Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FATSİA  FATSİA JAPONİCA. FATSİA JAPONİCA Familyası: Araliaceace Familyası: Araliaceace Botanik Adı: Fatsia japonica Botanik Adı: Fatsia japonica Sinonimi:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FATSİA  FATSİA JAPONİCA. FATSİA JAPONİCA Familyası: Araliaceace Familyası: Araliaceace Botanik Adı: Fatsia japonica Botanik Adı: Fatsia japonica Sinonimi:"— Sunum transkripti:

1 FATSİA  FATSİA JAPONİCA

2 FATSİA JAPONİCA Familyası: Araliaceace Familyası: Araliaceace Botanik Adı: Fatsia japonica Botanik Adı: Fatsia japonica Sinonimi: Aralia japonica Sinonimi: Aralia japonica Türkçe Adı: Salon Aralyası Türkçe Adı: Salon Aralyası Anavatanı: Japonya Anavatanı: Japonya

3 Morfolojik Özellikleri Geniş yapraklı, sürekli yeşil ve boyuna gelişen bitkidir. Geniş yapraklı, sürekli yeşil ve boyuna gelişen bitkidir. Gövdesi otsu yapıdadır. Gövdesi otsu yapıdadır. Yaprakları uzun saplı, 7- 9 parçalı, kenarları hafif dişli, önce kahverengi ve hafif tüylü, sonra parlak yeşildir. Yaprakları uzun saplı, 7- 9 parçalı, kenarları hafif dişli, önce kahverengi ve hafif tüylü, sonra parlak yeşildir.

4 Çiçekleri uzun saplı, küre şeklinde, beyaz renkli ve sonbaharda açar. Siyah renkli meyveleri vardır.

5 Ekolojik İstekleri Kışın dinlenme döneminde sıcaklığı 6-9 derece olan yerlerde bulundurulması gerekir.sıcaklık 4 derecenin altına düşmemelidir. Kışın dinlenme döneminde sıcaklığı 6-9 derece olan yerlerde bulundurulması gerekir.sıcaklık 4 derecenin altına düşmemelidir. Yüksek orantılı nem (%70-75) ister. Yüksek orantılı nem (%70-75) ister. Yarı gölge veya gölge yerlerde iyi gelişirler. Direkt güneş ışığından korunmalıdır. Yarı gölge veya gölge yerlerde iyi gelişirler. Direkt güneş ışığından korunmalıdır. Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak ve turba karışımına dikilirler. Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak ve turba karışımına dikilirler.

6 Bakım Önlemleri Genç bitkilerde her yıl, yaşlı bitkilerde ise 2-3 yılda bir saksı değişimi yapılır. Nisan- Ağustos ayları arasında haftada bir kez 1- 2 gr/l kompoze gübre verilmelidir. Genç bitkilerde her yıl, yaşlı bitkilerde ise 2-3 yılda bir saksı değişimi yapılır. Nisan- Ağustos ayları arasında haftada bir kez 1- 2 gr/l kompoze gübre verilmelidir. Büyüme sırasında bolca sulanmalı, çok sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde su azaltılmalıdır. Büyüme sırasında bolca sulanmalı, çok sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde su azaltılmalıdır.

7 Üretimi ve Peyzaj Düzenlemelerinde Kullanımı Üretimi tohumla yapılır. Üretimi tohumla yapılır. İç mekanda büyük salonlarda, otel lobilerinde ve geniş mekanlarda büyük saksılarda kullanılabilir. İç mekanda büyük salonlarda, otel lobilerinde ve geniş mekanlarda büyük saksılarda kullanılabilir.

8 Ilıman iklimlerde yarı gölge yerlerde giriş bitkisi ve duvar kenarlarında da kullanılabilir.


"FATSİA  FATSİA JAPONİCA. FATSİA JAPONİCA Familyası: Araliaceace Familyası: Araliaceace Botanik Adı: Fatsia japonica Botanik Adı: Fatsia japonica Sinonimi:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları