Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Nesnelerin üretiminde amaca uygun madde kullanılır. Uygun madde kullanılmazsa o nesne işe yaramaz. 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Nesnelerin üretiminde amaca uygun madde kullanılır. Uygun madde kullanılmazsa o nesne işe yaramaz. "— Sunum transkripti:

1

2 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Nesnelerin üretiminde amaca uygun madde kullanılır. Uygun madde kullanılmazsa o nesne işe yaramaz.  Bu nedenle yaşantımızı kolaylaştıran nesnelerin yapımında uygun maddeler seçip bunları işlememiz gerekir.

3 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Keser bu kadar sağlam olmasa işimize yaramazdı. Sapı tahta değil demir olsa çok ağır olurdu.  Kullandığımız aletler amaçlarına göre şekil almasalardı hiçbir işimize yaramazdı. Kağıttan bir pense, kürdan kadar ince bir çekiç kullanılamazdı.

4 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Taş, toprak, odun, sebze, meyve ve tahıl doğada bulunan maddelerden bazılarıdır.  Doğal maddeolarak adlandırılan bu maddeler çeşitli ürünler elde edilirken ham madde olarak kullanılır.

5 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  İnsanlar çeşitli yöntemler kullanarak ham maddeleri işlenmiş maddelere dönüştürürler.  Buğday, süt ve şekerden elde edilen bisküvi işlenmiş bir madde dönüşür.

6 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Eskiden yün, basit gereçler kullanılarak iplik hâline getirilirdi. Günümüzde ise bu işlem fabrikalarda yapılmaktadır.

7 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  İşlenebilen maddeye diğer bir örnek zeytindir. Zeytin, bir gıda maddesi olmanın yanında başka ürünlerin elde edilmesinde ham madde olarak da kullanılır.

8 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Petrolün işlenmesiyle elde edilen petrol gazı (LPG), mutfak ocaklarında ve taşıtlarda kullanılır.  İşlenip elde edilen benzin, taşıtlarda yakıt olarak kullanılır. Benzin ve petrol gazı işlenmiş petrol ürünüdür. Rafineri

9 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Doğal olarak bulunan derinin yerine yapay malzemeler kullanılır. Bunun sebebi de doğal derinin bilinçsiz kullanılmasındandır. Burada da insanlar işleyerek maddeleri kullanırlar.

10 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Kullandığımız eşyalarda doğal ve yapay malzemeler iç içe bulunur.  Doğal bir malzeme olan tahta işlenerek şekil verilerek kullanılır.

11 İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Doğal kaynaklarımızı işeyerek tekrar kullanabiliriz. Hayati bir öneme sahiptir geri dönüşüm.  Geri dönüşümler olarak adlandırdığımız kağıt, plastik, cam gibi maddeler tekrardan ham madde olarak kullanılır.

12 Doğa Olayları Maddeyi Değiştirir  Yağmurun aşırı yağması sonucu oluşan sel, karşısına çıkan taş ve toprağı sürükler.  Dereler ve akarsular da yataklarından kopardıkları taşı ve toprağı sürükleyerek yeryüzünü şekillendirir.

13 Doğa Olayları Maddeyi Değiştirir  Akarsuların taşıdığı çakıl ve kum parçaları çarptıkları kayaçları aşındırır. Özellikle yumuşak kayaçlar, sert olanlara göre daha çabuk aşınır.

14 Doğa Olayları Maddeyi Değiştirir  Rüzgâr da yağmur gibi doğada aşınmaya sebep olmaktadır. Rüzgâr, bitki örtüsü az olan, kurak ve verimsiz alanlarda daha çok etkilidir.  Peri bacaları; yağmur, rüzgâr, akarsu ve sıcaklık farkından dolayı oluşan aşınmaya bir örnektir.


"İnsanlar Nesneleri İşleyerek Değiştirebilir Mi?  Nesnelerin üretiminde amaca uygun madde kullanılır. Uygun madde kullanılmazsa o nesne işe yaramaz. " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları