Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar.  Söylediği/söylemediği, yaptığı/yapmadığı her şeyin bir anlamı vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar.  Söylediği/söylemediği, yaptığı/yapmadığı her şeyin bir anlamı vardır."— Sunum transkripti:

1

2

3  İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar.  Söylediği/söylemediği, yaptığı/yapmadığı her şeyin bir anlamı vardır.

4

5 1. Gönderici, 2. Mesaj, 3. Kanal, 4. Alıcı.  Eğer mesaj doğru oluşturulmuş, doğru yolla iletilmiş ve doğru yorumlanmışsa alıcı ve göndericinin mesajı aynı olacaktır.İletişimin olup olmadığı bu iki kişi arasındaki geri bildirimle anlaşılır.

6 Bireyler, duygularını, düşüncelerini, gereksinimlerini sözlü (konuşarak) veya sözsüz (davranışlar, mimikler, jestler) olmak üzere iki temel yolla iletmeye çalışır.

7

8 9 UNSUR  Yüz ifadesi  Göz teması  Ses tonu  Fiziksel temas  Görünüş(kıyafet,saç)  Vücut/duruş  Yakınlık  Fiziksel mimikler,el ve ayak hareketleri  Başın konumu.

9  İlişkide olduğu kişiyi doğrudan karşısına alan ve dik bir beden duruşuna sahip bir kişi, mesajında güvenli bir özellik katmış olacaktır. Beden Duruşu

10

11

12  Uygun dil seçmek,  Açık ve doğru mesaj vermek,  Saygı duymak, güven vermek,  Göz teması sağlamak,  Beden diline dikkat etmek,  İki yönlü iletişim kurmak,  Geri bildirimde bulunmak,  Dinlemeyi öğrenmek,  Empati kurmak.

13

14 1. Dinliyor musunuz ? 2. Anlıyor musunuz ? 3. Anladığınızı test ediyor musunuz ? 4. İleti dakikliğiniz nasıl ? 5. Empatik iletişimi kullanıyor musunuz ? 6. Yeterince açık mısınız ?

15 Dinleme bir sanattır, gerçek dinleme konuşmaktan daha zordur, gayret ve disiplin gerektirir.

16

17  ÖZENLE,  DİKKATLE,  İNCELİKLE Yapılmalıdır.

18  “Doğuştan iyi dinleyici olanların sayısı azdır. İyi bir dinleyici olabilmek için; bilinçli bir çaba ve yeni beceriler öğrenmek gereklidir.” Doğan Cüceloğlu

19 Dinleyenin konuşanı anlaması ve anlıkta olsa konuşanın gerçeklerinin dünyasına girerek karşıdan gelen iletiye sözlü tepki verme becerisidir. -Empati -Kendi sözcükleriyle ifade etme Etkin dinlemede, dinleyen, konuşanın söylediklerini açarak geri verir ve böylece konuşan, dinleyenin ne anladığını öğrenir.

20  Tanımlayıcı olun, yargılayıcı olmayın,  Problem merkezli olun,  Kolaylaştırıcı olun,  Esnek olun dogmatik olmayın,  Alçak gönüllü olun kibirli olmayın,  Anladıklarınızı başka sözcüklerle yeniden anlatın.  Karşınızdakinin duygularını paylaşın, donuk olmayın.

21

22  BEN DİLİ  Davranışa yöneliktir.  Alıcıya mesajı veren ile ilgili bilgi söyler.  Benlik saygısına olumlu katkısı vardır.  Gönderende yardım isteği doğurur.  Atılgan insanlar yaratır.

23  İnsanlara kendilerini suçlu hissettirir.  Suçlama, aşağılama, eleştiri gibi algılanabilir.  Karşınızdaki kişiye saygınız olmadığını iletebilir.  Çoğunlukla tepkisel ve öç alıcı davranışlara neden olur.  Benlik saygısına zarar verebilir.  Değişmeye açık olmanın tersine direnmeye neden  olabilir.  Kişiyi duygusal anlamda kırabilir.

24

25

26  Kişilik farklılıkları  Eğitim farklılıkları  Dil farklılıkları  Sosyal, kültürel ve çevre farklılıkları  Fiziksel görünüm  İhtiyaçlar

27 Çözüm Üretici Olarak Kullanılanlar:  Emretme, yönetme  Uyarma, tehdit etme  Öğüt verme, fikir verme  Mantık yoluyla inandırma  Araştırma, sorgulama

28 Yargılayıcı olarak kullanılanlar:  Eleştirme, suçlama  Ad takma, gülünç duruma düşürme  Tahlil etme teşhis, tanı koyma

29 Sorunu hafifletmek, geçiştirmek için kullanılanlar:  Övme, görüşüne katılma  Güven verme, teselli etme  Konuyu değiştirme, işi alaya vurma

30  İletişim becerisi, insanlara doğuştan verilen bir yetenek değildir.  Öğrenilebilir ve Geliştirilebilir Becerilerdir.

31 ... Etkili iletişim ve beden dili için

32 1. İlk Dakikalar: İletişimin en önemli belirleyicisidir. Kişilerin beden dili, kullanılan kelimeler, aksesuarlar, yaş, meslek grubu, cinsiyet, kültürel faktörler, bulunulan ortam, belirleyici özelliklerdir. Bütün bu faktörler iletişimin bir iki dakikalık bölümünde algılayıcı tarafından değerlendirilir ve karşısındaki kişiye bir etiket yapıştırır.

33 2. İletişim salt bilgi alışverişi değildir, bilginin yanında duygular ve düşünceler de aktarılmaktadır. 3. İletişim kişilerin karşılıklı katılımlarıyla yapılır, bireylerin birinin aktif diğerinin pasif olmasıyla kurulmaz. 4.İletişim bir bütündür, iletişimi kelimeler, jestler, mimikler gibi birbirinden soyutlayarak değerlendirmek yanlıştır.

34

35  Yanlış anlamaların yol açtığı stresten kurtuluruz,  Başkalarını istismar etmeden ya da suçlamadan kendi haklarımızı koruyabiliriz,  Bize yönelik tepki ve eleştirilere gerektiği gibi yanıt verebilir başkalarına yapıcı eleştiriler getirebiliriz,

36

37  Karşımızdaki kişi ile onu kırmadan ve incitmeden tartışabiliriz,  Fikir ve önerilerimize daha kolay destek bulabiliriz,  Çevremizdeki insanları daha etkin olmaya esinlendirebiliriz.

38 Başarısız insan yoktur ! Kaynaklarını kullanmayan insanlar vardır

39


" İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar.  Söylediği/söylemediği, yaptığı/yapmadığı her şeyin bir anlamı vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları