Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OLUMSUZ DAVRANIŞ VE SORUN ÇÖZME

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OLUMSUZ DAVRANIŞ VE SORUN ÇÖZME"— Sunum transkripti:

1 OLUMSUZ DAVRANIŞ VE SORUN ÇÖZME

2 PROBLEM ÇÖZMEDE İLETİŞİM 1. OLUMSUZ DAVRANIŞ NEDİR ?
BAŞKALARININ HAKLARINI VE GÜVENLİĞİNİ ENGELLEYEN, TEHDİTEDEN, ZORLAYICI VE ZARAR VERİCİDAVRANIŞLARDIR. Örnek : Ali küçük çocuklarla alay eder. Ayşe “yazamıyorum” iddiası ile ev ödevini yapmaz.

3 ÇOCUKLAR VE GENÇLER NİÇİN OLUMSUZ DAVRANIR ?

4 2. OLUMSUZ DAVRANIŞIN 4 AMACI VARDIR :. İLGİ ÇEKMEK. GÜÇ PEŞİNDE OLMAK
2. OLUMSUZ DAVRANIŞIN 4 AMACI VARDIR : * İLGİ ÇEKMEK * GÜÇ PEŞİNDE OLMAK * İNTİKAM YOLLARI ARAMAK * YETERSİZLİĞİN SERGİLENMESİ

5 3. OLUMSUZ DAVRANIŞI TANIMA VE BAŞETME

6 İLGİ ÇEKME : ÖRNEĞİN ÇOCUĞUNUZ SIK SIK EŞYALARINI KAYBEDER BİRDE GELİP BUNU SİZE SÖYLERSE BUNU İLGİ ÇEKME DAVRANIŞI OLARAK KABUL EDEBİLİRİZ.

7 NE YAPMALI ? ÇOCUĞUN İLGİLENİLME İHTİYACI İÇİNDE OLDUĞUNU FARK EDİN VE SÖZ KONUSU OLUMSUZ DAVRANIŞLARI DIŞINDAKİ OLUMLU DAVRANIŞLARIYLA İLGİLENİN.

8 GÜÇ PEŞİNDE OLMA : GENÇ OTORİTEYE KARŞI ÇIKTIĞI, KURALLARA DİREN DİĞİ ZAMAN KENDİNİ ÖNEMLİ HİSSEDER. BÖYLE BİR DURUMDA ONUNLA GÜÇ ÇATIŞMASINA GİRER KAYBEDERSENİZ GEÇ GÜCÜN İŞE YARADIĞI SONUCUNA VARABİLİR.

9 NE YAPMALI ? GÜÇ ÇATIŞMASINA GİRMEDEN HERHANGİ BİR KONUDA İŞBİRLİĞİ, YARDIM TALEP EDİN VE İLETİŞİME GEÇİN.

10 İNTİKAM ARAYIŞI : NE YAPARSANIZ YAPIN SİZ ZALİM, ANLAYIŞSIZ DİKTATÖR BİRİ OLARAK GÖRÜLEBİLİRSİNİZ. SİZİ YENEMEZLER AMA İNCİTEBİLİRLER. YAŞADIKLARI ÇEVREYE GÜVENLERİNİ YİTİRMİŞ ÖZ SAYGISI DÜŞÜK GENÇLER BÖYLE DÜŞÜNEBİLİR BU DÜŞÜNCEYE BAĞLI DAVRANIŞLAR SERGİLEYEBİLİRLER.

11 NE YAPMALI ? İNCİNMİŞ HİSSETMEMEYE ÇALIŞIN, KARŞINIZDAKİ KİŞİNİN SORUNLAR VE UMUTSUZLUK İÇİNDE OLDUĞUNU FARK EDİN VE İLETİŞİM KURARAK YARDIM ETMEYE ÇALIŞIN.

12 YETERSİZLİK GÖSTERİSİ : SÜREKLİ HAYAL KIRIKLIĞI GÜVENSİZ BİR KİŞİLİĞİ VE HERŞEYDEN EL AYAK ÇEKMEYİ BERANERİNDE GETİRMİŞ OLABİLİR “BU DERS BENİM İÇİN ÇOK ZOR NE YAPSAM ANLAYAMIYORUM”

13 NE YAPMALI ? UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN. ELEŞTİRİ VE ACIMA GÖSTERMEYİN. HER OLUMLU ÇABAYI FARK EDİN VE DESTEKLEYİN.

14 PROBLEM ÇÖZME BASAMAKLARI “KAYBEDEN YOK YAKLAŞIMI”

15 BASAMAK ÖNCELİKLE PROBLEMİN KİME AİT OLDUĞUNU TESBİT EDİN

16 2. BASAMAK PROBLEMİ TAM OLARAK TANIMLAYIN

17 3. BASAMAK PROBLEMİN ÇÖZÜMÜ İÇİN YARDIMA İHTİYAÇ DUYUP DUYMADIĞINIZA KARAR VERİN.

18 4. BASAMAK PROBLEMİN TÜM ÇÖZÜM YOLLARINI BELİRLEYİN

19 5. BASAMAK HER ÇÖZÜM YOLUNUN MUHTEMEL SONUÇLARINI DÜŞÜNÜN

20 6. BASAMAK BİR KARAR VERİN

21 7. BASAMAK KARARARINIZI UYGULAYIN

22 BU YEDİ BASAMAĞI KAĞIDA YAZARAK SOMUTLAŞTIRIN
BU YEDİ BASAMAĞI KAĞIDA YAZARAK SOMUTLAŞTIRIN. UNUTMAYIN YAZMANIZ SEÇENEKLERİ DAHA İYİ GÖRMENİZİ ÜZERİNDE DÜŞÜNMENİZİ SAĞLAR.

23 BİR HİKAYE HASTA NE KONUŞUYOR, NE DE SÖYLENENLERİ ANLIYOR
BİR HİKAYE HASTA NE KONUŞUYOR, NE DE SÖYLENENLERİ ANLIYOR. BAZEN SATLERCE ANLAŞILMAZ ŞEYLER GEVELİYOR. ZAMAN, YER YA DA KİŞİ KAVRAMI YOK. YALNIZ, NASIL OLUYORSA, KENDİ ADI SÖYLENDİĞİNDE TEPKİ VERİYOR. SON ALTI AYDIR ONUN YANINDAYIM, NE GÖRÜNTÜSÜ İÇİN BİR ÇABA SARF EDİYOR NE DE BAKIM YAPILIRKEN YARDIMCI OLUYOR.

24 ONU HEP BAŞKALARI BESLİYOR, YIKIYOR VE GİYDİRİYOR
ONU HEP BAŞKALARI BESLİYOR, YIKIYOR VE GİYDİRİYOR. DİŞLERİ YOK, YİYECEKLERİN PÜRE HALİNDE VERİLMESİ GEREKİYOR. GÖMLEĞİ SALYALARINDAN DOLAYI SÜREKLİ LEKE İÇİNDE. YÜRÜMÜYOR UYKUSU SÜREKLİ DÜZENSİZ. GECE YARISI UYANIP ÇIĞLIKLARIYLA HERKESİ UYANDIRIYOR. ÇOĞU ZAMAN MUTLU VE SEVECEN. YALNIZ BAZEN ORTADA BİR SEBEP YOKKEN SİNİRLENİYOR. BİRİ GELİP ONU YATIŞTIRANA KADAR DA FERYAT FİGAN BAĞIRIYOR .

25 BÖYLE BİRİNİN BAKIMINI ÜSTLENMEK İSTERMİSİNİZ ?


"OLUMSUZ DAVRANIŞ VE SORUN ÇÖZME" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları