Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HARRAN-AKÇAKALE TUZLU TOPRAKLAR. Tuzlanan araziler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HARRAN-AKÇAKALE TUZLU TOPRAKLAR. Tuzlanan araziler."— Sunum transkripti:

1 HARRAN-AKÇAKALE TUZLU TOPRAKLAR

2 Tuzlanan araziler

3 Yanlış sulama sonucu tuzlanan araziler (Şanlıurfa)

4 Tuzlu topraklar

5 Tarım dışı bırakılan alanlar (Şanlıurfa)

6 Drenaj bozukluğu görülen alanlar (Şanlıurfa)

7

8

9

10 Sedde yırtılması ile meydana gelen su erozyonu ( Şanlıurfa)

11

12 İhtiyaçtan fazla su kullanılması ile arazi yüzeyinde meydana gelen göllenme (Şanlıurfa)

13 Aşırı su erozyonu nedeniyle taşınan toprak ile dolan açık drenaj kanalı (Şanlıurfa)

14 Drenaj kanlından alınan tuzlu su ile araziler tekrar sulanmaktadır. (Şanlıurfa)

15 Her yıl ortalama 120 000 ton toprak drenaj kanalları ile Suriye’ye taşınmaktadır (Şanlıurfa)

16 YANLIŞ SULAMA YÜKSEK TABAN SUYUNA, TOPRAK TUZLULUĞU VE ÇORAKLAŞMAYA, EROZYONLA TOPRAK KAYBINA, AŞIRI SU İSRAFINA VERİM KAYBINA VE MİLLİ SERVETİN HEBA OLMASINA NEDEN OLMAKTADIR.

17 GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ ( GAP ) Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Siirt olarak altı ilimizi kısmen veya tamamen kapsar. Fırat ve Dicle kıyı ovaları ile Suruç, Harran, Ceylanpınar,Nusaybin ve Silopi ovalarını içine alır.

18 GAP Doğal Kaynak Potansiyeli Türkiye potansiyelinin Proje alanı 1/10 Nüfus 1/11 Sulanabilir arazi 1/4 Yer altı suları 1/4 Hidroelektrik enerji 1/4 Petrol 1/1 Fosfat 1/1

19 ANA BAŞLIKLARLA GAP PROJESİ GAP ın kapladığı toplam alan 74.000 km 2 GAP, 13 Alt projeden oluşmaktadır. Bunların 7 adedi Fırat, 6 adedi Dicle’dedir. GAP’ ta bulunan bu 13 proje’de; 21 baraj, 17 hidroelektrik santrali mevcuttur. Proje tamamlandığında 1.8 X 10 6 hektar alanın sulanması planlanmaktadır. Proje 26X10 9 KWh / yıl enerji üretecektir.

20 Proje harcamalarının % 60’ı sulama, %40’ı ise enerji üretimi amacıyla yapılmaktadır. Aşağı Fırat Projesi, Karakaya projesinden sonraki en önemli proje olup bu proje ile ; sulanacak alan 706.208 ha., enerji üretiminin ise 8245 GWh/yıl olacaktır. Aşağı Fırat projesinin alt projeleri;Urfa- Harran,Bozova, Mardin-Ceylanpınar, Siverek- Hilvan sulama projeleri ile Atatürk barajı projesidir.

21 Atatürk barajının kullanılabilir su kapasitesi 12X10 9 m 3 / yıl’dır. Barajın enerji üretimi 8.1X10 9 KWh/yıl olup proje tamamlandığında pompaj sulamaları dahil 874 200 ha. alan sulanacaktır. Su iletim sistemi 26.4 km. uzunluğunda ve 7.62 m. çapında beton kaplamalı iki tünelden oluşmaktadır.

22 Bu sistemler ile 328 m 3 /sn.’lik bir su tarım alanlarına ulaştırılacaktır. Bu su ile 476 000 ha. arazi sulanacaktır. Sistemdeki düzenlemeler GAP Bölge İdare Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

23 Sulama yöntemi, suyun toprağa bitki kök bölgesine veriliş biçimidir. -Salma sulama yöntemi -Göllendirme sulama yöntemi.Tavalarda göllendirme (Tava sulama yöntemi).Karıklarda göllendirme -Uzun tava sulama yöntemi -Karık sulama yöntemi YÜZEY SULAMA YÖNTEMLERİ -Yağmurlama sulama yöntemi -Damla sulama yöntemi -Ağaç altı mikro yağmurlama sulama yöntemi. -Sızdırma sulama yöntemi BASINÇLI SULAMA YÖNTEMLERİ SULAMA YÖNTEMLERİ

24 Sulama sistemi a. suyun kaynaktan alınması b. sulanacak alana iletilmesi ve c. alan içerisinde dağıtılması için gerekli yapı, araç ve makinaların bütünüdür.

25 Sulama projesi a. sulu tarım alanı, b. bu alan üzerindeki sulama ve drenaj sistemleri ile c. sulu tarım alanında alınan diğer tüm teknik ve biyolojik önlemlerin bütünüdür.


"HARRAN-AKÇAKALE TUZLU TOPRAKLAR. Tuzlanan araziler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları