Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HUN ORTA OKULU REHBERLİK SERVİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HUN ORTA OKULU REHBERLİK SERVİSİ"— Sunum transkripti:

1 HUN ORTA OKULU REHBERLİK SERVİSİ
TEOG Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş HUN ORTA OKULU REHBERLİK SERVİSİ TEOG SÜRECİ

2 I. I. TEOG Sınavları TEOG: Sistemin temeli ilköğretim 8. sınıfta okuyan öğrencilerin ilgili eğitim yılında yılda iki kez merkezi ortak sınav yapılmasına dayanmaktadır. -Ortak merkezi sınavlar, Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, TC. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı dil ile Din Kültürü ve Ahlak bilgisi derslerinde; bir dönemde iki sınav yapılan derslerin birinci sınavı, üç sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı ortak sınav şeklinde uygulanacaktır Eğitim yılı TEOG sınavları I. Dönemde; Kasım aynın son haftası sinde, mazeret Aralık, II. Dönemde; Nisan ayının son haftasında Nisan uygulanacaktır. Mazeret Mayıs tarihlerinde olacaktır.

3 I. I. TEOG Sınavları Sınavın Ders Kapsamı, Soru Sayısı ve Süre

4 I. TEOG Sınavları Kısa Kısa …: *Sınav ücreti yok *Başvuru Yok..
*Birinci günde 3 oturum, İkinci günde 3 oturum olmak üzere 6 oturumda yapılacaktır. *Her ders için tek oturum ve 40 dakika süre verilecektir. *Hesap makinası, cetvel, telefon, bilgisayar vb. cihazların kullanımı yasak olacak. *Her öğrenci yoklama listesindeki sıraya göre oturtulacak. *Sınavlarda ABCD kitapçıkları olacaktır * Sınavda yanlışlar, doğruları etkilemiyor. * Öğretim yılında 8. sınıfta olan her öğrenci sınava girebilir

5 II. TEOG Sınavları

6 II. TEOG Sınavları Sınavın Uygulanması:
Sınavlarda her oturum sadece bir dersi içerecek 20 soru ve 40 dak. Süre olacaktır. Öğrenciler sınıf yoklama listesine göre oturtulacak gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi görevli öğretmende olacaktır. Öğrenci tükenmez kalem ile cevap kağıdını imzalayacak, kitapçık türünü (ABCD) olarak kodlayacaktır. Sınavdan sonra değerlendirmede aynı salonda sınava giren, aynı soru kitapçık türünü kullananlar arasında bilgisayar ortamında değerlendirme yapılacaktır .

7 II. TEOG Sınavları PYBS SINAVINA AYRICA GİRİLMEYECEK, BAŞVURULAR OKULDAN OLACAK Sınava bilgisayar özelliği olan hiçbir cep telefonu , hesap makinası gibi aletler getirilmeyecek Sınav süresini tam kullanma Sınav araları çok uzun, motivasyonunuzu bozacak konuşmalar ve yiyeceklerden sakının Mazeret sınavı Sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek

8 II. TEOG Sınavları Sınavın Değerlendirilmesi:
Tek bir puan türünde hesaplama yapılacaktır, Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır, Her test için sadece doğru sayıları dikkate alınacaktır, Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı: [(Doğru sayısı/ soru sayısı) x 100] formülü ile hesaplanacaktır. Örnek: Türkçe; (15/20) x100=75

9 II. TEOG Sınavları TEOG Hesaplaması; Her bir öğrencinin 6.7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8.sınıfta yapılan ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen puan ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan (YEP) elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

10

11 II. TEOG Sınavları

12 II. TEOG Sınavları TOPLAM YEP İÇİNDE % 30’U DERS BAŞARI PUANI % 70’İ ORTAK MERKEZİ SINAV PUANI OLUŞTURMAKTADIR.

13 III. TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Sınavlara Giren her öğrencinin tercih hakkı oluyor, Tercih döneminde A formunda en fazla 15 okul tercih ediliyor, B Formunda en fazla 6 okul türü tercih ediliyor, ancak en az 4 okul türü zorunlu. ‘Tercih yapmak’, ‘tercih yapmamaya’ oranla öğrenci için daha avantajlı. Tercih listesi istek listesidir, Tercih edilen okul sayısının çok olması, az olmasından daha avantajlıdır.

14 III. TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Sıra No Alternatif 3 İlçe 1 Çankaya 2 Altındağ 3 Yenimahalle

15 III. TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Gizli Tercih : YEP 9. SINIF DERS BAŞ. ALAN YERCİH SONUÇ Dikkat !!

16 III. TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Anadolu Öğretmen Liseleri, Fen, Sosyal Bilimler veya Anadolu Liselerine dönüştürüldü. TEOG Tercihlerinde Özel Kolejlerin burslu programları da tercih edilebiliyor, Özel kolej tercihlerinde Türkiye genelinde %5’lik dilimde olanlar yada bulunduğu ilde %5’lik dilimde olanlar tercih hakkına sahiptir. Minimum puan uygulaması kaldırılmıştır. Tercihler öğrencinin % lik dilimleri (TÜRKİYE GENELİ VE İL GENELİ) dikkate alınarak yapılmalı.

17 III. TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Keçiören’de Durum: Eğitim yılında 10 binden fazla öğrenci sınava girdi, Anadolu Liselerinin toplam kontenjanı, 2985 idi. TEOG Yerleştirmeleri sonucunda; En yüksek puanlı Anadolu lisesi: Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi, (464,7582) oldu, En düşük puanlı Anadolu Lisesi; Nuri Pakdil Anadolu Lisesi (332,4187) oldu. Fark: = 132 puandır. Nakiller neticesinde toplam (Keçiören) 12 okulun taban puanı arttı. 2 okulun düştü, 1 okulun değişmedi.

18 III. TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Başvuru yerleşilen okul müdürlüğüne yapılacak. İlk nakil talebi Ağustos 2014 saat 17.00’ye kadar alındı 29 Ağustos'ta nakil yerleşme işlemleri tamamlandı. Nakiller benzer bir sistemde Eylül ayı son haftasına kadar haftalık periyotlarla yapıldı. Tüm gelişmeler (nakil, boş kontenjan vb.) e-okul üzerinden takip ediliyor… Öğren Kayıtlı Olduğu Okul Nakil Talebinin olduğu Okul Tarih Ahmet G. Osman Anadolu Lisesi B.Gökdağ Anadolu Lisesi 29 Ağustos Ayşe Farabi Anadolu Lisesi 5 Eylül

19 TEOG, LYS, EK ÖSYS, ÖMS, TERCİH DÖNEMİ
Merkezimizde tüm sınav ve tercih dönemlerinde, tercih danışmanlığı yapılmaktadır. Bu kapsamda Eğitim yılında; öğrenci veli LYS :86 44 TEOG : DİĞER :6 8 Öğrenciye yardımcı olunmuştur, çalışmalarımız öğretim yılında da devam edecektir.

20 I.TEOG Sınavlar Görevler
Okul Yönetimi Öğrenci bilgilerini e-Okul üzerinden güncellemek. Öğrenci ve velileri bilgilendirmek, Sınavlara girecek öğrencilerin listesini ilan etmek. Engelli, kaynaştırma öğrencilerinin sınav tedbirleri için RAM’a yönlendirmek. Zorunlu yabacı dil bilgisini işlemek, Mazeret bildiren öğrencilerin durumunu bildirmek . Rehberlik Servisleri Sınav ile ilgili öğrencilere bilgi aktarmak (konferans, afiş, broşür vb.) Engelli öğrenciler ile ilgili alınacak ‘sınav tedbirleri’ ile ilgili ilgili aileye rehberlik etmek. Sınavların yapısı, dersler, süre vb. bilgileri öğrencilere aktarmak, Sınav ders kazanımlarının listesini yayınlamak. Velileri teog ile ilgili bilgilendirmek Öğrenci Velileri Çocuğunun sınav listesinde olup olmadığını kontrol etmek, Öğrencinin yasal mazeretini okul yönetimine zamanında bildirmek, TEOG puanının nasıl oluştuğunu öğrenmek, Çocuğunun ‘çalışma stratejisinin’ uygunluğunu denetlemek,

21 III.TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME DÖNEMİ
Okul Yönetimi Sınav sonuçları, tercih dönemi bilgilerini öğrencilerine aktarmak, Şifre, tercih işlemi bilgilerinin her öğrencisine ulaşmasını sağlamak, Tercih dönemi okulun çalışma saatlerini ve yetkililerini ilan etmek, TEOG sonuçlarını içeren bir rapor hazırlamak, Yerleştirme sonuçlarını içeren bir rapor hazırlamak, Mezun takip sistemi kurmak. Rehberlik Servisleri TEOG sonucu ve tercihlerle ilgili gerekli bilgileri öğrencilere aktarmak, Her mezun öğrencinin TEOG raporunu hazırlamak, Tercih edilecek, okul veya programların tanıtımını yapmak, Tercih döneminde, fiziki, veya interaktif danışmanlık yapmak, Öğrencilerin A ve B kariyer planı hazırlamasına yardım etmek. Öğrenci Velileri Çocuğunun okul tercihleri ile ilgili temel bilgilere sahip olmak, Çocuğunun kariyer planı hazırlamasına destek olmak, Okul ve program türlerini tanımak, Tercih dönemi takvimini takip etmek, Sonuçları okula ve danışmana bildirmek, Çocuğunun yeni okuluna uyum sağlamasına yardımcı olmak, Son kararı çocuğa bırakmak.

22 II.TEOG Sınavlar Görevler
Okul Yönetimi Okulda OMS ‘ların sağlıklı şekilde yapılmasını sağlamak, Öğrencilerin 6. ve 7. sınıf ders başarı ortalamalarını ilan etmek, Sınavda, sınıf oturma düzeni, kitapçık türü gibi önemli bilgileri öğrencilere aktarmak, Mazeret sınavı ile ilgili işlemleri zamanında yapmak, Sınavlarda görevli öğretmenlere rehberlik yapmak. Rehberlik Servisleri Sınavlarda dikkat edilecek hususlar konusunda konferans , seminer gibi etkinlikler yapmak, Sınav kaygısı ile ilgili grup danışmanlığı çalışması yapmak, OMS temel yapısı ile ilgili bilgi aktarmak, broşür afişler hazırlamak, Yıl sonu başarı ort. ADBO, OMSO, ve YEP oluşumunu gösteren afişler hazırlamak. Özel eğitim alan öğrencileri K.P raporunu haz. Öğrenci Velileri OMS’ların temel yapısını öğrenmek, Çocuğunun 6.7. sınıf ders başarı ort. Bilmek, OMS derslerin ağırlıklarını öğrenmek, Çocuğunun doğru bir TEOG stratejisi oluşmasını sağlamak, Sınav sonuçlarını uzmanlarla değerlendirmek, (rehberlik) Sağlıklı bir sınav dönemi için fiziki, duygusal hazırlık yapmak.


"HUN ORTA OKULU REHBERLİK SERVİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları