Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.wordpress.com KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.wordpress.com KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?"— Sunum transkripti:

1 Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.wordpress.com KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?

2 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ? Bir karışımı oluşturan maddeler, kendi özelliklerini kaybetmezler. Bu nedenle karışımdaki maddeler farklı yöntemler kullanılarak tekrar elde edilebilirler.

3 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ? Karışımı ayırma yöntemlerinden bazıları: süzdürme, yüzdürme. Buharlaştırma ve mıknatısla ayırmadır. Bir karışımı bileşenlerine ayırmak için kullanılacak yöntem, o karışımı oluşturan maddelerin özelliklerine göre belirlenir.

4 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN SÜZME VE YÜZDÜRME Sıvı bir madde ile o sıvının içerisinde çözünmeyen bir katının oluşturduğu karşımlar süzme ve yüzdürme yöntemiyle ayrılabilir.

5 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN SÜZME İLE AYIRMA Bir sıvının içerisinde çözünmeyen katıyı süzerek ayırmak için, karışım bir süzgeçten geçirilerek sıvı madde süzgecin altındaki kaba aktarılır. Çözülmemiş olan katı madde de süzgeçte kalır. Böylece karışım ayrılmış olur.

6 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN SÜZME İLE AYIRMA Süzgecin gözenekleri, katı maddeyi geçirmeyecek şekilde olmalıdır. Kum - su, su - pirinç, buğday - su gibi karışımlar süzme yöntemiyle ayrılır. Fabrika bacalarına takılan filtreler, aspiratör filtreleri, gaz maskeleri de zararlı maddeleri süzer.

7 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN YÜZDÜRME İLE AYIRMA Suda çözünmeyen, su yüzeyinde kalan katı maddeleri ayırmak için yüzdürme yöntemi kullanılır. Kum - talaş karışımını su dolu kabın içine attığımızda kum batar, talaş yüzer. Su yüzeyinde yüzen talaş böylece kolaylıkla ayrılır.

8 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN YÜZDÜRME İLE AYIRMA  Saman - pirinç, tuz - karabiber, çakıl taşı- yaprak, demir - plastik, naftalin – şeker karışımları yüzdürme yöntemiyle ayrılır.

9 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN YÜZDÜRME İLE AYIRMA Yüzdürerek ayırma yönteminde karışımı oluşturan maddelerin yüzme ve batma özelliğinden yararlanılır.

10 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN ELEME İLE AYIRMA Farklı büyüklükteki katı maddelerden oluşan karışımları ayırmak için eleme yönteminden yararlanılır.

11 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN ELEME İLE AYIRMA Un – mısır karışımını ayırmak için karışımı eleğe dökeriz. Un, eleğin gözeneklerinden kolayca geçerek alta dökülür. Mısır taneleri elekte kalır. inşaat işçileri de kumun içindeki çakıl taşlarını ayırmak için eleme yöntemini kullanırlar.

12 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN BUHARLAŞTIRMA İLE AYIRMA Sıvıların içinde çözünen katı maddeleri ayırmak için buharlaştırma yöntemini kullanırız.şekerli suyu ısıttığımızda su buharlaşır, kabın dibinde şeker kalır. Aynı şekilde tuzlu suyu kaynattığımızda su buharlaşır, geride tuz kalır.

13 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN BUHARLAŞTIRMA İLE AYIRMA  Tuz Gölü’nde yazın su buharlaşır, kıyıda kalan tuz toplanarak kullanılır. Su her sıcaklıkta buharlaşır. Dışarıya astığımız çamaşırlar suyun buharlaşmasıyla kışın da kurur.

14 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN MIKNATIS İLE AYIRMA Karışımı oluşturan maddelerden biri mıknatıs tarafından çekilen bir madde ise mıknatısla ayırma yöntemi kullanılır.

15 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN MIKNATIS İLE AYIRMA  Demir, nikel, teneke, kobalt gibi maddelerin bulunduğu karışımlar mıknatısla kolaylıkla ayrılır. Çöplerdeki demir parçaları büyük mıknatıslar kullanılarak ayrılır.

16 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN MIKNATIS İLE AYIRMA  Kâğıt ve kartonlar geri dönüşümü sağlandığı için toplanır. Bunların içinde bulunan metal parçalar mıknatıslarla ayrılır. Ayrıca hurdalıklardaki demir parçalarını diğer Maddelerden ayırmak için de mıknatıs kullanılır.

17 Fen ve TeknolojiNazife ALTIN KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ? SUNUMUMU İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER 


"Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.wordpress.com KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları