Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Canan Tan Hayatı Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Lise yıllarında Hisar dergisinin düzenlediği yarışmada aldığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Canan Tan Hayatı Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Lise yıllarında Hisar dergisinin düzenlediği yarışmada aldığı."— Sunum transkripti:

1

2 Canan Tan Hayatı Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Lise yıllarında Hisar dergisinin düzenlediği yarışmada aldığı birincilik ona edebiyat dünyasının kapılarını aralamıştır.

3 Edebiyatın değişik türlerinde eserler vermiştir. Düzenlenen yarışmalarda öyküleriyle adını duyurmuştur.

4 Bu öykülerden biri; “Oğlum” adlı öyküsüdür. Hürriyet gazetesinin senaryo yarışmasında birinci olup fotoroman olarak çekilmiştir. “Oğlum” adlı öyküsüdür. Hürriyet gazetesinin senaryo yarışmasında birinci olup fotoroman olarak çekilmiştir.

5 1996’da Aziz Nesin’in ölüm yıldönümünde düzenlenen mizah yarışması aracılığıyla da ilk kitabı basılmıştır “İster Mavi İster Mor” adıyla.

6 Bu kitabıyla; Türkiye’de mizah alanında kitap sahibi olan İlk kadın yazar olmuştur Canan Tan.

7 Mizahın yanı sıra çocuklar için de yazmıştır. Çocuk edebiyatında da girdiği yarışmalardan ödülle çıkmayı başarmıştır.

8 Değişik alanlarda çalışmalar yapmıştır; Yeni Asır gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Yeni Asır gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Milliyet Pazar’da, güncel olayları esprili bir dille yorumlayan yazıları yayımlanmıştır. Milliyet Pazar’da, güncel olayları esprili bir dille yorumlayan yazıları yayımlanmıştır. Mimoza dergisinde Çuvaldız,Kazete adlı kadın gazetesinde Kazete-Mazete adlı köşelerde yazılar yazmıştır. Mimoza dergisinde Çuvaldız,Kazete adlı kadın gazetesinde Kazete-Mazete adlı köşelerde yazılar yazmıştır.

9 Romanlarında “aşk” sözcüğünün sessiz çığlıklarını duyurur okurlarına.

10 Romanlarında akıcı bir üslup kullanır ve sürükleyici bir anlatıma sahiptir yazar.

11 Eserleri Piraye Yüreğim Seni Çok Sevdi Eroinle Dans Çikolata Kaplı Hüzünler İster Mor İster Mavi En Son Yürekler Ölür

12 Canan Tan’ın miladı olarak kabul ettiği kitabı “Piraye” “Piraye”

13 Piraye Yazar bu romanıyla önemli bir çıkış yakalamıştır. Yazar bu romanıyla önemli bir çıkış yakalamıştır. Roman genç bir kızın aile,okul,aşk,evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahiptir. Roman genç bir kızın aile,okul,aşk,evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahiptir. Piraye idealleri olan genç bir kız olarak karşımıza çıkar. Piraye idealleri olan genç bir kız olarak karşımıza çıkar. Romanın ilerleyen bölümlerinde ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak ve aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır. Romanın ilerleyen bölümlerinde ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak ve aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır.

14 Yüreğim Seni Çok Sevdi Bu kitabında aşkın imkansız hallerinden Bu kitabında aşkın imkansız hallerinden bahsetmiştir Canan Tan. Kitabında Nazım Hikmet’in de şiirlerine yer Kitabında Nazım Hikmet’in de şiirlerine yer vererek üslubuna bu şekilde katkı yapmıştır. Olayları sürükleyici bir bağlamda işleyerek Olayları sürükleyici bir bağlamda işleyerek okurlarını etkilemesini başarmıştır.

15 Eroinle Dans Gerçek anlamda bir ‘eroin romanı’ yazmak amacıyla yola çıkıyor bu kitabında yazar.

16 Bu kitap,hem güçlü bir arkadaşlığı hem de böylesine güçlü bir arkadaşlığın sonuçlarını anlatıyor.

17 Çikolata Kaplı Hüzünler Bu eserinde on dört farklı kadının birbirinden ilginç ve birbirinden çarpıcı öyküleri yazarın kaleminden etkili bir şekilde aktarılmıştır.

18 İster Mor İster Mavi Geleneksel mizahımızdan izler taşır aynı zamanda konuları günceldir.Öyküde düşündürerek güldürmek hedeflenmiş ve konular yine yaşamın içinden geliyor.

19 En Son Yürekler Ölür ‘Aşk’ın yanı sıra organ nakline de dokundurmuş kalemini bu defa Canan Tan. Yaşamla ölümün kıyasıya savaştığı yol ayrımında geçen çarpıcı bir durum gözler önüne serilmiş.

20 Mizah ile araladı edebiyat perdesini şimdi de birbiri ardına yayımladığı aşk kitaplarıyla sahnede “Canan Tan”. ~SON~ ~SON~

21 Tuğçe Yılmaz Türkçe öğretmenliği


"Canan Tan Hayatı Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Lise yıllarında Hisar dergisinin düzenlediği yarışmada aldığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları