Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AZMETTİ, ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI, ARKADAŞLARINA UMUT OLDU… Diyarbakır Hani Lisesi, kırık sıraları, toz toprak içindeki sınıflarıyla, öğrencilerine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AZMETTİ, ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI, ARKADAŞLARINA UMUT OLDU… Diyarbakır Hani Lisesi, kırık sıraları, toz toprak içindeki sınıflarıyla, öğrencilerine."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5 AZMETTİ, ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI, ARKADAŞLARINA UMUT OLDU… Diyarbakır Hani Lisesi, kırık sıraları, toz toprak içindeki sınıflarıyla, öğrencilerine umut vermeyen bir okul. Hani lisesi ÖSS sonuçlarına göre “SIFIRCI LİSE” olarak anılıyordu. Son 6 yıldır ÖSS’ye giren 261 öğrencisinden sadece birini üniversiteye gönderebildi. Lisenin kaderini yenen o öğrencinin adı HATİCE BORA. Dicle Üniversitesini bitirdi. O şimdi başarılı bir MİMAR

6 MOTİVASYON NEDİR? İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar insanı harekete geçiren itici gücü oluşturur. İşte bu itici güce “MOTİVASYON” adı verilir.

7 MOTİVASYON SORUNLARI  MOTİVE OLMAMIZI ENGELLEYEN FAKTÖRLER  Çalışmaya Başlayamamak  Çalışmayı Sevmemek  Başka Şeyler Yapmayı İstemek

8 NEDEN MOTİVE OLAMAYIZ?  BELİRSİZ, FLU HEDEF, AMAÇLAR  BAŞARMAYA KARŞI İNANÇ  BAŞARILACAK KONUYA KARŞI ÖNYARGI  PLANSIZ, PROGRAMSIZ, SİSTEMSİZ, UMUTSUZ ÇALIŞMA

9 HEDEFLER, AMAÇLAR BELİRGİN OLDUĞUNDA; DİKKAT DAĞILMASI AZALIR, HAYAL KURULMASI AZALIR, PLANLI, PROGRAMLI ÇALIŞILIR, DÜŞÜNCELERİMİZ NET OLUR, ZAMAN VE FIRSATLAR ETKİLİ KULLANILIR

10 BAŞARAMAYACAĞINA İNAN(DIR)MAK HATA, YANLIŞ YAPABİLİRSİNİZ HATA, YANLIŞ YAPMAKTAN KORKMAYIN ZİHİN HAYAL İLE GERÇEĞİ AYIRT EDEMEZ

11

12 OLUMSUZ DÜŞÜNEN İNSANLARI DUYMAYIN…. ONLAR KALBİNİZDEKİ TÜM ÜMİTLERİ ÇALABİLİRLER! İnandığınız zaman; aklınız, o şeyi yapmanın yolunu bulur.

13 İNANÇLARIMIZ SONUCU ETKİLER BAŞARACAĞINIZA İNANMIYORSANIZ BAŞARAMAZSINIZ O HALDE; BA Ş ARMAK İ Ç İ N

14 UMUDUNU HAPSETMEDİ… Hapishaneden kocaman gülücüklerle bakıyor Gönül Işkın hayata. Dershaneler ve özel dersler aldığı halde ÖSS’ye girenler başarısızlıkları için binlerce neden sıralayabilirken, o HAPİSHANEDE TÜRKİYE 33.’sü Çanakkale 2.’si oldu.

15 ÖN YARGILARIMIZ BİR İŞE YA DA EYLEME BAŞLARKEN BİR ÇOK ŞEY ZOR GÖRÜLEBİLİR. ZOR OLAN YAPILACAK FAALİYET Mİ YOKSA ONU BAŞARMA KONUSUNDAKİ ÖN YARGILARIMIZ MI? ÖN YARGILARIMIZI ÖLÇELİM?

16 Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor. Zaman yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir çaba sarf ediyor, ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor. Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin hep püre biçiminde verilmesi gerekiyor. Üstü hep salyalar içinde. Yürüyemiyor. Uykusu sürekli düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırıncaya kadar feryat figan bağırıyor.”

17

18

19 PLANSIZ, PROGRAMSIZ, SİSTEMSİZ, UMUTSUZ ÇALIŞMA!!!  İSTEKSİZLİĞE,  DİKKATSİZLİĞE,  YORGUNLUĞA,  DALGINLAĞA,  KONSANTRASYON EKSİKLİĞİNE, NEDEN OLUR.

20 ÇALIŞMAYI SEVMEMEK Çalışmayı sevmemenin en büyük nedeni çalışılacak dersi veya konuyu anla(ya)mamaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için;  Çalışılacak olan ders veya konuyu anlayabileceğiniz kaynaklardan çalışın,  Hedefinizi parçalara bölün,  Hedefinize ulaştığınızı hayal edin,  Sık TEKRARLAR yapın

21 KISA SÜRELİ BELLEK UZUN SÜRELİ BELLEK TEKRAR %100 ÖĞRENİLEN BİLGİNİN; 20 DAKİKA İÇİNDE % 50 sini 60 DAKİKA İÇİNDE % 70 ini 24 SAATTE İSE % 80 nini UNUTUYORUZ!!! TEKRARLAR KARTOPUNA BENZER. TEPEDEN AŞAĞIYA YUVARLANDIKÇA BÜYÜR, BÜYÜDÜKÇE HIZI ARTAR.

22 BAŞKA ŞEYLER YAPMAYI İSTEMEK Bu durum çalışmaktan verim alamamaktan kaynaklanır. Verim alamamanın nedeni ise öğrenilenlerin günlük hayatta gerekliliğine inanmamaktır. Plansızlık ve bahanelere takılıp kalmak da bu sorunu oluşturur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için; Öğrendiğiniz bilgilerin sınavda karşınıza çıkacağını düşünün, Sorumluluğu ele alın, hayatınızla ilgili kararlar almayı bahanelerle engellemeyin.

23 KISACA Kendi Kendinizi Motive Etmek İçin;  Yapacağınız çalışmaları ertelemeyin,  Çalışmaya yöneltecek güzel sözler bulun.  Kendinize engel olmayın.  İnanın.  Kendinize zaman ayırın.  Merak edin.  Dersi ve çalışmayı sevin.  Somut hedeflere kilitlenin.  Mazeretlere sığınmayın.

24 Kendi Kendinizi Motive Etmek İçin;  Moralinizi bozmayın.  Başarısız olmaktan korkmayın.  Kendinize ödül verin.  Okuyun.  İsteyin ve azimli olun.

25 BÜTÜN KARARLILIĞINIZ VE İNANCINIZLA YOLA DEVAM ETMENİZİ DİLERİZ.


"AZMETTİ, ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI, ARKADAŞLARINA UMUT OLDU… Diyarbakır Hani Lisesi, kırık sıraları, toz toprak içindeki sınıflarıyla, öğrencilerine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları