Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELER İ TANIYALIM. Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM 25. Çözünme Nedir? İçinde su bulunan iki kaptan birine şeker, diğerine kum koyup karıştırınız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELER İ TANIYALIM. Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM 25. Çözünme Nedir? İçinde su bulunan iki kaptan birine şeker, diğerine kum koyup karıştırınız."— Sunum transkripti:

1 MADDELER İ TANIYALIM

2 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM 25. Çözünme Nedir? İçinde su bulunan iki kaptan birine şeker, diğerine kum koyup karıştırınız. İyice karıştırdıktan sonra şeker koyduğunuz kabı kontrol ediniz. Şekerin su içinde görünmeyecek şekilde dağılmasına çözünme, oluşturduğu karışıma da çözelti denir.

3 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM 26. Erime ve Çözünme Arasındaki Fark Nedir? Şekerin su içinde çözülmesi ile mumun erimesi aynı olay değildir. Erime; katı haldeki bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesidir. Çözünme ise bir maddenin çözücü bir madde içinde görünmeyecek hale gelmesidir.

4 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM Deniz suyu neden tuzludur? Su çok iyi bir çözücüdür. Topraktaki tuzlar yağmur sularıyla çözünür. Yağmur suları akarsularla denizlere taşınır. Denizlerde buharlaşma hızlı olduğundan deniz suyundaki tuz oranı artar. Bu nedenle deniz suyu tuzludur.

5 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM 27. Karışımlar Kendilerini Meydana Getiren Maddelere Nasıl Ayrılır? Maddeler birbiri ile her oranda karıştıkları gibi basit fiziksel işlemlerle de ayrılabilir. Ayırma yöntemlerinden bazıları şunlardır.

6 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM Süzme ve Yüzdürme: Katı bir madde ile sıvı bir madde birbirlerinden süzülerek ayrılır. Örneğin suda haşladığınız makarnayı süzmek için süzgeç kullanırsınız. Birbirine karışmış farklı yoğunluktaki katı maddeler sıvı içinde yüzdürülerek ayrılır.

7 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM Mıknatısla Ayırma: Mıknatıs; demir, nikel ve kobaltı çeker. Bu maddeler yabancı maddelerle karıştırıldığında birbirinden mıknatıs yardımıyla ayrılır. Demir talaşını yerdeki tozların içinden mıknatıs yardımıyla ayırabiliriz.

8 Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM Buharlaştırma: Tuzlu su bir karışımdır. Tuzun su içinde çözünmesiyle oluşmuştur. Tuz ve suyu birbirinden ayırmak için buharlaştırma yöntemi kullanılır.


"MADDELER İ TANIYALIM. Ejder Demirel MADDELER İ TANIYALIM 25. Çözünme Nedir? İçinde su bulunan iki kaptan birine şeker, diğerine kum koyup karıştırınız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları