Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MERKEZİMİZ’DE TEŞHİS VE TARAMASI YAPILAN KANSERLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MERKEZİMİZ’DE TEŞHİS VE TARAMASI YAPILAN KANSERLER."— Sunum transkripti:

1 MERKEZİMİZ’DE TEŞHİS VE TARAMASI YAPILAN KANSERLER

2 Meme dokusunda oluşan anormal hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması ve kitle oluşturmasıdır.  Kadınlarda en sık görülen kanserdir. Düzenli yapılan muayene ve tetkikler ( mamografi – meme ultrason ) ile erken teşhisi mümkündür.  Erken teşhis ile % 95 iyileşebilen bir kanserdir.

3  50 yaşın üzerinde olmak,  Annede, kız kardeşte ve 1. derece akrabalarda meme kanseri varlığı,  Hiç doğum yapmamış olmak,  Hiç emzirmemiş olmak,  İlk doğumu 35 yaşından sonra yapmak,  12 yaşından önce adet görmek,  50 yasından sonra menapoza girmek,  Uzun süre (10 yıl ve üzeri) doğum kontrol ilaçları kullanmak,  Menapoz döneminde uzun süre yüksek dozda hormon (östrojen) tedavisi almak,  Şişmanlık, yağdan ve şekerden zengin beslenmek,  Sigara ve alkol kullanmak.

4  Memede ele gelen kitle,  Memede ağrısız şişlik ve sertlik,  Meme başında içe çökme,  Memede portakal kabuğu görüntüsü,  Koltuk altında şişlikler,  Meme başında kanlı akıntı,  Memede büyüklük ve şekil farkı,  Memede kızarıklık, pullanma ve damar genişlemeleri.

5  20 Yaşından itibaren memelerinizi her ay elinizle muayene ediniz.  30 Yaşından sonra her yıl hekim kontrolünden geçiniz.  40 Yaşından sonra 1-2 yılda 1 kez mamografi (meme filmi) çektiriniz.  50 Yaşından sonra her yıl 1 kez mamografi çektiriniz.

6 MAMOGRAFİ NEDİR? Vücuda herhangi bir ilaç vermeden düşük dozda x ışınları ile görüntüleme yöntemidir.  Ortalama 5 dakika sürer,  Ağrısız ve zararsız bir işlemdir. Mamografi ile kendi kontrollerinizde ve doktor muayenesinde elle tespit edilemeyecek kadar ( 1-2 milimetre ) küçük meme kanserinin teşhisi mümkündür. MAMOGRAFİ ÇEKİMİ

7 Kalın bağırsak ve rektum iç yüzeyini oluşturan hücrelerin anormal çoğalmasıdır.  Kalın bağırsak ve rektum kanseri ortalama her 15 kişiden birinde görülür.  Erken teşhis ile % 100 iyileşebilen bir kanserdir.  50 ile 70 yaşlar arasında görülme sıklığı artar.

8  50 Yaşın üzerinde olmak,  Ailede kalın bağırsak ve rektum kanserinin varlığı,  Kalın bağırsakta poliplerin bulunması,  Uzun süren, iltihabi bağırsak hastalığının olması,  Sigara ve alkol kullanımı,  Kırmızı et ve hayvansal yağların çok tüketimi,  Lifli gıdaların, meyve ve sebzenin az yenilmesi,  Aşırı şişmanlık ve hareketsiz yaşam.

9  Makattan kan gelmesi,  Dışkıya kan bulaşması,  Uzun süren ishal veya kabızlık atakları,  Dışkılama sonrası tam boşalamama hissi,  Dışkının incelmesi,  İzah edilemeyen kilo kaybı,  Karında şişkinlik ve aşırı gaz,  Kansızlık ve devamlı yorgunluk,  Bulantı, kusma.

10 GAİTADA GİZLİ KAN : Özel kaplar içine küçük miktarda dışkı alınarak laboratuvarda incelenir. Tetkik sonucuna göre gerekirse kolonoskopi yapılabilir. KOLONOSKOPİ : Ucunda kamera bulunan ince, bükülebilir bir hortum ile makattan girilerek, kalın bağırsak ve rektumun ekrandan izlenmesidir. İşlem sırasında gerekirse parça (biyopsi) alınarak doku incelemesi yapılabilir. NORMAL BAĞIRSAK KANSERLİ BAĞIRSAK

11 Rahim ağzını oluşturan hücrelerin yara veya virüslerle (HPV) etkilenmesi sonucu gelişen anormal hücre çoğalmasıdır. Rahim ağzı kanserlerine % 95 oranında HPV (insan siğil virüsü)  Kadınlarda görülen en sık 2. kanserdir,  Teşhis için rahim ağzı kanser testi ( pap-smear ) yapılır.  Erken teşhis ile % 92’den fazlası tedavi edilebilen bir kanserdir.

12  Cinsel yaşama erken başlanması,  Çok eşlilik,  Eşinin çok eşli olması,  Sigara kullanımı,  Çok sayıda doğum yapmak,  Kişisel temizlik kurallarına uymama,  Yetersiz ve dengesiz beslenmek.

13  Ağrılı cinsel ilişki,  Cinsel ilişki sonrası kanama,  Ara kanama,  Sulu ve kötü kokulu akıntı,  Cinsel organda ufak siğiller,  Bel ve kasık ağrıl arı. NORMAL RAHİM AĞZI KANSERLİ RAHİM AĞZI

14 Rahim ağzı (serviks) kanserinin erken teşhisi, cinsel olarak aktif 18 yaş üzeri kadınlarda düzenli yapılan kadın doğum muayenesi ve rahim ağzı kanser testi (pap - smear) ile konulur.

15 PAP – SMEAR TESTİ : Kadınların rahim ağzından (serviks) bir fırça yardımıyla alınan hücrelerin mikroskop altında incelenmesidir.  Ağrısız ve acısız bir işlemdir,  Ortalama 3 – 5 dakika sürer. Pap-smear testi adet bittikten 10 gün sonra alınmaya başlanır. 2 gün öncesinden cinsel ilişkiye girilmemiş ve rahmin yıkanmamış olması gerekir. Pap-smear testinde görülen anormal bulgular sonrası rahim ağzından parça (biyopsi) alınabilir.


"MERKEZİMİZ’DE TEŞHİS VE TARAMASI YAPILAN KANSERLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları