Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İşletim Sistemi Yazılımları: Bilgisayar sistemimizde bulunan çevre elemanları (donanım) ile yazılımlarımızın haberleşmesini sağlayan yapılardır. Bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İşletim Sistemi Yazılımları: Bilgisayar sistemimizde bulunan çevre elemanları (donanım) ile yazılımlarımızın haberleşmesini sağlayan yapılardır. Bir."— Sunum transkripti:

1

2  İşletim Sistemi Yazılımları: Bilgisayar sistemimizde bulunan çevre elemanları (donanım) ile yazılımlarımızın haberleşmesini sağlayan yapılardır. Bir bilgisayarda mutlaka bir işletim sistemi olmalıdır. › Mİcrosoft (Windows 7, Windows XP, Windows 98..) › Linux (Pardus, Suse, Red Hat)  Uygulama Yazılımları › Office Uygulamaları › Oyunlar › Paket Programlar  Programlama Dilleri › Düşük Seviyeli: Makine diline yakın diller › Yüksek Seviyeli: Günlük konuşma diline yakın diller.

3  Yöntem Belirleme › Birden fazla yöntemden en uygunu seçilir.  Araştırma ve Analiz Etme › Algoritma hazırlama: Algoritma, bir işin nasıl yapılacağının ilk ve son adıma kadar belirlenmesi işidir.  Programlama ve Test Etme

4  Güvenlik › Yedekleme: Bilgilerimizi bilgisayarımızdaki farklı depolama birimlerine yedeklemeliyiz. › Elektrik kesintisinde veri kaybı: Üzerinde çalıştığımız dosyaları veri kaybı olmaması için kısa aralıklarla kaydetmeliyiz. › Dosyalara dışarıdan erişilmesi (Güvenlik Duvarı) › Gizlilik Hakkı (Banka) › Bilgisayarların Korunması ve şifrelenmesi

5  Bilgisayar Virüsleri › Virüsler › Bilgisayara bulaşması › Dosya indirmedeki tehlikeler › Koruma: Anti-virüs programı yüklemeliyiz ve sürekli güncel tutmalıyız.

6  Telif Hakkı (Patent) › Yazılım, telif hakkı ve kopyalama › Paylaşma ve ödünç verme › Paylaşım yazılımı: Belirli süreyle kullanılan programlar (shareware) › Kamuya açık yazılım(Ücretsiz yazılım): Ücretsiz bir şekilde lisans haklarını veren yazılımlar. › Lisanslı yazılım: Kullanım haklarını belirli kişi veya kuruma satan yazılımlar.  Verilerin kanunla korunması

7  Yerel Bilgisayar Ağı (LAN): Belirli bir alanda kurum veya şahısların resmi iletişim hatlarını kullanmadan kendi imkanlarıyla bilgisayar sistemlerinin birbirleriyle bağladıkları sistemlere verilen isimdir. › Doğrusal Yerleşim (Bus Topoloji): Tek bir kablo üzerine bağlanan ağlar. › Yıldız Yerleşim (Star Topoloji) Bir ağ dağıtıcısından her bir bilgisayara kablo çekilerek oluşturulan ağlar. › Halka Yerleşim (Ring Topoloji) Bir kablonun bütün bilgisayarlara sırayla takılmasıyla oluşan ağ.

8  Geniş Alan Ağı (WAN): Değişik tipteki LAN’ların birleştirerek oluşturdukları, şehirler veya ülkeler arası ağlardır.

9  Ethernet Kartı: Bilgisayarın ağa bağlanması için kullanılan donanım birimi.  Hub/Switch: Bir ağ sistemindeki bilgisayarların birbirleriyle iletişimini sağlayan donanım birimidir.  Repeater: Elektronik sinyalleri güçlendiren aygıtlardır.  Router: Farklı ağlardaki cihazların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan cihazdır.  Modem: Kablo üzerindeki analog veriyi bilgisayarın kullanacağı dijital veriye çevirir.

10  İnternet  Arama Motoru (Google, Bing, Yahoo): Dünyadaki hemen hemen bütün internet sayfalarının listelendiği, kategorilere ayrılmış, aradığımız bilgilere en kısa yoldan ulaşmamızı sağlayan web sayfalarıdır.  World Wide Web (WWW) (http://www.tokatatalis.k12.tr)http://www.tokatatalis.k12.tr k12: ana okulu, ilköğretim veya ortaöğretim kurumu Edu: üniversiteorg: vakıfnet, com: genel kullanım Gov: Resmi kurum  HTML: Hyper Text Markup Language  HTTP: Hyper Text Transfer Protocol  FTP: File Transfer Protocol  Elektronik Posta: Bilgisayar ağlarında kullanıcıların yazılı olarak haberleşmelerini sağlayan bir yoldur.


" İşletim Sistemi Yazılımları: Bilgisayar sistemimizde bulunan çevre elemanları (donanım) ile yazılımlarımızın haberleşmesini sağlayan yapılardır. Bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları