Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkçe Sözlü Anlatım Sunumu Elif Uzun Kültür Üniversitesi Enver Gökçe ve Yaşamı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkçe Sözlü Anlatım Sunumu Elif Uzun Kültür Üniversitesi Enver Gökçe ve Yaşamı."— Sunum transkripti:

1 Türkçe Sözlü Anlatım Sunumu Elif Uzun Kültür Üniversitesi Enver Gökçe ve Yaşamı

2 Enver Gökçe Sanatkar Toplumcu şairler arasında kendine özgü sanat anlatışına sahiptir.

3 1920-1981 yılları arasında yaşamıştır. Hayatı Erzincan, Ankara ve İ stanbul arasında geçmiştir.

4 1920 yılında Erzincan’ın Kemaliye(E ğ in) ilçesine ba ğ lı Çit köyünde do ğ du. 1929 yılında ailesiyle Ankara’ya göç ettiler. Burada ilkokula başladı.1935 yılında Cebeci Ortaokuluna başladı. Ankara Gazi Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Co ğ rafya Fakültesi Türk Dil ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

5 Türk dilinin tüm kolları Türkmence, Kırgızca, Karaimce, Göktürk ve O ğ uz lehçeleri, İ stanbul a ğ zı vb. üzerinde çalıştı. Divan Edebiyatı’nı uzmanlık derecesinde ö ğ rendi. Sosyalist düşünceye yakınlaşmasıyla Türk Gençler Derne ğ i’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. İ stanbul Kadırga Ö ğ renci Yurdunda yöneticilik yaparken ceza yasasının 141. maddesine aykırı eylemlerde bulunma savıyla tutuklandı.7 yıl hüküm giydi. A ğ ır işkenceler gördü.

6 İ stanbul ve Ankara’da yaşadı ğ ı acı deneyimler ve zor koşullar altında yaşayacak olması onun köyüne gitmesine neden oldu. A ğ ırlaşan hastalı ğ ı nedeniyle Bulgaristan’a gidip tedavi gördükten sonra Ankara’ya yerleşti. Son günlerini Ankara’da bir huzurevinde geçirdi. 19 Kasım 1981 de vefat etti.

7 İ lk şiirleri Ülkü dergisine çıktı. Ankara’da yayımlanan Ant dergisini yönetti. Ant dergisinde yayımlanan Köylülerime şiiri büyük yankı uyandırdı. Ayrıca şiirleri Yurt ve Dünya, Gün, Söz, Ya ğ mur ve Toprak, Yeryüzü dergilerinde yayımlandı. Bazı şiirleri Zülfü Livaneli, Kerem Güney, Timur Selçuk, Sadık Gürbüz ve Ahmet Kaya tarafından bestelendi.

8 Hakkında Bilgi Veren Kaynaklar Yazılı Kaynaklar http://www.envergokce.org (1977 yılında Devrim Sanatçılar Derne ğ i tarafından banda kaydedilen ‘Kendi Sesinden Seçti ğ i Şiirleri ve Pablo Neruda Çevirileri’ sürekli güncellenen bibliyografyasının, Enver Gökçe üzerine yazılanları ve kendi ürünlerini içerin bir kitaplı ğ ın bulundu ğ u, belgelerin, Enver Gökçe’nin foto ğ raflarının ve kendi çekti ğ i foto ğ rafların izlenebildi ğ i site) http://www.envergokce.org Şiirimizin Işıklı Irma ğ ı- İ lhan Başgöz

9 Celil Denktaş - Enver Gökçe Celil Denktaş - Enver Gökçe

10 Sözlü Kaynaklar Köylüsü Recai Gazez’in Enver Gökçe ile geçen anılarını köylülerle yada köye gelen insanlarla paylaşması.

11 Ş İİ RLER İ Köylülerime 39 Harbi 1909 - 1946 A ğ ıt And Olsun Şart Olsun Başlangıç Bir Alıp Satıcı Gönül Bir İ htiyar Bir Kalleş Düzenci Geceden Bir Milli Kurtuluş Türküsü Bizim Caddelerimizde de

12 Eserleri Dost Dost İ lle Kavga

13 E ğ in Türküleri E ğ in Türküleri

14 Panzerler Üzerimize Kalkar Panzerler Üzerimize Kalkar

15 Yaşamı ve Bütün Şiirleri

16 Pablo Neruda’nın Şiirlerinden Seçmeler Pablo Neruda’nın Şiirlerinden Seçmeler

17 Dede Korkut Çevirileri

18 Adına açılan müze Daktilosunu, yakın okuma gözlü ğ ü, paltosu, bastonu ve daha birçok eşyasının oldu ğ u müze açılmıştır. Köylülerime şiiri müzenin dış kapısına asılmıştır. Açılışa Kemaliye Kaymakamı ve belediye başkanı katılmış. Çeçe dedikleri Enver Gökçe için açılan müzeye köylüler sevinmiş ve büyük ilgi göstermişlerdir.

19 Müzesinden Görüntüler

20

21 Hakkında Yapılan Anma Günleri

22 Anlayışını Yansıtan Sözlerinden Biri TÜRK İ YEM Senin emekçin olaydım şen olası türküsü dost kokusu, dost selamı Türkiye Ankara / 1945

23 Kaynakça www.wikipedi.org www.envergokce.org Görseller/Enver gökçe http://www.siir.gen.tr/siir/e/enver_gokce/i ndex.html http://www.siir.gen.tr/siir/e/enver_gokce/i ndex.html www.bilgiyolu.net/yazarlar/gokce www.kimkimdir.net/kişiler/enver

24 Teşekkür ederim Elif Uzun İ stanbul Kültür Üniversitesi, E ğ itim Fakültesi, İ stanbul.


"Türkçe Sözlü Anlatım Sunumu Elif Uzun Kültür Üniversitesi Enver Gökçe ve Yaşamı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları