Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?"— Sunum transkripti:

1 KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?

2 İki yada daha fazla maddenin özelliklerini kaybetmeden bir araya getirilmesiyle oluşan madde topluluklarına karışım denir. Tek bir maddeden oluşmadıkları için karışımlar saf değildir. Değişik hâldeki maddeler bir araya gelerek karışım oluşturabilir.

3 ÖRNEK: Deniz suyu, içtiğimiz çay, limonata meyve suları, çorba, toprak, hava, baklava, kolonya, örnek verilebiliriz. Salata bir karışımdır. Domates, salatalık, marul, soğan, havuç, limon, maddeler kullanılarak yapılır.

4 KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ ŞUNLARDIR:
Süzme Eleme Yüzdürme Dinlendirme Mıknatısla Ayırma Buharlaştırma Damıtma Çözünme Yöntemi ile Ayırma Savurarak Ayırma

5 ELEME: Değişik irilikteki katı taneciklerden oluşan karışımları birbirinden ayırmak için eleme yöntemi kullanılır. Çakıl-kum, kepek-un, kömür-kömür tozu bu yöntemle birbirlerinden ayrılır.

6 SÜZME: Katı taneciklerle karışmış sıvı maddeler süzme yöntemiyle birbirinden ayrılır. Yıkanmış pirinci haşlanmış makarnayı içinden yaprak tanecikleri olan çayı süzdürme yöntemiyle birbirinden ayırabiliriz. Ayrıca içme ve kullanma sularındaki katı taneciklerde süzülerek temizlenir.

7 BUHARLAŞTIRMA Bir sıvı madde ile karışmış başka bir maddeyi birbirinden ayırmak yada karışımı koyu bir kıvama getirmek için kullanılan bir yöntemdir. Tuzlu su kap içerisinde ısıtılırsa, su buharlaşır, tuz kabın içinde kalarak ayrışmış olur.Salça, reçel, pestil, pekmez, marmelat yapılırken de buharlaşma yöntemi kullanılır.

8 MIKNATISLA AYIRMA Demir gibi mıknatısın çektiği maddelerle karışmış başka maddeleri ayırmada mıknatıs kullanılır. Çöplerden demir türü maddeler mıknatısla ayrılır. Demir tozuyla karışmış toz şeker karışımını mıknatısla ayırabiliriz.

9 DİNLENDİRME Bir sıvı ve içine dağılmış katı tanecikleri dibe çöktürülerek birbirinden ayrılması, dinlendirme yöntemiyle yapılır. Bir bardağın içine bir miktar su koyup karıştırdığımızda bulanık bir karışım elde ederiz. Karışım bir süre beklettiğimizde toprağın dibe çöktüğünü saydam suyun üstte kaldığını görürüz.

10 Kentlerde kullanılan suların bir kısmı gölgelerden ve akarsulardan elde edilir. Taş ve toprakla karışmış durumdaki bu sular önce dinlendirme havuzlarına alınarak taş ve toprağın dibe çökmesi sağlanır.

11 ÇÖZÜNME YÖNTEMİ İLE AYIRMA
Karışan maddelerden birisi suda çözünebilen, ötekisi çözünemeyen madde ise, bu karışımı suda çözünmesini sağlara kayırabiliriz. Birisi suda çözündüğü zaman diğeri çözünmeden kalır.

12 Örnek:Tuz ile kum karışımı maddeleri birbirinden ayırmak için su dolu kaba attığımızda tuz suda çözündüğü için geriye kum kalır.Kum suda çözünmeyeceği için karışımı ayrıştırmış oluruz.

13 SAVURARAK AYIRMA YÖNTEMİ
Ağırlıkları farklı saman buğday gibi maddelerin oluşturduğu karışımları rüzgârda savurarak ayırma yöntemidir.

14 DAMITMA Birbiriyle karışmış sıvıların ayrılmasında damıtma yöntemi kullanılır. Karışan maddelerin kaynama noktalarının farklı olmasından yararlanılır. Farklı kaynama noktasına sahip iki sıvıdan kaynama noktası düşük olan sıvı daha buharlaşmaya başlar ve ayrı bir kapta toplanarak yoğunlaştırılır. Böylece iki sıvı ayrılmış olur.

15 Rafinelerde petrol damıtılarak petrol gazı, benzin, gaz yağı, motorin, fuel oil, makine yağları ve asfalt elde edilir.

16 YÜZDÜRME Birbiriyle karışmış olan tanecikler yüzdürme yöntemiyle ayrılabilir. Samanla karışmış buğday, sapla karışmış mercimek, toprakla karışmış ıspanak bu şekilde birbirinden ayrılır.

17 Örnek:Talaş ile kum karışımını su içerisine dökersek, kum dibe çöker
Örnek:Talaş ile kum karışımını su içerisine dökersek, kum dibe çöker. Talaş tozları yüzer.Böylelikle iki maddeyi yüzdürme yöntemi ile ayırmış oluruz.


"KARIŞIMLAR AYRILABİLİR Mİ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları