Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLETİŞİM İLETİŞİM Psikolojik Danışman Gökan ARSLAN-İbrahim ELÇİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLETİŞİM İLETİŞİM Psikolojik Danışman Gökan ARSLAN-İbrahim ELÇİ."— Sunum transkripti:

1

2 İLETİŞİM İLETİŞİM Psikolojik Danışman Gökan ARSLAN-İbrahim ELÇİ

3 En uzak mesafe ne Afrika’dır Ne Çin, ne Hindistan, Ne seyyareler, Ne de yıldızlar geceleri ışıldayan… En uzak mesafe; iki kafa arasındaki mesafedir Birbirini anlamayan... Can YÜCEL

4 İletişim Nedir? o İnsanlar neden iletişim kurmaya ihtiyaç duyar? o Hayatımızdaki önemi nedir? Neden önemlidir? Etkili iletişim nedir? İletişim çeşitleri nelerdir? İletişimin engelleri Sen ve ben dili İletişimi nasıl geliştirebilirim o İyi bir dinleyici olmak Sonuç

5 İletişim bizim başkalarını anlamamıza, başkalarının da bizi anlamasına yardımcı olan bir süreçtir. İki kişinin duygu, düşünce ve bilgilerini paylaşarak birbirlerini anlama sürecidir. İletişim Nedir?

6 İletişim sadece konuşma değildir. İletişim aynı zamanda: Ne söyleyeceğimizi bilmek, Bunu ne zaman söylemenin uygun olacağına karar vermek, Nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek, En iyi nasıl söyleneceği konusunda fikir yürütmek,(müneccim hikayesi)

7 İletişim sadece konuşma değildir. İletişim aynı zamanda: Akıcı bir dille ve karşımızdaki kişiyle göz teması kurarak konuşabilmek, Dikkati yoğunlaştırabilmek, Karşımızdaki kişinin mesajı anlayıp anlayamadığını kontrol etmektir.(komutan hikayesi)

8 NEDEN İLETİŞİM KURMAYA İHTİYAÇ DUYARIZ

9 Neden iletişim kurarız? Temelde… Var olmak için… Umursanmak Kabul görmek Sevilmek vb. Değerli olmak Yeterlilik

10 İletişim Önemlidir Çünkü; İletişim kurma becerimiz hayatımızı her alanda etkilemektedir. Birbirimizi anlamak,sevmeyi öğrenmek için vazgeçilmez bir unsurdur. Sosyal bireyler olarak iletişim becerilerimiz geliştirmemiz hayatımıza büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

11 Doğru ve etkili iletişim yaşamımızı sağlıklı ve mutlu kılacaktır. İletişimin sağlıklı kurulduğu ortamlarda kişiler huzurlu olmaktadır. İletişim kurma becerimiz hayatımızın her alanında, evimizde, okulumuzda, sosyal yaşantımızda bizi çok etkiler İletişim Önemlidir Çünkü;

12 Etkili bir iletişim bireylere ne kazandırır?? Başkalarını daha iyi anlayabilir, kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. İnsanlarla içten ilişkiler kurabilirsiniz. Doğru bilgilere daha çabuk ulaşabilirsiniz.

13 Yaratıcılığınız gelişir. Gereksiz tartışmaları önlersiniz. Başkalarını daha az incitirsiniz. Etkili bir iletişim bireylere ne kazandırır??

14 Öfke, korku ya da çekingenliği önleyebilirsiniz. Karşıdakine saldırmadan fikirlerinizi savunabilirsiniz. Karşıdaki kişiyle onu kırmadan tartışabilirsiniz. Etkili bir iletişim bireylere ne kazandırır??

15 Fikir ve önerilerinize daha kolay destek bulabilirsiniz. İnsanlarla daha rahat işbirliği yapabilirsiniz. Başkalarının fikir, deneyim, alışkanlık ve tutumlarından daha çok yarar sağlayabilirsiniz

16 Kişiler Arası İletişimde Ses Tonu %30 Kelimeler %10 Beden Dili %60

17 İLETİŞİM ÇEŞİTLERİ İLETİŞİM ÇEŞİTLERİ Sözlü iletişim -Dil Sözsüz iletişim -Jest,Mimik -Mekan kullanımı -Ses tonu -Temas

18 SÖZLÜ İLETİŞİM Dil aracılığıyla yapılan iletişimdir SÖZLÜ İLETİŞİM Dil aracılığıyla yapılan iletişimdir

19 İnsanlar beden dili sayesinde duygularını, düşüncelerini, isteklerini ve kendisiyle ilgili hemen her şeyi başka insanlarla paylaşabilirler. Beden dili; Duygu düşüncelerimizin yansımasıdır. SÖZSÜZ İLETİŞİM

20 Beden Dilinin Öğeleri Beden duruşu Mesafe Mimikler Başın kullanımı Giyim

21 Beden Dilinin Öğeleri Jestler Göz teması Kolların kullanımı Oturma biçimi

22 Özel bölge: 50 cm Kişisel bölge: 120 cm Sosyal bölge: 360 cm Ortak bölge: = İLETİŞİM MESAFESİ

23 İletişim Neden Bu Kadar Zor?

24 Çünkü hayatımızda iletişim kurmamızı zorlaştıran çeşitli engeller bulunmaktadır

25 PEKİ BU ENGELLER PEKİ BU ENGELLER NELERDİR??? NELERDİR???

26 İletişim Engelleri ÖnyargılarSoru sormakEmretmekTehdit etmekTartışmaya girmekSuçlamakAlay etmek

27 Teşhis KoymakAd takmakUtandırmakKonuyu değiştirmekKişileri karar vermeye, yorum yapmaya zorlamakKonuşmaları yarıda kesmekÖğüt Vermek İletişim Engelleri

28 ” Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor Zaman, yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız, nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir çaba sarf ediyor ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor. Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin püre halinde verilmesi gerekiyor. Gömleği salyalarından dolayı sürekli leke içinde ve yürümüyor. Uykusu sürekli düzensiz ve gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada bir sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırana kadar da feryat figan bağırıyor.”

29

30 Önyargılı davranmayın İLETİŞİM ENGELİ -1 İnsanların önyargılarını kırmak atomu parçalamaktan daha zordur… EİNSTEİN Bakıcı hikayesi

31 Gereksiz soru sormayın İLETİŞİM ENGELİ -2

32 İLETİŞİM ENGELİ -3 Emretmeyin “…yapacaksın”

33 İLETİŞİM ENGELİ -4 Tehdit etmeyin “…ya yaparsın, ya da” “…ya yaparsın, ya da”

34 İLETİŞİM ENGELİ -5 Tartışmayın “…evet ama,…” “…evet ama,…”

35 İLETİŞİM ENGELİ -6 Suçlamayın Suçlamayın “sen zaten tembelsin…” “sen zaten tembelsin…”

36 İLETİŞİM ENGELİ -7 Alay etmeyin “Saçların Kirpi Gibi”

37 İLETİŞİM ENGELİ -8 Ad takmayın “Sarı kafa napıyon?” “Sarı kafa napıyon?”

38 İLETİŞİM ENGELİ -9 Utandırmayın “Senin kulaklarında kocaman”

39 İLETİŞİM ENGELİ -10 Konuyu değiştirmeyin “Daha güzel şeylerden konuşalım” “Şimdi zamanı değil”

40 İLETİŞİM ENGELİ -11 Kişileri karar vermeye, yorum yapmaya zorlamayın “Sen de söylesene ne kadar çirkin bir kız değil mi ?”

41 İLETİŞİM ENGELİ -12 Konuşmaları yarıda kesmeyin

42 İLETİŞİM ENGELİ -13 Öğüt Vermeyin Yapmalısın… etmelisin…

43 İLETİŞİM ENGELİ -14 Teşhis Koymayın Bence sen...(bu konuyu 3 kere de ancak anlarsın)

44 -Sen dili insanları suçlarcasına konuşmaktır -Bunu yapmamalısın. Çocuk gibisin -Senin yüzünden azar işittim. -Bütün günümü berbat ettin. -Yaramazsın. -Sınıfta senden başkası yok mu? -Dikkat çekmek için mi bunları yapıyorsun? SEN DİLİ

45 BEN DİLİ  Davranışa yöneliktir  Öğrenciye öğretmen ile ilgili bilgi söyler  Benlik saygısına olumlu katkısı vardır  Gönderende yardım isteği doğurur  Atılgan insanlar yaratır SEN DİLİ  Kişiye yöneliktir  Kişiye kendi ile ilgili bir şeyler söyler  Benlik Saygısını zedeler ya da tümden yok eder  Öfke ve nefret duyguları oluşturur  Çekingen ya da saldırgan insanlar yaratır

46 İletişim becerisi, insanlara doğuştan verilen bir yetenek değildir. Öğrenilebilir ve Geliştirilebilir Becerilerdir. İletişimimi Nasıl Geliştirebilirim?

47

48 EMPATİ

49 EMPATİ Günlük hayatta sıkça kullandığımız empati sözcüğü,belki de ilişkilerimizde en çok ihmal ettiğimiz bir durum… Nedir empati? Bir insanın kendisini başkasının yerine koyarak, onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlayabilmesi ve anladığını o kişiye yansıtabilmesidir.

50 Etkili İletişimde; TEMEL İlke Kabul Etme ve Dinleme’dir.

51 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim

52 1. Susabilirim ; İyi bir dinleyici olmanın temeli “susma”yı becerebilmeye dayanır. 1. Susabilirim ; İyi bir dinleyici olmanın temeli “susma”yı becerebilmeye dayanır.

53 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 2. Konuşanı Rahatlabilirim; Karşınızdaki kişide konuşabileceği duygusunu uyandıran bir atmosfer yaratın. 2. Konuşanı Rahatlabilirim; Karşınızdaki kişide konuşabileceği duygusunu uyandıran bir atmosfer yaratın.

54 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 3. Dinlemek İstediğimi gösterebilirim; İlgi duyduğunuzu gösterin. Karşı çıkmak yerine anlamak için dinleyin. 3. Dinlemek İstediğimi gösterebilirim; İlgi duyduğunuzu gösterin. Karşı çıkmak yerine anlamak için dinleyin.

55 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 4.DikkatDağıtıcı Öğeleri Uzaklaştırabilrim; Elinizde anahtarlık sallamak, kağıtları karıştırmak gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçının. 4.DikkatDağıtıcı Öğeleri Uzaklaştırabilrim; Elinizde anahtarlık sallamak, kağıtları karıştırmak gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçının.

56 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 5. Karşımdaki Kişiye Empati Gösterebilrim; (Duygusunu anlayın ve kabul edin.) Kendinizi karşınızdakinin yerin koyun ve onun ne hissettiğini anlamaya çalışın. 5. Karşımdaki Kişiye Empati Gösterebilrim; (Duygusunu anlayın ve kabul edin.) Kendinizi karşınızdakinin yerin koyun ve onun ne hissettiğini anlamaya çalışın.

57 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 6. Zaman Tanıyabilirim; Karşınızdakinin sözünü kesmeyin, Kendisini ifade etmesine imkan verin. 6. Zaman Tanıyabilirim; Karşınızdakinin sözünü kesmeyin, Kendisini ifade etmesine imkan verin.

58 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 7. Öfke ve Olumsuz Duygumu Kontrol edebilirim; Kızgın bir insan çoğunlukla karşısındakini yanlış anlar ve kendini güç durumda bırakacak tepkiler verir. Bu sebeple hemen karşılık vermeyin. 7. Öfke ve Olumsuz Duygumu Kontrol edebilirim; Kızgın bir insan çoğunlukla karşısındakini yanlış anlar ve kendini güç durumda bırakacak tepkiler verir. Bu sebeple hemen karşılık vermeyin.

59 Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirim 8. Soru Sorabilrim; Soru sormak konuşan kişiye ilgi duyduğunuzu gösterir ve onu konuşmayı sürdürmek konusunda cesaretlendirir. 8. Soru Sorabilrim; Soru sormak konuşan kişiye ilgi duyduğunuzu gösterir ve onu konuşmayı sürdürmek konusunda cesaretlendirir.

60 İyi Bir Dinleyici Olmak Biliyoruz ki İki kulağımız, bir ağzımız vardır. Bu da dinlemenin konuşmadan daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Biliyoruz ki İki kulağımız, bir ağzımız vardır. Bu da dinlemenin konuşmadan daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

61 «Gülümseyen bir yüz, bir kalbin kapısını herhangi bir anahtarın bir kapıyı açmasından daha çabuk açar» İspanyol atasözü

62

63 TEBESSÜM BULAŞICIDIR ! Gülümsemek İçin : 12 Kas Kaşımızı Çatmak İçin : 103 Kas kullanırız. GÜLÜMSEYİN

64 KAYNAKÇA Cüceloğlu Doğan,Yeniden İnsan İnsana,İstanbul:Remzi Kitabevi,1995. Çağlar İrfan,Genel İletişim,İstanbul:Nobel Yayım Dağıtım,2010. Acar Ali,Pozitif İletişim,Kütahya,Vizyon Yayınları,2005. Kuzucu Yaşar,Küçükler İçin Büyüklere,Ankara:Nobel Yayın Dağıtım,2008. Işık Metin;Sizinle İletişebilir Miyiz?,Konya:Eğitim Kitabevi,2005.

65 Baltaş Zuhal,Bedenin Dili,İstanbul:Remzi Kitabevi,1992. Dökmen Üstün,İletişim Çatışmaları ve Empati,İstanbul:Sistem Yayınları,1994. Köknal Özcan,İnsanı Anlamak,İstanbul:Altın Kitaplar,1993 Kayaalp İsa,Eğitimde İletişim Dili,İstanbul:Bilge Kültür Sanat,2002 Resim ve karikatürler için çeşitli web siteleri


"İLETİŞİM İLETİŞİM Psikolojik Danışman Gökan ARSLAN-İbrahim ELÇİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları