Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VARDIR…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VARDIR…"— Sunum transkripti:

1 ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VARDIR…

2 Çevremizde farklı özellikte birçok madde vardır
Çevremizde farklı özellikte birçok madde vardır. Madde:boşlukta yer kaplayan ,hacmi ,kütlesi olan tanecikli yapıya denir. 5 duyu organımızla hissedebildiğiz canlı cansız olan her şey maddedir. Örneğin ; elma , kedi , masa ,kalem … vs

3 Maddeleri sadece dokunarak koklayarak ve tadına bakarak birbirinden ayıramayız. Çünkü maddelerin birçok özeliği vardır. Örneğin silgiyle kalemi karşılaştırdığımız da silginin esnek olup bükülme ve tekrar eski haline dönme özelliğinin olduğunu kalemin ise bu özelliğe sahip olmadığını görürüz. Bu yüzden kalem esnek olmayan yani berk maddelerin içine girer.

4 Cam şişe ve karton kutuyu karşılaştırdığımız da ise ; cam şişeye baktığımızda içini görebiliyoruz. Bu tarz maddelere saydam madde ,bakıldığında karton kutu gibi içini göstermeyen maddelere de opak madde denir. ? ? ? şimdi sizler de çevrenizde gördüğünüz saydam , opak . Berk , esnek maddelere birer örnek verin bakalım 

5 Maddelerin çeşitli özellikleri vardır
Maddelerin çeşitli özellikleri vardır. Bu özellilerinde yararlanarak onları farklı alanlarda kullanırız. Kıyafetlerimiz yumuşak kumaşlardan yapılır. Böylece onları hem kolayca giyip çıkarabiliriz hem de hassas tenimiz zarar görmez. Sert maddelerden yapılan kıyafetleri giymeyi tercih etmeyiz.

6 Cisim , Malzeme , Eşya , Alet ,Araç
Cisim:katı maddelerin şekil almış halidir. Masa , kitaplık , çanta birer cisimdir. Malzeme: bir şeyler oluşturmak için kullanılan maddelere denir. Örneğin tuğla , çivi , mermer cam bina yapımında kullanılan malzemelerdir. Eşya:işimize yaradıkları yere göre evimizde , çantamızda , okulumuzda bulunan maddelere denir. Çatal , bıçak yorgan evimizde bulunan eşyalardan birkaçıdır.

7 Alet: nesnelere şekil vermek veya nesneler üzerinde iş yapma için kullandığımız maddeler alettir. Çekiç , keser , balta, tornavida birer alettir. Araç: iş yapmakta veya sonuçlandırmakta gücünden yararlanılan maddelere araç denir. Makas , kalem , çekiç birer araçtır.

8 Maddenin İşlenmesi ve Dönüşümü
Maddelerin birçoğu doğadan ilk elde edildiği haliyle kullanılmaz. Buğday doğadan elde edilen maddelerden biridir.ekmek de buğdayın işlenmesiyle elde edilir. Çiftçiler, tarladaki buğdayı hasat ederler. Tarlalarda hasat sırasına birçok işçi çalışır. Buğday araçlarla değirmenlere ya da un fabrikalarına taşınır ve un haline getirilir. Fırıncılar, unu malzemeler yardımıyla işleyerek hamur haline getirirler. Sonra hamurun fırında odun, tahta gibi cisimlerin yakılıp pişirilmesiyle ekmek elde edilir.


"ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDE VARDIR…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları