Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tanitim.  Kanser, vucuttaki dokulardan birine ait bir veya birkac hucrenin normal ozelliklerinin dışında bir  değişim gostermesi ve kontrolsuz coğalması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tanitim.  Kanser, vucuttaki dokulardan birine ait bir veya birkac hucrenin normal ozelliklerinin dışında bir  değişim gostermesi ve kontrolsuz coğalması."— Sunum transkripti:

1 tanitim

2  Kanser, vucuttaki dokulardan birine ait bir veya birkac hucrenin normal ozelliklerinin dışında bir  değişim gostermesi ve kontrolsuz coğalması ile meydana gelen, genellikle tumor (ur) oluşmasına  yol acan, cağımızın en onemli hastalıklarından biridir.  Vucutta ceşitli doku ve organlarda meydana gelebilen tumorler yani urlar iyi huylu (selim) ve  kotu huylu (habis) olmak uzere iki turludur. Kotu huylu tumorlerin epitel dokuda gelişen turlerine  kanser, bağ dokusunda gelişen turlerine ise sarkom  adı verilmektedir.  İnsanlarda en cok gorulen kanser turleri erkeklerde  akciğer, mide ve bağırsak; kadınlarda meme  ve rahim kanserleridir. Cocuklarda ve genclerde ise  en cok kan, bobrek ve kemik kanserine rastlanır.

3  Kanser hemen her yaşta gorulmesine rağmen en cok  40 yaşın uzerinde rastlanılmaktadır. Kişi yaşlandıkca  kansere yakalanma ihtimali artmaktadır.  Kanser cok eski cağlardan beri bilinmekte ise de 20. yuzyılda dikkatleri uzerine cekmiş ve cağımız  insanlarının en cok cekindiği bir hastalık olmuştur.  Kanserin sebebi henuz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı icin iki grup risk faktoru  vardır. Bu risk faktorlerinden biri kişiseldir. Kişisel risk fokturu insanların yaşam şekillerine, yaşa,  cinsiyete ve aile oykulerine bağlı olarak değişmektedir. Diğer risk grubu ise cevresel faktorlerdir.  Kanserin oluşmasında ceşitli nedenler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:  “Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar” unitesinde de belirtildiği gibi sigara ve alkol kullanımı

4  Kanserin belirti ve bulguları koken aldığı doku ve organlara gore değişmektedir. Hatta bazen hic  belirti ve bulgu vermemekte, kontrol amaclı muayenelerde kanser tanısı konulabilmektedir.  Kanser belirtilerinden bazıları şunlardır:  Uzun sure iyileşmeyen yaralar  Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı  Memede veya vucudun herhangi bir yerinde ortaya cıkan şişlik ve sertlikler  Uzun sureli ses kısıklığı ve oksuruk  Yutkunma gucluğu ve hazımsızlık  Buyuk ve kucuk tuvalet ihtiyacındaki değişiklikler  Ben ve siğillerde meydana gelen buyume, kanama, renk değişikliği ve yara oluşması  Bu değişiklik ve belirtiler gorulduğunde hemen bir doktora başvurulmalı, ihmal edilmemelidir.

5  Bu hastalıkta oncelikle korkmamayı oğrenmek gerekmektedir. Korku, hekime gitmeyi onler ve  hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hastalığın belirtilerini yorumlamak yalnızca hekimlerin gorevidir.  Kanser belirtilerinden herhangi biri hissedildiğinde zaman kaybedilmeden hekime başvurmak  şarttır. Hic rahatsızlık duyulmasa bile yılda bir kez mutlaka genel kontrolden gecilmelidir.  Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.  İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır.  Kanserde erken tanı hayat kurtarır (Resim 7.1).  Kanserde erken tanı;  Tedavi şansını artırır.  Tedaviyi kolaylaştırır.  Tedavi giderlerini azaltır.  Doku ve organ kaybını onler.  Sakatlık bırakmaz.  Gunumuzde milyonlarca insan kanserli ya da kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Kanser  tanısı ne kadar erken konursa tedavisine de o kadar erken başlanır ve iyileşme şansı yuksek olur.

6  Kanserden korunmaya yonelik alınması gereken onlemlerden bazıları şunlardır:  “Sağlığın Geliştirilmesi ve Korunması” unitesinde de belirtildiği gibi gunluk fiziksel aktiviteler  artırılarak enerji alımına dikkat edilmeli, vucut ağırlığı ideal kilo aralığı icinde sabit tutulmalıdır.  Haftada 3 gun en az 30 dakika yuruyuş, yuzme, bisiklete binme, step gibi egzersizler yapılmalı  ve bu etkinlikler yaşam boyu surdurulmelidir.  Yeterli ve dengeli beslenilmeli ve besin ceşitliliğine dikkat edilmelidir.  Yağ tuketimi azaltılmalı, yağlı etlerden mumkun olduğunca uzak durulmalıdır. Alınan yağların,

7  toplam gunluk kalorinin % 30’unu gecmemesine dikkat edilmelidir. Doymamış yağ asidi iceren yağlar  (soya, zeytinyağı, mısırozu, ayciceği ve bir balık yağı olan omega-3) tercih edilmelidir.  Fazla yağlı kırmızı etler yerine tavuk ve balık eti tercih edilmelidir.  Aşırı tuzdan kacınılmalı, gunluk tuz tuketimi 5-6 gramı gecmemelidir.  Gunluk 25-30 gram posa (tam tahıl urunleri, meyve, sebze, kuru baklagiller, yağlı tohumlar)  tuketilmelidir.  Gunde en az 3-5 porsiyon sebze ve meyve, koyu yeşil yapraklı ve sarı renkli sebzeler tuketmeye  ozen gosterilmelidir. Bruksel lahanası, brokoli, karnabahar ve lahana tuketilmeye calışılmalıdır.  Sarımsak ve soğan ciğ olarak tuketilmelidir.  Ekmeğin kepekli olanı tercih edilmelidir.  Kalsiyum bakımından zengin olan gıdalardan az yağlı olanlar tercih edilmeli, gunde 2-3 bardak  yağı azaltılmış sut veya sut urunleri tuketilmelidir.  A, C, D, E vitaminleri, ribloflavin, tiamin, folik asit, pantotenik asit ile cinko, iyot, kalsiyum,  demir, selenyum ve molibden gibi mineraller iceren gıdalardan yeterli miktarda alınmalıdır.  Kimyasal koruyuculu hazır yiyecekler yerine doğal besinlerle beslenme tercih edilmeli, besinlerin  saklama koşullarına dikkat edilmelidir.  Yiyecekleri hazırlarken kızartma, kavurma,  tutsuleme yerine ızgara, fırında buğulama, haşlama  gibi pişirme yontemleri kullanılmalıdır (Resim 7.2).  Mutlaka kızartma yontemi gerekiyorsa 150 derecenin  altında ve cok az yağ kullanılarak yapılmalıdır.  Alkol kullanılmamalıdır.  Tutun ve tutun urunleri kullanılmamalı, sigara  icilen ortamlardan uzak durulmalıdır.  Sebze ve meyveler cok iyi yıkanmalıdır.  Şişmanlamamaya yonelik tedbirler alınmalıdır.  Guneşten korunmalıdır.  Cevre temizliğine ozen gosterilmelidir.


"Tanitim.  Kanser, vucuttaki dokulardan birine ait bir veya birkac hucrenin normal ozelliklerinin dışında bir  değişim gostermesi ve kontrolsuz coğalması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları