Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PINAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PINAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ"— Sunum transkripti:

1

2 PINAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Ahmet YILDIRIM Psi.Dan.Rehber Öğretmen

3 OKULUMUZUN TARİHSEL GELİŞİMİ
Okulumuz Eğitim-Öğretim yılında faaliyete başlamıştır. Okulumuz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi olarak faaliyete başlamış olup Eğitim öğretim döneminden itibaren Pınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adı altında hizmet vermeye devam etmektedir.Okulumuzda 12 Derslik ve 4 Laburatuvar 1 Çok amaçlı salon bulunmaktadır.Okulumuz bünyesinde Acil Tıp Teknisyenliği(ATT),Hemşirelik,Radyoloji ile Anestezi ve Reanimasyon olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.Okulumuzun pansiyonu bulunmamakla birlikte Okulumuz Ceylanpınar ilçesinin merkezinde yer almakta il içi ve il dişi öğrencilerimiz bulunmaktadır.

4 OKULUMUZUN ÖRGÜT YAPISI

5 MİSYONUMUZ

6 VİZYONUMUZ

7 İLKELERİMİZ

8 ÖĞRETMEN KADROMUZ HÜSEYİN ÇALIŞKAN OKUL MÜDÜRÜ

9 ÖĞRETMEN KADROMUZ GÖKHAN YÜKSEL MÜDÜR YARDIMCISI

10 ÖĞRETMEN KADROMUZ AHMET YILDIRIM REHBER ÖĞRETMEN

11 ÖĞRETMEN KADROMUZ MEHMET YILMAZ MUSTAFA MEŞİN
HEMSİRELİK ALAN ÖĞRETMENİ MUSTAFA MEŞİN MESLEK ÖĞRETMENİ

12 COĞRAFYA DERSİ ÖĞRETMENİ
ÖĞRETMEN KADROMUZ ŞAMİL KIRAT COĞRAFYA DERSİ ÖĞRETMENİ SEVİL İLİ TARİH DERSİ ÖĞRETMENİ

13 ÖĞRETMEN KADROMUZ HASAN ÇELİK MATEMATİK ÖĞRETMENİ NİHAT ZENGİN
BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ

14 BÖLÜMLERİMİZ

15 HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ Hemşire, Bireyleri hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını planlayan, uygulayan, denetleyen ve izleyen kişidir.

16 HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER  Kanunen bir kısıtlama olmamakla birlikte, çalışma koşulları genellikle gece veya gündüz nöbeti şeklinde olabileceğinden ve uzun süre ayakta çalışılması gerekebileceğinden çalışanların ortopedik bir sakatlığının olmaması aranan bir özelliktir. Bunun dışında bu alanda çalışacak bireylerin,  - İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,  - İşbirliği içinde çalışmayı seven,  - Güler yüzlü ve sabırlı,  - Dikkatli, temiz ve titiz,  - Soğukkanlı,  - El-göz koordinasyonu gelişmiş,  - Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,  - Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.

17 EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, Anatomi-Fizyoloji, Dahiliye Hastalıkları Bakımı, Cerrah Hastalıkları Bakımı, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Bakımı, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri gibi uygulama dersleri okutulmaktadır. Bölümümüzde hem teorik hem uygulamalı eğitim verilmektedir. Bölümün teorik dersleri okul bünyesinde yapılırken, uygulamalı dersler (staj) öğretmenlerimizin gözetiminde özel veya devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Bu amaçla öğrencilerimiz 11. ve 12. sınıfta haftanın 3 günü hastanelerde beceri eğitimine (staj) gitmektedir. Öğrencilerimize staj süresince sigorta yapılmakta ve yönetmeliklerin belirlediği miktarda ücret verilmektedir.

18 HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ TABAN VE TAVAN PUANLARI
TEOG YERLEŞTİRME PUANLARI EĞİTİM YILI TABAN TAVAN 383,108 441,432 342,496 412,553 347,716 9.SINIF

19 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ

20 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ
Acil Tıp Teknisyeni, Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapacak teknik personeldir.

21 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER; Kanunen bir kısıtlama olmamakla birlikte, çalışma koşulları genellikle gece veya gündüz nöbeti şeklinde olabileceğinden ve uzun süre ayakta çalışılması gerekebileceğinden çalışanların ortopedik bir sakatlığının olmaması aranan bir özelliktir. Bunun dışında bu alanda çalışacak bireylerin, - İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, - İşbirliği içinde çalışmayı seven, - Güler yüzlü ve sabırlı, - Dikkatli, temiz ve titiz, - Soğukkanlı, - El-göz koordinasyonu gelişmiş, - Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen, - Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.

22 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Acil Tıp Teknisyenleri genellikle devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin Acil Servislerinde, 112 Hızır Acil İstasyonunda, 112 Komuta Kontrol Merkezlerinde, Özel Ambulans Hizmetleri veren kuruluşlarda ve özel polikliniklerde çalışırlar.

23 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ: Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma gibi uygulama dersleri okutulmaktadır. Bölümümüzde hem teorik hem uygulamalı eğitim verilmektedir. Bölümün teorik dersleri okul bünyesinde yapılırken, uygulamalı dersler (staj) öğretmenlerimizin gözetiminde özel veya devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Bu amaçla öğrencilerimiz 11.ve 12. sınıfta haftanın 3 günü hastanelerde beceri eğitimine (staj) gitmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz 11. sınıfın sonunda 160 saat yaz stajı yapmaktadır. Öğrencilerimize staj süresince sigorta yapılmakta ve yönetmeliklerin belirlediği miktarda ücret verilmektedir.

24 ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ
TEOG YERLEŞTİRME PUANLARI EĞİTİM YILI TABAN TAVAN 374,361 420,764 261,641 363,380 347,716 9.SINIF

25 RADYOLOJİ BÖLÜMÜ

26 RADYOLOJİ BÖLÜMÜ Radyoloji programı hekim tarafından x-ışınlarının gerek hastalığı tanısı (teşhis) gerekse tedavisinde kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı elemanı yetiştirir. Radyoloji teknikerleri kamu hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışabilirler. Bugün tıpta teknolojinin yeri giderek artmakta ve ileri teknik aygıtları kullanabilecek iyi yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. 

27 RADYOLOJİ BÖLÜMÜ MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER;
  -Göz-el koordinasyonu gelişmiş - Fen alanına özellikle fizik ve biyoloji konularına ilgili - İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven - Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen - Bedence güçlü ve dayanıklı - Gözleri sağlam dikkatli sorumlu ve tedbirli - Güler yüzlü ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

28 RADYOLOJİ BÖLÜMÜ GÖREVLERİ ;
 Film çekilecek hastayı hazırlayarak röntgen masasında uygun pozisyonda durmasını sağlar ve yapılacak işlemle ilgili bilgiler verir - Hastayı ve röntgen tüpünü film çekilecek bölgenin hizasına getirip kumanda düğmelerine basarak röntgen filmi çeker - Çekilen filmin banyosunu yapar dosyalara yerleştirir ve üzerine hastanın künyesini yazar. Filmin ilgili servis veya polikliniklere teslim edilmesini sağlar Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar laboratuar istatistikleri hazırlar.

29 TEOG YERLEŞTİRME PUANLARI
RADYOLOJİ BÖLÜMÜ TEOG YERLEŞTİRME PUANLARI EĞİTİM YILI TABAN TAVAN 368,629 383,026 309,696 353,659 347,716 9.SINIF

30 ANESTEZİ VE REANİMASYON

31 ANESTEZİ VE REANİMASYON
Anestezist,Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması (anestezi) ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve hekime yardımcı olan kişidir.

32 ANESTEZİ VE REANİMASYON
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER: Anestezi teknisyeni olmak isteyenlerin; - Sürekli ayakta durması gerektiğinden, bedence sağlam, - Kimyasal madde kokularına karşı allerjisi olmayan, - Dikkatli, sabırlı, titiz, sorumluluk sahibi, - Yönergeyi doğru anlayıp uygulayabilen kimseler olmaları gerekir.

33 ANESTEZİ VE REANİMASYON
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Anestezi Teknisyenleri olarak devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler gibi ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumlarında çalışırlar. Bu meslekte yetişen meslek elamanları, rahatlıkla alanları ile ilgili iş bulabilirler. İnsan sağlığı söz konusu oldukça meslekte yetişmiş elemana her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

34 ANESTEZİ VE REANİMASYON
TEOG YERLEŞTİRME PUANLARI EĞİTİM YILI TABAN TAVAN 376,789 437,648 345,554 386,617 347,716 9.SINIF

35 OKUL ÇAPINDA YAPILAN ÇALIŞMALARIMIZ

36


"PINAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları