15 Amacınızı belirledikten sonra bir hedef geliştirin. Hedef amaçlara ulaşmak için tanımlanmış bir nokta belirlemektir.

16 Bunlar yakın hedefler olabileceği gibi uzak hedeflerde olabilir. Matematik yazılısında iyi not almak, Sınıfta kalmamak Okulu bitirmek Üniversite sınavında başarılı olmak, Üniversiteyi okumak, Yüksek lisans & Doktora yapmak Kariyer yapmak

17 Hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz ölçüde amacınıza yaklaşmış olursunuz. Hedefleriniz gerçekçi olmalıdır. Ulaşamayacağınız hedefler belirlerseniz hayal kırıklığı yaşar, amaçlarınızı gerçekleştiremezsiniz.

18 Başarı BAŞARI İSE YENİ BAŞARILARI KAMÇILAR

19 Hedeflerinizi gerçekleştirip amacınıza ulaşmak istiyorsanız önceliklerinizi de mutlaka belirlemelisiniz. Benim için öncelikli olan şeyler nelerdir? sorusuna yanıt bulmaya çalışınız.

20 Eğer hayatınızla ilgili sorumluluğu sorumluluğu çevrenizdekilere veya olaylara bırakırsanız, çalışmanızı ve bırakırsanız, çalışmanızı ve başarınızı her zaman engelleyecek birçok sebebiniz olacaktır. sebebiniz olacaktır.

21 Bir gün anneniz veya babanız size duymak istemediğiniz bir söz söylemiş olduğu için. Bir başka gün öğretmeninizle aranızda istenmeyen bir diyalog olduğu için. Bir başka gün canınız sıkkın olduğu için. Bir diğer gün hava içinizi kararttığı için. Bir başka gün arkadaşlar size bir yere gitmeyi önerdiği için.

22 Bu listeyi her gün için birden çok için birden çok sebeple doldurmak sebeple doldurmak mümkündür. mümkündür.

23 Önceliklerinizi sıralayın Ders mi çalışmanız gerekir? Arkadaşlarla görüşmeniz mi gerekir? Televizyon mu izlemem gerekir? Gezmem mi gerekir? Bir an önce karar verin ve bunlara dengeli bir biçimde zaman ayırın

24 BAŞARISIZ OLMAKTAN KORKMAYIN Bir işe yada eyleme başlarken bir çok şey zor görünebilir. Zor olan yapmanız gereken faaliyet mi yoksa onu başarma konusundaki ön yargılarınız mı? Kendinizi bu anlamda denediniz mi? Olaylara karşı ne kadar ön yargılısınız?

25 Zamanınızı ve yaşamınızın kontrolünü elinizde tutun. Gün bugündür, Yer burasıdır, Yaşam sizin yaşamınızdır, Geleceğinizi etkileme fırsatına sahipsiniz. Günü yakalayın, Bu anı kullanın, Şimdi harekete geçiniz. Bir zaman cetveli hazırlayarak Plan yapabilirsiniz. Plan için gerekli dokümanları ve zaman cetvelini Rehberlik servinden Temin edebilirsiniz

26

27 Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar o gün yapacağınız çalışmaya konsantre olmanızı sağlayacaktır. Tam olarak NE öğrenilecek? Bu öğrenmedeki AMAÇ nedir? Bu konuyu EN İYİ NASIL öğrenebilirim? NEREDEN başlamalı NEREDE bitirmeliyim?

28 MOTİVASYON; SİZİN BİRŞEY YAPMANIZIN NEDENİ OLAN BİR HEDEF İÇİN HAREKETE GEÇMEKTİR.

29

30 Başarıların nedeninin yetenek olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdır. Başarının en önemli kaynağı çabadır.

31 Hayallerinizin gerçekleşmesini gereksiz bahanelerle ertelemeyin! Soruların zorluğu Yeteneksizlik Çalıştığı yerlerden soru gelmemesi Yeterince çalışmamış olması O gün kendisini iyi hissetmemiş olması Şansının iyi gitmemiş olması

32 “İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün; hiçbir şey aşılamayacak kadar yüksekte değildir.” Anderson

33 Rehberlik Servisinden yardım alabilirsiniz

34


"Bursa Birey Dershaneleri Rehberlik Servisi. Verimli Ders Çalışma Ders çalışma konusunda bir çoğunuz da çeşitli şikayetler vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları