Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

G ü neydoğu Anadolu b ö lgesi T ü rkiye ’ nin en k üçü k b ö lgesi olup en az n ü fusa sahip olan b ö lgemizdir. Ayrıca en az orman ç ıkarımı,en k üçü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "G ü neydoğu Anadolu b ö lgesi T ü rkiye ’ nin en k üçü k b ö lgesi olup en az n ü fusa sahip olan b ö lgemizdir. Ayrıca en az orman ç ıkarımı,en k üçü."— Sunum transkripti:

1

2 G ü neydoğu Anadolu b ö lgesi T ü rkiye ’ nin en k üçü k b ö lgesi olup en az n ü fusa sahip olan b ö lgemizdir. Ayrıca en az orman ç ıkarımı,en k üçü k y ü z ö l çü m ü,en y ü ksek yaz sıcaklığı,en fazla petrol ç ıkarımı,en az engebelik,en fazla fosfat ç ıkarımı,en fazla mercimek ü retimi, en az orman oranı, en fazla buharlaşma miktarı ve en fazla yaz kuraklığı gibi ö zelikleri dikkat ç eker. G ü neyinde Suriye ve ırak yer alırken kuzeyinde Toroslar yer alır. B ö lge ovalar ve platolarla kaplıdır. T ü rkiye ’ nin en b ü y ü k barajı olan Atat ü rk barajı bu b ö lgededir.

3  DİYARBAKIR  ŞANLIURFA  BATMAN  GAZİANTEP  SİİRT  KİLİS  MARDİN  ADIYAMAN

4  Bölge genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı olur. Yıllık yağış miktarı 300 mm civarındadır. yağışın az olması nedeniyle ormanlara fazla rastlanmaz. Egemen olarak otsu bitkiler yani bozkır bitki örtüsü vardır.

5  Genel olarak en çok ekilen ürün buğdaydır. Bunun yanı sıra pirinç,mısır,pamuk,mercimek,üzüm gibi ürünler de vardır. Ayrıca Adıyaman da tütün de yetiştirilmektedir.  Tarımın elverişsiz olduğu yerlerde genellikle hayvancılık yapılır. Keçi ve koyun yetiştirilir Kilis civarlarında ipek böcekçiliği de önemlidir.

6  1990 Nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu yaklaşık 4.5 milyon civarındır.iklim ve toprak şartlarının daha elverişli olması nedeniyle nüfusun çoğunluğu bölgenin batısında toplanmıştır. Türkiye nüfusunun %8’ini bu bölgemiz oluşturmaktadır. Kent nüfusu fazla olup km kareye 66 kişi düşmektedir.

7  En önemli iki nehir Fırat ve Dicle’dir. Bü nehirler Basra körfezine ulaşmaktadır. Bölge göl bakımından oldukça fakirdir. Buna karşın Atatürk ve Karakaya barajları bu bölgede yer almaktadır.

8  Bölgede genel olarak: petrol,fosfat ve asfaltit tir. Bölgede tarıma dayalı hayvancılık faaliyetlerinden dolayı et ve süt ürünleri de önemlidir. Bunun yanında çimento fabrikaları, kimya sanayi,tarım araçları,otomontaj, ve madeni eşya yapımı gibi sanayi kolları bulunmaktadır.

9  Bölge turizm bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. özellikle peygamberler şehri Urfa, nemrut dağının bulunduğu Adıyaman, evleriyle meşhur Mardin çok önemli bir yere sahiptir.

10 RAMAZAN YILMAZ SOSYAL BİLİGİLER ÖĞRETMENLİĞİ 20110906074 Kaynakça: vikipedi, güneydoğu.com Görseller: picgifs.com, şehir dergileri


"G ü neydoğu Anadolu b ö lgesi T ü rkiye ’ nin en k üçü k b ö lgesi olup en az n ü fusa sahip olan b ö lgemizdir. Ayrıca en az orman ç ıkarımı,en k üçü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları