Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yola çıkınca her sabah, Yola çıkınca her sabah, Bulutlara selam ver. Bulutlara selam ver. Taşlara, kuşlara, Atlara, otlara, İnsanlara selam ver. Ne görürsen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yola çıkınca her sabah, Yola çıkınca her sabah, Bulutlara selam ver. Bulutlara selam ver. Taşlara, kuşlara, Atlara, otlara, İnsanlara selam ver. Ne görürsen."— Sunum transkripti:

1

2 Yola çıkınca her sabah, Yola çıkınca her sabah, Bulutlara selam ver. Bulutlara selam ver. Taşlara, kuşlara, Atlara, otlara, İnsanlara selam ver. Ne görürsen selam ver. Sonra çıkarıp cebinden aynanı Bir selam de kendine ver. Hatırın kalmasın el gün yanında Bu dünyada sen de varsın! Bu dünyada sen de varsın! Üleştir dostluğunu varlığa, Bir kısmı seni de sarsın. Bir kısmı seni de sarsın. Üstün Dökmen

3 İLETİŞİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ Uzman Gülten UĞURLU İLETİŞİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ Uzman Gülten UĞURLU

4 YAŞAMI ZENGİNLEŞTİREN YA DA YA DA FAKİRLEŞTİREN SİHİRLİ FAKİRLEŞTİREN SİHİRLİOLAY İLETİŞİM İLETİŞİM

5 İLETİŞİM NEDİR? Bizim başkalarını,başkalarının da bizi anlamasına yarayan bir SÜREÇTİR.

6  Düşünme ve görüşlerin sözlü olarak karşılıklı alışverişidir.  Sözcüklerin,resimlerin figürlerin grafiklerin,vb. sembollerin kullanılarak bilgi,düşünce,duygu ve becerileri aktarılması sürecidir.

7  Bir zihnin diğer zihinleri etkileme yollarının tümüdür.  Sadece,yazılı ve sözlü konuşmaları değil müzik,resim,heykel, tiyatro,bale,dans gibi bütün insan davranışlarını içine alır.

8 İletişim aynı zamanda; Ne * Ne söyleyeceğimizi ve ne zaman * Bunu ne zaman söylemenin daha uygun olacağına bilmek, Nerede * Nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek, nasıl * En iyi nasıl söyleneceğini düşünmek,

9 basitçe * Olayları basitçe anlatabilmek, Akıcı * Akıcı bir dille ve karşımızdaki kişiyle göz kontağı kurarak konuşabilmek, Dikkati farkedebilmek * Dikkati yoğunlaştırmak ve verdiğimiz mesajların alınıp alınmadığını fark edebilmektir.

10 Bilgi, fikir ve duyguların bir kimseden diğerine veya bir gruptan diğerine geçme süreci olduğuna göre, bilgi, fikir ve duyguların doğru olarak aktarılması için düzgün bir iletişim sürecinin kurulması gereklidir. Bilgi, fikir ve duyguların bir kimseden diğerine veya bir gruptan diğerine geçme süreci olduğuna göre, bilgi, fikir ve duyguların doğru olarak aktarılması için düzgün bir iletişim sürecinin kurulması gereklidir.

11 Ancak doğru iletişimle düşüncelerimiz ilgili herkes tarafından doğru olarak algılanabilir.

12 İLETİŞİMİN İLKELERİ Sağlıklı bir iletişimde; Sağlıklı bir iletişimde;  Her bireyin kendine özgü özellikleri olduğunu bilmek ve bunu koşulsuz kabul etmek,  Saydam olmak,  Problemlerini kendisinin çözebileceğine inanmak,  Duygu düşünce ve davranışlarında tutarlı olmak,  Empatik yaklaşmak önemlidir.

13 İLETİŞİMDE 3A FORMÜLÜ A: AKTARMA A: ANLAMA A: ANLAŞMA İlk 2 A’ nın gerçekleşmesi ile iletişim tamamlanır. Ancak başarılı bir iletişim için diğeri de şarttır.

14 İLETİŞİM SÜRECİ İletişim 5 aşamaya ayrılabilen olaylar zinciridir. 1-Kaynak bir fikre sahiptir 2-Fikir bir mesaja dönüşür 3-Mesaj iletilir 4-Alıcı mesajı alır 5-Alıcı, kaynağa tepkide bulunur ve geribildirim yollar.. Bu durumda süreç, her iki tarafın birbirlerine kendilerini açıklayıncaya kadar tekrarlanır. Ancak bu süreç kapsamındaki her bir adım başarıya ulaşırsa iletişimin etkili olduğu söylenebilir İster konuşun, ister yazın, ister dinleyin, ister okuyun, iletişim tek bir davranıştan daha fazla şeyi içerir.

15 İLETİŞİM SÜRECİ ÇEVRE KOŞULLARI KAYNAKMESAJKANALALICI GERİBİLDİRİM

16 KAYNAK  Algılama, seçme, düşünme ve yorumlama süreçlerinde ürettiği anlamlı mesajları semboller aracılığı ile ileten kişi ya da kişilerdir.

17 MESAJ  İletişim sürecinde kaynak ile alıcı için aynı anlamı taşıyan sembollerle ifade edilen duygu, düşünce ve bilgilerdir.

18 KANAL  İletişim sürecinde mesajın kaynaktan alıcıya ulaşmasını sağlayan araçtır. Mesajın sunuluş biçimidir.

19 ALICI ALICI  Kaynaktan gelen mesajları alıp yorumlayan ve bunlara sözlü, sözsüz tepkide bulunan kişi ya da gruplardır.

20 GERİBİLDİRİM  Alıcının mesaja verdiği tepkidir. Mesajın yorumlanmasıdır.

21 İletişim Neden Önemlidir?

22 İletişimin Önemi İletişim yoluyla:  Birbirimizi anlamaya  Sevmeyi öğrenmeye  İlişkileri başlatmaya ve sonlandırmaya  Kendimiz hakkında daha fazla bilgi edinmeye  Başkalarının bizi nasıl algıladıklarını öğrenmeye ULAŞIRIZ… ULAŞIRIZ…

23 İLETİŞİM % 10 sözcükler- mesajın içeriği % 30 seslerle (alçak, yüksek, ritim, tonlama) % 60 vücut hareketleriyle (beden dili – en çok yüz ifadeleri) gerçekleştiği bilinmektedir.

24 ETKİLİ İLETİŞİM Kişilerin birbirlerine önem vermesi,saygı duyması, kişilerin birbirini dinlemesi,anlamaya çalışmasıdır. O rtak tecrübe alanı ne kadar genişse O rtak tecrübe alanı ne kadar genişse İLETİŞİM o kadar ETKİLİ OLUR… İLETİŞİM o kadar ETKİLİ OLUR…

25 ETKİN İLETİŞİM SİZE NE KAZANDIRIR *Yanlış anlamaların yol açtığı stresten kurutulacaksınız. *Başkalarını istismar etmeden ya da suçlamadan kendi haklarınızı koruyabileceksiniz. *Size yönelik tepki ve eleştirilere gerektiği gibi yanıt verebilecek başkalarına yapıcı eleştiriler getirebileceksiniz. *Yararlı tavsiyeler alabilecek başkalarına gerçekten işlerine yarayacak tavsiyelerde bulunabileceksiniz. *Karşınızdaki kişi ile onu kırmadan ve incitmeden tartışabileceksiniz. *Fikir ve önerilerinize daha kolay destek bulabileceksiniz. *Çevrenizdeki insanları daha etkin olmaya esinlendirebileceksiniz. *Sizinle birlikte çalışan insanları yönetme ve yönlendirmede çok daha az zaman, enerji ve çaba harcamak zorunda kalacaksınız. *Katıldığınız toplantıları çok daha verimli kılabileceksiniz.

26 ETKİN İLETİŞİMİ ENGELLEYEN FAKTÖRLER a) Kişisel faktörler Kişisel amaçlar, hisler, duygular, değer yargıları ve alışkanlıklar bir yandan mesajı oluşturan sembolleri formüle etmeyi, mesajlara algılama, tutum takınma b) Fiziksel faktörler Çevresel koşullar ve iletişim kanallarıyla. Konuşma ve yazma araçlarını etkileyen teknik bozukluklar c) Semantik faktörler Mesajı biçimlendirmek için kullanılan sembollerle ilgili şematik engeller de iletişimi ortadan kaldırabilir. d) Zaman baskısı e) Algılamadaki seçicilik Mesajın bilerek veya bilmeyerek yanlış algılanması ile ilgilidir. Kişilerin bir takım önyargılara sahip olmaları, kendilerine gelecek olan mesajları ya hiç algılamamalarına ya da göndericinin istediğinin aksine algılamalara neden olacaktır.

27 ETKİN İLETİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER  Korkularımız  Önyargılarımız  Duyarsızlığımız  İsim takma merakımız (etiketleme)  Kendimize güvensizliğimiz.  Alınganlığımız  Sürekli kendimizi öne çıkarma merakımız (Ben-merkezciliğimiz)

28 Korkularımız - Yeni durum ve insanlardan - Yanlış şeyler söylemekten - Alaya alınmaktan -Başkalarının gözünde aptal görünmekten - Eleştirilmekten

29 Önyargılarımız Önyargısız olmak mümkün mü?

30 Duyarsızlığımız İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilmedikçe ne kadar bildiğinizi umursamazlar. Başkalarının duygu ve düşüncelerini dikkate almayıp, sürekli kendi yaptıklarımız, kendi durumumuz ya da kendi duygularımızla ilgilendiğimizde insanlarla olan iletişimimizde aksama olur.

31 Ben-merkezciliğimiz Ben merkezci biriyle konuşmakta olan kişi kendini önemsiz hatta varlığı dikkate alınmıyor gibi hisseder. Böylece sağlıklı iletişim gerçekleşmez. İletişim iki tarafın karşılıklı yer aldığı bir süreçtir.

32 SÜREKLİ İLETİŞİM İÇİNDEYİZ BAKIŞIMIZLA,YÜZ İFADEMİZLE,GİYİNİŞ TARZIMIZLA,EL KOL HAREKETİMİZLE,OTURUŞUMUZ VE KALKIŞIMIZLA KARŞIMIZDAKİLERE ÇEVREMİZDEKİLERE SÜREKLİ MESAJ VERİRİRİZ.

33 İletişimde Mesafeler 1-Mahrem Mesafe: Cilt temasından başlar, bedenden 45 cm. uzaklığa kadar sürer. Bu alana, sevgililer, eşler, en iyi dostların girmesine izin verilir. 2-Kişisel Mesafe: 45 cm. ile 120 cm arası mesafedir. 3-Sosyal Mesafe : 120 cm ile 2 metre arası mesafe. 4-Kamusal Mesafe : 2 metreden daha uzak. Tanınmayan kişilere ayrılır.

34 Sağlıklı ve etkin bir iletişimin iyi dinleyiciler ile kendi duygularını samimi ve dürüst ifade eden kişilere ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve etkin bir iletişimin iyi dinleyiciler ile kendi duygularını samimi ve dürüst ifade eden kişilere ihtiyacı vardır. Etkin İletişim ve Dinleme Etkin İletişim ve Dinleme

35 •Söylenenlere ilgi gösterir. •Gerçek sorunun ne olduğunu duyana kadar yargıda bulunmaz. •Konuştuğu kişi ile göz teması kurar. •Söylenenleri anlayıp anlamadığını kontrol eder. •Sırasını bekler, anladığını düşündüğünün hemen üstüne atlamaz. •Söylenenlere ilgi gösterir. •Gerçek sorunun ne olduğunu duyana kadar yargıda bulunmaz. •Konuştuğu kişi ile göz teması kurar. •Söylenenleri anlayıp anlamadığını kontrol eder. •Sırasını bekler, anladığını düşündüğünün hemen üstüne atlamaz. Etkin Dinleyicinin Özellikleri Etkin Dinleyicinin Özellikleri

36 •Daha önemlisi, etkin dinleme sonucu karşımızdaki kişinin yaşayacağı rahatlık, onun bizim vereceğimiz öneriye uyum gösterme ihtimalini arttırır. •Bu nedenle sonucu artırmak için; •Daha önemlisi, etkin dinleme sonucu karşımızdaki kişinin yaşayacağı rahatlık, onun bizim vereceğimiz öneriye uyum gösterme ihtimalini arttırır. •Bu nedenle sonucu artırmak için; Etkin Dinleyicinin Özellikleri Etkin Dinleyicinin Özellikleri

37 •Karşımızdaki şikayetlerini veya onu huzursuz eden konuları söylerken onun yüzüne bakarak dinlemek, •Uygun aralılarla başını sallamak, ve “anlıyorum”, “evet” gibi ilgiyi gösteren kısa geri bildirimlerde bulunmak. •Daha uzun boşluklarla karşımızdaki kişinin söylediğinin tekrarlamak. •Karşımızdaki şikayetlerini veya onu huzursuz eden konuları söylerken onun yüzüne bakarak dinlemek, •Uygun aralılarla başını sallamak, ve “anlıyorum”, “evet” gibi ilgiyi gösteren kısa geri bildirimlerde bulunmak. •Daha uzun boşluklarla karşımızdaki kişinin söylediğinin tekrarlamak. Etkin Dinleyicinin Özellikleri Etkin Dinleyicinin Özellikleri

38 YANLIŞ DİNLEME TÜRLERİ YANLIŞ DİNLEME TÜRLERİ 1.Görünüşte Dinleme 2. Seçerek Dinleme 3. Saplantılı Dinleme 4. Savunucu Dinleme 5. Tuzak Kurucu Dinleme 6. Yüzeysel Dinleme 1.Görünüşte Dinleme 2. Seçerek Dinleme 3. Saplantılı Dinleme 4. Savunucu Dinleme 5. Tuzak Kurucu Dinleme 6. Yüzeysel Dinleme

39 •En yaygın dinleme türüdür. •Kişi dış görünüşüyle dinliyormuş gibi görünür, ancak; •İç dünyası bambaşka bir yerdedir. •En yaygın dinleme türüdür. •Kişi dış görünüşüyle dinliyormuş gibi görünür, ancak; •İç dünyası bambaşka bir yerdedir. 1.Görünüşte Dinleme 1.Görünüşte Dinleme

40 •Bu tür dinleyenler karşılarında konuşan kişinin söylediklerinden sadece kendilerini ilgilendirilen kısımları duyarlar, •Diğer söylenenleri dinlemezler. •Bu tür dinleyenler karşılarında konuşan kişinin söylediklerinden sadece kendilerini ilgilendirilen kısımları duyarlar, •Diğer söylenenleri dinlemezler. 2. Seçerek Dinleme 2. Seçerek Dinleme

41 •Daha çok duygusal yönden saplantılı kişilerin dinleme tarzıdır. •Daha çok duygusal yönden saplantılı kişilerin dinleme tarzıdır. 3. Saplantılı Dinleme 3. Saplantılı Dinleme

42 •Bu kişiler her söyleneni kendilerine yönelmiş bir saldırı sayarlar. •Hemen karşı saldırıya veya savunmaya geçerler. •Bu kişiler her söyleneni kendilerine yönelmiş bir saldırı sayarlar. •Hemen karşı saldırıya veya savunmaya geçerler. 4. Savunucu Dinleme 4. Savunucu Dinleme

43 •Bu kişiler seslerini hiç çıkarmadan dinleme eğilimindedirler. •Çünkü dinlediklerinden yararlanarak karşılarındakini zor duruma düşürecek fırsatı ararlar. •Bu kişiler seslerini hiç çıkarmadan dinleme eğilimindedirler. •Çünkü dinlediklerinden yararlanarak karşılarındakini zor duruma düşürecek fırsatı ararlar. 5. Tuzak Kurucu Dinleme 5. Tuzak Kurucu Dinleme

44 •Bireyler kişinin kullandığı kelimelerin yüzeyinde kalırlar. •Kelimelerin sözcük anlamlarında veya kendilerince olan anlamlarında gezinirler. •Bireyler kişinin kullandığı kelimelerin yüzeyinde kalırlar. •Kelimelerin sözcük anlamlarında veya kendilerince olan anlamlarında gezinirler. 6. Yüzeysel Dinleme 6. Yüzeysel Dinleme

45 1. Susun ; •İyi bir dinleyici olmanın temeli “susma” yı becerebilmeye dayanır. 1. Susun ; •İyi bir dinleyici olmanın temeli “susma” yı becerebilmeye dayanır. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

46 2. Konuşanı Rahatlatın; •Karşınızdaki kişide konuşabileceği duygusunu uyandıran bir atmosfer yaratın. 2. Konuşanı Rahatlatın; •Karşınızdaki kişide konuşabileceği duygusunu uyandıran bir atmosfer yaratın. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

47 3.Dinlemek İstediğinizi Gösterin; İlgi duyduğunuzu gösterin. Karşı çıkmak yerine anlamak için dinleyin. 3.Dinlemek İstediğinizi Gösterin; İlgi duyduğunuzu gösterin. Karşı çıkmak yerine anlamak için dinleyin. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

48 4. Dikkat Dağıtıcı Öğeleri Uzaklaştırın; Elinizde anahtarlık sallamak, kağıtları karıştırmak gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçının. 4. Dikkat Dağıtıcı Öğeleri Uzaklaştırın; Elinizde anahtarlık sallamak, kağıtları karıştırmak gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçının. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

49 5. Karşınızdaki Kişiye Empati Gösterin; (Duygusunu anlayın ve kabul edin.) Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun ve onun ne hissettiğini anlamaya çalışın. 5. Karşınızdaki Kişiye Empati Gösterin; (Duygusunu anlayın ve kabul edin.) Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun ve onun ne hissettiğini anlamaya çalışın. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

50 6. Zaman Tanıyın; Karşınızdakinin sözünü kesmeyin, Kendisini ifade etmesine imkan verin. 6. Zaman Tanıyın; Karşınızdakinin sözünü kesmeyin, Kendisini ifade etmesine imkan verin. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

51 7. Öfke ve Olumsuz Duygularınızı Kontrol edin; Kızgın bir insan çoğunlukla karşısındakini yanlış anlar ve kendini güç durumda bırakacak tepkiler verir. Bu sebeple hemen karşılık vermeyin. 7. Öfke ve Olumsuz Duygularınızı Kontrol edin; Kızgın bir insan çoğunlukla karşısındakini yanlış anlar ve kendini güç durumda bırakacak tepkiler verir. Bu sebeple hemen karşılık vermeyin. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

52 8. Soru Sorun; Soru sormak konuşan kişiye ilgi duyduğunuzu gösterir ve onu konuşmayı sürdürmek konusunda cesaretlendirir. 8. Soru Sorun; Soru sormak konuşan kişiye ilgi duyduğunuzu gösterir ve onu konuşmayı sürdürmek konusunda cesaretlendirir. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

53 9. Yargılayıcı Olmayın; Eleştirici ve tartışmacı bir tutum, konuşanı savunucu olmaya yöneltir ve öfkelendirir. 9. Yargılayıcı Olmayın; Eleştirici ve tartışmacı bir tutum, konuşanı savunucu olmaya yöneltir ve öfkelendirir. İyi Bir Dinleyici Olmak İçin Temel İlkeler

54 Unutmamak gerekir ki, İki kulağımız, bir ağzımız vardır. Bu da dinlemenin konuşmadan daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Unutmamak gerekir ki, İki kulağımız, bir ağzımız vardır. Bu da dinlemenin konuşmadan daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. İyi Bir Dinleyici Olmak İyi Bir Dinleyici Olmak

55 “KENDİMİZİ NASIL YANSITTIĞIMIZ” ÇOK ÖNEMLİDİR.

56 Beden Dili Beden Dili Beden dili duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır. İnsanların yüzyüze kurdukları ilişkide, kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili %60 önem taşır. Beden dili duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır. İnsanların yüzyüze kurdukları ilişkide, kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili %60 önem taşır.

57 İnsanlar ne dediğinize değil, ne yaptığınıza bakar.

58  Beden Duruşu  Mimikler  Başın Kullanımı  Oturmak İçin Seçilen Yer  Giyim  Bakım Ve Makyaj  Jestler  Göz Teması  Ayakların Kullanımı  Oturma Biçimi  Mesafe  Kullanılan Aksesuarlar Beden Dilinin Öğeleri Beden Dilinin Öğeleri

59 Beden Duruşu Beden Duruşu İlişkide olduğu kişiyi doğrudan karşısına alan ve dik bir beden duruşuna sahip bir kişi, mesajında güvenli bir özellik katmış olacaktır. İlişkide olduğu kişiyi doğrudan karşısına alan ve dik bir beden duruşuna sahip bir kişi, mesajında güvenli bir özellik katmış olacaktır.

60 BEDEN DİLİ  ÇEVREYİ CİDDİYE ALMAZ.  ELEŞTİRMEN DİNLEYİCİ  GÜVENLİ  DİKKATLİ DİNLEME  KENDİNE GÜVENLİ  RAHAT  İLGİLİ

61 KOL VE PARMAKLAR  RAHAT  DÜŞÜNCELİ  İLGİLİ  HUZURSUZ  OLUMSUZ YAKLAŞIMLI CEVABA HAZIR

62 ELLER  ÜRKEK  ÇEKİNGEN  HUZURSUZ OTURUŞ  RAHAT  İLGİLİ  BEKLEDİĞİNİ BULUYOR

63 ELLER  HAFİFE ALAN  KENDİSİNE AŞIRI GÜVENEN  KARŞISINDAKİNİ CİDDİYE ALMAYAN  ÇEKİNGEN  İÇE KAPANIK  DESTEK BEKLEYEN

64 OTURUŞ  RAHAT  GÜVENLİ  UYUMLU  HUZURLU  AŞIRI HUZURSUZ.  ÇEKİNGEN  SIKILMIŞ.  BİTİŞİ BEKLEYEN

65 Doğrudan Göz İlişkisi Doğrudan Göz İlişkisi “Gözlerin konuştuğu dil her yerde aynıdır.” (Herber) Bir kişiye konuşurken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri, nereye baktığınızdır. “Gözlerin konuştuğu dil her yerde aynıdır.” (Herber) Bir kişiye konuşurken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri, nereye baktığınızdır.

66 Güvenli bir ifade, verilen mesajla uyum içindeki ifadedir. Güvenli bir ifade, verilen mesajla uyum içindeki ifadedir. Mimikler Mimikler

67 İnsanlar arası ilişkilerde yaşanan en küçük gerginlik, kendini önce ses tonuyla ortaya koyar. Büyük çoğunlukla gündelik ilişlilerde canlı, neşeli, enerjik bir ses tonu, insanlar üzerinde olumlu etki bırakır. İnsanlar arası ilişkilerde yaşanan en küçük gerginlik, kendini önce ses tonuyla ortaya koyar. Büyük çoğunlukla gündelik ilişlilerde canlı, neşeli, enerjik bir ses tonu, insanlar üzerinde olumlu etki bırakır. Ses Tonu, Şiddet ve Konuşmanın Akıcılığı Ses Tonu, Şiddet ve Konuşmanın Akıcılığı

68 “Etrafımızdaki kişileri oldukları gibi değil, kendi olduğumuz gibi görürüz.” (A. Nin) “Etrafımızdaki kişileri oldukları gibi değil, kendi olduğumuz gibi görürüz.” (A. Nin)

69 ÇEVRENİZDE OLUMLU İZLENİM OLUŞTURMAK İÇİN NASIL DAVRANMALISINIZ? DAVRANMALISINIZ?

70 BELİRSİZ MESAJLAR VERMEYİN. İçten ve açık olun

71 Daima konuştuğunuz veya sizinle konuşan insana dönük durun. Yöneliş

72 Dinlediğinizi Gösterin Karşınızdaki konuşurken sık sık başınızı hafifçe aşağı-yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı hissettirin.

73 Dokunmaktan Kaçınmayın

74 GÜLER YÜZLÜ OLUN Tebessümü Unutmayın

75 NAZİK OLUN Nezaketli olmayı ihmal etmeyin

76 SESİNİZİ NASIL KULLANDIĞINIZIN VE SES TONUNUZUN FARKINDA OLUN Ses tonunuzu iyi ayarlayın

77 İFADE ETMEK İSTEDİĞİNİZ DUYGULARINIZI ORTAYA KOYACAK DURUŞ SERGİLEYİN

78 Jestleri Unutmayın Ellerinizi cebinizde tutmaktan ve kollarınızı kavuşturmaktan, ellerinizle ağzınızı örtmekten kaçının.

79 GÖZ TEMASINI İHMAL ETMEYİN Konuşurken Gözlere Bakın

80 "Çevrenizden Göreceğiniz İtibar ve Saygı, Kendinize Gösterdiğiniz Özen Kadardır." “Doğru giyinin, önemli görünün karşılığını her zaman alırsınız.” Kendinize Özen Gösterin - GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN (Dış görünüş)

81 ŞİRKETLERDE İLETİŞİM Küçük şirketlerde iletişim sorunları, yaşanmayabilir ancak birkaç yüz kişinin çalıştığı bir işyerinde iletişim sorunu yaşanabilmektedir. Kimin hangi konuda, kime karşı sorumlu olduğunu belirlenmemesi mesajların yanlış insanlara iletilmesini ortaya çıkarır, zaman kaybı olabilir ve verim düşebilir. Çok katı bir politika uygulaması ya da insanların ciddi şekilde kısıtlanması da olumsuzluk yaratabilir. İnsanlar olup bitenlerin habersiz kendilerini dışlanmış hissedebilirler.

82 Dikey İletişim: Bir teşkilatta alt-üst yapılar arasında görülür. Yukarıya ve aşağıya doğru iyi yönde gerçekleşir. A) Yukarıya Doğru İletişim : Personel kendisinden üst kademelerdeki danışma ya da yöneticilik kadrosundaki yetkililerle iletişim kurar. İletişim şu yapılara dönüşebilir. -Çeşitli türlerdeki raporlar -Öneri paketleri -Anket ve oylamalar -Şikayet işlemleri

83 B) Aşağıya Doğru İletişim : En sık kullanılan iletişim türüdür. Şu biçimlerde gerçekleşebilir. -Notlar -Mektuplar -Sürekli Gazeteler -Şirket broşürleri -Toplantılar -Takdir görüşmeleri -Seçim görüşmeleri

84 YATAY İLETİŞİM : Yatay iletişim, bir işyerindeki, bölüm başkanları, danışmanlar ve benzeri işlerle uğraşan fakat bölümler arası aynı seviyede olan kişiler arasındaki iletişim yatay iletişimdir.

85 ŞİRKETLERDE İLETİŞİMİN İYİLEŞTİRİLMESİ  Sonucu izleme  Haber akışının yönetimi  Empati  Tekrar  Kullanılan dilin sadeleştirilmesi  İletişim kanallarının artırılması: Haberleşme teknolojisi ve bilgisayar kullanımının artırılması: Bilgisayarın ve bilgisayara dayalı yönetim bilgi sistemlerinin gelişmesi organizasyon içindeki bilgi akışını son derece hızlı hale getirmiştir. Bu sayede her an güncel bilgiyi alma olanağı bulan yöneticinin hem sağlıklı karar verme imkanı artmış, hem de organizasyondaki kontrol fonksiyonunu daha etkin yapma imkanı doğacaktır.

86 YÖNETİCİLİKTE İLETİŞİM : İletişim yaşamımızın bir an bile ara verilmeyen doğal bir parçasıdır. Bir yöneticinin aldığı resmi ve gayri resmi eğitimin büyük bir kısmını iletişimle ilgisi vardır. Yönetici bir elemana nasıl görev vereceğini, onun performansını nasıl değerlendireceğini, nasıl tartışacağını, nasıl görüşme yapacağını, nasıl motive edeceğini bilir. Bunların hepsi iletişim becerisi gerektiren işlerdir.

87 İletişimde Yöneticilerin Sorumlulukları  Yönetici iletişimin anlam,ruh ve önemini kabul ve idrak etmelidir.  Yönetici iletişim kavramı başarının en önemli bir parçası olduğuna inanmalıdır.  İletişim düzeni çalışanlar üzerinde bina edilmiş bir yapıdır.

88  GÜZEL GÖREN,  GÜZEL DÜŞÜNÜR.  GÜZEL DÜŞÜNEN,  HAYATINDAN LEZZET ALIR

89 YÜZÜNÜZDEN GÜLÜMSEME EKSİK OLMASIN


"Yola çıkınca her sabah, Yola çıkınca her sabah, Bulutlara selam ver. Bulutlara selam ver. Taşlara, kuşlara, Atlara, otlara, İnsanlara selam ver. Ne görürsen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları