Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. KABATAŞ KAYMAKAMLIĞI İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü BAŞARMAM İÇİN ENGELİM KALMADI EYLÜL 2013/KABATAŞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. KABATAŞ KAYMAKAMLIĞI İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü BAŞARMAM İÇİN ENGELİM KALMADI EYLÜL 2013/KABATAŞ."— Sunum transkripti:

1 T.C. KABATAŞ KAYMAKAMLIĞI İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü BAŞARMAM İÇİN ENGELİM KALMADI EYLÜL 2013/KABATAŞ

2 EĞİTİM KOÇLUĞU PROJESİ I. PROJENİN AMACI * Hazırcılıktan kurtulup kendi sorumluluklarını tanımasına, *Kendilerini fark etmesine, *Güçlü ve zayıf noktalarını görmesine, *Yaşama uyum sağlayacak beceriler kazanmasına, *Sorunlarıyla başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olmaktır.

3 II. ÖZÜ Bu projenin özü, Kabataş İlçesindeki tüm kurumların kurum amirlerinin Eğitime katkı sağlayarak birer Eğitim Koçu olmalarını sağlamaktır.Her kurum amirine verilecek öğrenciler Eğitim koçları tarafından yetiştirilecek ve yarışmalara hazır hale getirilecektir. Proje kapsamında takımlar oluşturulacak ve her takımın sorumlu bir Eğitim Koçu olacaktır.Takımına kura ile belirlenecek olan öğrenciler çeşitli yarışmalara ve sınavlara tabi tutulacak ve proje sonucunda takımı birinci olan Eğitim Koçlarına hediyeler verilecektir.

4 III. GİRİŞ VE GEREKÇE Eğitim Koçu; Öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri ile isteklerini bir araya getirerek; *Okul başarısını yükseltme, *Sınav başarısını yükseltme, *Sınav ile ilgili kaygılarını ortadan kaldırma, *Aile iletişimindeki aksaklıları gidermeye yardımcı olma, *Sosyal alanda başarıyı yakalamalarına yardımcı olma, *Sosyal etkinliklere katılımlarını sağlama, *Meslek seçimi, *Zaman yönetimi, Konularında bireysel ya da takım çalışması yaparak destek sağlamaktır.

5 IV. PROJENİN UYGULAMA ALANI VE ZAMANI Eğitim koçluğunun uygulandığı okullarda, akademik başarının yükseldiği ve disiplin problemlerinin büyük ölçüde ortadan kalktığı gözlenmiştir. Eğitim koçluğu sistemi; akademik başarıda, eğitim hedeflerinin yerine getirilmesinde, öğrenci problemlerinin çözümünde anahtar yöntemler sunar. Eğitim Koçlarının öğrencileriyle, ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimlerinde pratik ve güçlü bir yol haritası verir. Eğitim koçluğu Okul yönetimini, öğrencileri ve ebeveynleri kapsayan üç temel dayanağı olsa da, koçluk rolünü asıl üstlenenler öğretmenlerdir. Bu sistemde her öğrencinin, profesyonel koçu olan öğretmeni vardır.Her öğretmen öğrencileriyle yaptığı haftalık görüşmelerle öğrencilerini hedeflerine taşır, problemlerini kendilerinin çözmesine katkı verir, onların her boyutuyla gelişmelerini destekler. V. PROJENİN UYGULANMASI Bu proje Kaymakamlık Onayı’ndan sonra, uygulamaya konulur.

6 A.PROJENİN ORTAK VE PAYDAŞLARI ORTAKLAR 1. Ortak : Kabataş Kaymakamlığı 2. Ortak : İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 3. Ortak : İlçe Emniyet Müdürlüğü 4. Ortak : İlçe Müftülüğü 5. Ortak : İlçe Mal Müdürlüğü 6. Ortak : İlçe Tarım Müdürlüğü 7. Ortak : İlçe Nüfus Müdürlüğü 8. Ortak : İlçe Toplum Sağlığı Merkezi 9. Ortak : İlçe T.C Ziraat Bankası 10. Ortak : İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı

7 PAYDAŞLAR: 1. Paydaş: Alankent Çok Programlı Lisesi 2. Paydaş: Kabataş Lisesi 3. Paydaş: Osman Özyurt Ortaokulu 4. Paydaş: Alankent Ortaokulu 5. Paydaş: Beylerli Ortaokulu 6. Paydaş: Şehit Salih Keskin Ortaokulu

8 B. PROJENİN KOORDİNASYONU VE GÖREV PAYLAŞIMI Projenin ilk çalışmalarını, Kabataş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapacaktır; koordinatör müdürlük olarak her aşamada gerektikçe üzerine düşeni gerçekleştirecektir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aşağıda belirtildiği üzere yürütme kurulunu oluşturur; Bu Kapsamda: Okullardan 8. ve 12. Sınıflardan aynı seviye grubundan 15 kişilik öğrenci grubu seçilecek. Seçilecek öğrencilerin aynı seviye grubundan olmalarına özen gösterilecek. Eğitim Koçları kendilerine Rehberlik etmesi amacıyla sorumlu olduğu okulun öğretmenlerinden bir kişiyi kendisine yardımcı olarak seçebilecek. Eğitim koçları takımlarında olan öğrencilerle haftada 2 saat bir araya gelecek ve proje kapsamında eğitimler verecek. Takımında olan öğrencilerle sosyal Aktiviteler düzenleyecek.(Voleybol maçları,Piknik,Sinema,Gezi vs.) Proje Kapsamında takımlar arası her ay yarışmalar düzenlenecek her yarışmadan takımlar 10 puan kazanacak.Toplamda En çok puanı olan takım birinci seçilecek. Birinci olan Takımın Öğrencilerine Tablet Bilgisayar dağıtılacak. Birinci olan Takımın Eğitim Koçu ve Yardımcısı Kaymakamlık tarafından Başarı Belgesi ile ödüllendirilecek. Düzenlenecek Olan Yarışmalar; Bilgi yarışması Kitap Okuma Yarışması Satranç Turnuvası Voleybol Turnuvası Kompozisyon,Şiir ve Resim yarışması Matematik Olimpiyatları yarışması Ses Yarışması Bilim olimpiyatları Komisyon tarafından belirlenecek Drama yarışması Proje Yürütme Kurulu Paydaşlarla işbirliği yaparak hedef kitle olan öğrencilerin başarı durumlarını periyodik olarak (ayda bir) takibini yapar.

9 C. PROJENİN UYGULAMA BASAMAKLARI: a.PROJE YÜRÜTME KURULU (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek kişilerden oluşacaktır) Kurul Başkanı: İlçe Milli Eğitim Müd.Yüksel ÇETİN Üye: Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Zeki Özyurt Üye: AR-GE Sorumlusu Selçuk ÖZDEMİR Üye :Alankent ÇPL Müdürü Servet EL Üye :Kabataş Lisesi Müdürü Mustafa AYDIN Üye :Osman Özyurt Ortaokulu Müdürü Mesut SEZGİN Üye: Alankent Ortaokulu Müdürü Gürsel YAŞAR Üye: Beylerli Ortaokulu Müdürü Mehmet YAŞAR Üye :Şehit Salih Keskin Orta Okulu Müdürü Ramazan AKTAŞ PROJE YÜRÜTME KURULU projeyi uygular.

10 b. PROJE DENETLEME KURULU şöyledir: 1. Kurul başkanı : İlçe Kaymakamı Bekir DEMİR 2. Üye : İlçe MEM. Şube Müd. Ramazan AKYOL 3. Üye : AR-GE Sorumlusu Selçuk ÖZDEMİR

11 VI. PROJENİN ÇIKTILARI Okulun kazanımları: Okulun akademik ve sosyal başarısı yükselir. Öğrencilerde görülen disiplin problemleri büyük oranda ortadan kalkar. İçinde bulunduğumuz çağın tehlikeleri ve tehditleri önlenir. Yaratıcılığı ve başarıyı destekleyen eğitim ortamı yaratılır. Okulun rekabet gücü artar. Öğrencilerin kazanımları: Öğrenmeyi öğrenir ve öğrenmeyi sever. Amaç ve hedef belirleme, projelendirme ve sonuçlandırma becerisi kazanır. Sorumluluk duygusu, iç disiplin ve özgüven gelişir. Problem çözme ve güçlüklerle baş etme yetenekleri artar. Kendini tanır ve kendini yönetmeyi öğrenir.

12 VII. PROJENİN ZAYIF YÖNLERİ Projenin zayıf yönü bulunmamaktadır. VIII. PROJENİN GÜÇLÜ YÖNLERİ İlçe Kaymakamımızın konuya olan yüksek ilgisi Paydaşların çok istekli olması Hedef kitle olan öğrencilerin başarılı olma yönündeki çabaları Velilerin ilgisinin yüksek olması

13 IX. PROJENİN FİNANSMANI Bu projenin finansmanı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanır. X. PROJENİN SÜRESİ Bu proje için uygulama süresi Kasım 2013-Mayıs 2014 tarihleri arası olup yaklaşık 7 ay olması uygun bulunmaktadır.

14 “BAŞARMAM İÇİN ENGELİM KALMADI” PROJESİ FAALİYET PLANI S.NOFAALİYETİN KATEGORİSİFAALİYETİN KONUSUFAALİYETİN TARİHİAÇIKLAMALAR 1Resim,Şiir ve Kompozisyon24 Kasım Atatürk Anma Günü Resim,Şiir ve Kompozisyon yarışması 24/11/2013Resim,Şiir ve Kompozisyon alanında ayrı ayrı eserler teslim edilecektir. Her takımdan birer eser teslim edilecek. 2Satranç TurnuvasıTakımlar arası satranç turnuvası düzenlenecek.03/12/2013Turnuva Belediye düğün salonunda düzenlenecek ve eleme usulüne göre oynanacaktır.Her takımdan bir öğrenci katılacaktır. 3Bilgi YarışmasıTakımlar arası bilgi yarışması düzenlenecek.30/12/2013Fen ve Teknoloji, Matematik,Türkçe,Sosyal Bilgiler,İngilizce ve Din Kül.ve Ah. Bil. Derslerini kapsayan sorular sorulacak. 4Ses YarışmasıTakımlar arası ses yarışması yapılacaktır.08/01/2014Her Takım üç şarkıyla yarışmaya katılacak 5Kitap Okuma yarışmasıHer takım yarışmaya bir kitapla katılacak24/02/2014Her Takım okuduğu kitap canlı olarak drama şeklinde anlatacak. 6DramaHer takım 18 Mart Çanakkale Zaferini anlatan bir drama hazırlayacak. 18/03/2014Hazırlanan drama etkinliğini Belediye düğün salonunda jüri önünde sergilenecek. 7Matematik OlimpiyatıHer Takıma Matematik alanından sorular sorulacak01/04/2014Her Takıma Matematik alanından 20 adet soru sorulacak. 8Voleybol TurnuvasıTakımlar arası voleybol turnuvası düzenlenecek.21/04/2014Turnuva Senayi Yediyıldız imamhatip lisesi bahçesinde düzenlenecektir. 9Bilim OlimpiyatlarıHer takım bilim olimpiyatları çerçevesinde özgün bir proje hazırlayacak 28/05/2014Hazırlanan projeler daha önce hazırlanmamış özgün bir proje olacaktır. 10Kapanış TöreniÖdül Töreni04/06/2014Ödül Töreni Belediye düğün salonunda yapılacaktır.


"T.C. KABATAŞ KAYMAKAMLIĞI İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü BAŞARMAM İÇİN ENGELİM KALMADI EYLÜL 2013/KABATAŞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları