Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 SÖZCÜKTE ANLAM ÖZELLİKLERİ TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 SÖZCÜKTE ANLAM ÖZELLİKLERİ TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri."— Sunum transkripti:

1 1 SÖZCÜKTE ANLAM ÖZELLİKLERİ TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri

2 2 Sözcüklerin tek başına anlamları olduğu gibi cümle içerisinde kazandığı farklı anlamları da vardır. Anlamı olan en küçük ses birliğine sözcük (kelime) denir.

3 3 Gerçek (Temel) Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Sözcüğün ilk akla gelen, herkes tarafından bilinen ve en yaygın olarak kullanılan anlamı, sözcüğün gerçek anlamıdır. koşmak doktor yaşlı

4 4 Yan Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Dişlerimi fırçalarım. Tarağın dişleri inceymiş. Gerçek Yan Sözcüklerin temel anlama bağlı olarak zaman içinde kazandığı yeni anlamlardır. Benzetme veya yakıştırma yoluyla sağlanır. Örnekler

5 5 Yan Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Uzun kuyruklu bir hayvan gördüm. Uçurtmamın kuyruğu güzel oldu. Gerçek Yan Sözcüklerin temel anlama bağlı olarak zaman içinde kazandığı yeni anlamlardır. Benzetme veya yakıştırma yoluyla sağlanır. Örnekler

6 6 TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Yan Anlam Yan anlam benzetme veya yakıştırma yoluyla sağlanır. Gerçek Anlam “ Burun ” sözcüğünü inceleyelim.

7 7 Mecaz Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Bir sözcüğün gerçek anlamının dışında, başka bir anlamı karşılayacak şekilde, daha çok soyut olarak kullanılmasına mecaz anlam denir. Mecaz anlam, anlatımı daha etkileyici ve dikkat çekici yapmak amacıyla kullanılır. Hiçbir sözcük tek başına mecaz anlam içermez. Cümlelerde, çoğunlukla deyim ve atasözlerinde mecaz anlam kullanılır.

8 8 Mecaz Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Macera kitaplarına bayılırım. Tatlı sözlerle yine beni kandırdı. Poşetleri taşımaktan kollarım koptu. Olanlardan sonra cesaretim kırıldı. Örnekler (güzel, hoş) (çok yoruldu, ağrıdı) (azaldı)

9 9 Gerçek-Yan-Mecaz Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri (gerçek anlam) (yan anlam) (mecaz anlam) Kanatlarını açmış beyaz bir güvercin yaklaşıyordu. Uçağın kanadına minik bir kuş konmuştu. Sahipsiz yavruya kol kanat gerdik.

10 10 Terim Anlam TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Bugün derste kümeleri işledik. (matematik) Hakem penaltımızı vermedi. (futbol) Oyuncular kuliste hazırlanıyorlar. (tiyatro) Öğretmenimiz kompozisyon yazdırdı. (edebiyat) Bir bilim, sanat ya da meslek dalıyla ilgili bir kavramı karşılayan kelimelere terim denir. Terimlerin anlamları dar ve sınırlıdır.

11 11 TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri Kışın ara ara burnum kanar benim. (gerçek/temel ) Yeni aldığım ayakkabının burnu ayağımı acıtıyor. ( yan ) Makam sahibi olunca burnu büyüdü. ( mecaz ) Sinop Burnu ülkemizin görülesi yerlerindendir. ( coğrafya terimi ) “Burun” sözcüğünü dört farklı anlama gelecek şekilde cümle içerisinde kullanalım.

12 12 SÖZCÜKTE ANLAM ÖZELLİKLERİ TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri


"1 SÖZCÜKTE ANLAM ÖZELLİKLERİ TÜRKÇE / Sözcükte Anlam Özellikleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları