Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Değerler eğitimi “sosyal sorumluluk”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Değerler eğitimi “sosyal sorumluluk”"— Sunum transkripti:

1 Değerler eğitimi “sosyal sorumluluk”

2 Aralık ayı değerler eğitiminin konusu “SOSYAL SORUMLULUK “bizde sizlere sosyal sorumluluk çalışmalarından örnekler vereceğiz. Çalışmamıza önce sosyal sorumluluk kavramının anlamı ile başlayalım.

3 Sosyal sorumluluk birey ya da grup olarak (kurum/kuruluş/organizasyonlar) sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel konulara yönelik etik ve duyarlı davranışlardır. Sosyal sorumlulukta toplumsal fayda esastır. Bu davranış biçimi bireyin kendisinden ziyade içinde bulunduğu grup, daha geniş topluluklar dolayısı ile tüm insanlığa yönelik iyilik yapma; fayda sağlama yada sorumlu olma hareketidir. Sosyal sorumluluk davranışı bireyler için  hayırseverlik, empati , fedakarlık, dinsel nedenler, yaşam felsefesi, bir gruba ait olma gibi değerler ile motive edilmektedir. 

4 Sosyal sorumluluk projesine en güzel örneklerden biri geçmişi 16
Sosyal sorumluluk projesine en güzel örneklerden biri geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan kuş ev ve saraylarıdır. Genellikle camii, medrese, han, ev, köprü, kütüphane, türbe gibi taş ve tuğla kullanılarak yapılmış büyük eserlerin dış cephesinde bulunmaktadır kuş evleri. İnsan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yapılan estetik yuvalar, sert esen rüzgarlardan korunaklı yapıların güneş alan dış cephe yüzlerine konarak cephe estetiğinin yanı sıra kuşların yaşantılarına da uygun yapılmıştır.  Osmanlı döneminde kuş saraylarına görevliler yiyecek bırakırmış.

5 KUŞ SARAYLARI VİDEOSU

6 Türkiye de ki en önemli sosyal sorumluluk çalışmalarından biride Lösemili Çocuk Vakfıdır. LÖSEV' in kurulmasında ki amaç; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir. Türkiye'de her yıl yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple vakfın gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanı sıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

7 LÖSEV VİDEOSU

8 Dünyadaki en bilinen sosyal sorumluluk çalışması (Médecins Sans Frontières)  Sınır Tanımayan Doktorlar dır. ,Savaş yüzünden zarar görmüş bölgelerde ve gelişmekte olan ülkelerdeki endemik hastalıklara karşı projeler üreten insani yardım amaçlı sivil toplum kuruluşudur,Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü. Médecins Sans Frontières 1971 yılında Nijerya İç Savaşı sonrasında Bernard Kouchner'in de dahil olduğu küçük bir Fransız doktor grubunca kuruldu. MSF, Cenevre, İsviçre'de bulunan uluslararası bir kurul tarafından yönetilir. 20 alt bölümü vardır. Her yıl 3,000 doktor, hemşire, ebe ve ikmalci projelerde çalışmak üzere işe alınır. Sürekli istihdam edilen 1,000 kişilik ekip, gönüllüleri toplar ve medya ile finans işlerini düzenler. Özel bağışlar, kuruluşun gelirlerinin %80'ini oluştururken, geri kalan kısım hükümetlerin ve şirketlerin yardımlarından sağlanır. Kuruluş tarihinde sadece bir kez, 1994'teki Ruanda soykırımında ordu yardımı isteğinde bulunmuştur.

9 SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR VİDEOSU

10 En makbul yardım gizliden gizliye yapılan yardımdır ve eskiler bu iş için ‘‘sadaka taşı" nı icat etmişlerdir. Çoğumuz pek bilmeyiz ama, bu sadaka taşlarından biri İstanbul'da hálá ayakta. Dinimiz hali-vakti yerinde olanların fakirlere yardım yapmalarını emreder ve gelenekler bu yardımların gizlice verilmesini, alanların rencide edilmemesi gerektirir. İhtiyacı olmasına rağmen dilenmekten çekinenler gecenin geç saatlerinde taşın yanına para almaya gelir ama bırakılan meblağın tamamını değil, ihtiyaçları olduğu kadarını alırlardı. 17. yüzyıl İstanbul'unu anlatan bir Fransız gezgin, üzerinde para bulunan bir taşa tam bir hafta boyunca kimsenin gelmediğini yazmıştı. "Çünkü bir yardım, ne alanı küçük düşürmeli, ne de veren için bir öğünme nedeni olmalıdır."

11 SADAKA TAŞLARI VİDEOSU

12 Sosyal sorumluluk projelerine güzel bir örnek te Londra Olimpiyat Oyunları’nın sponsoru olan P&G, (kişisel bakım ürünleri) markasının “Teşekkürler Anne” kampanyasıdır. Annelere teşekkür etmeyi amaçlayan kampanyadan elde edilen gelir, çocuk ve gençlerin spor faaliyetleri için kullanılmıştır. P&G neredeyse 175 yıldır günlük hayatı iyileştiren ürünleriyle annelere ve ailelere destek veriyor, olimpiyat sporcularına sponsor oluyor, Her harika sporcunun arkasında, onun Olimpiyat Oyunları’na giden yolculuğunu mümkün kılan daha da harika bir anne olduğunun bilinci ile hareket ediyorlar. Bu anneler, çocukları için muazzam fedakârlıklar yaparken karşılığında bir teşekkür dahi beklemiyorlar. P& G markası, sadece olimpiyat sporcularının annelerine değil tüm annelere çocuklarının hayallerini gerçekleştirmelerine destek verdikleri için teşekkür eden anlamlı bir çalışma sunuyor.

13 P& G markasının sosyal sorumluluk vidosu.

14 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
REHBERLİK SERVİSİ


"Değerler eğitimi “sosyal sorumluluk”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları