Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk Diyor Ki: “Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yaşatır veya bir milleti köleliğe ve yoksulluğa terk eder”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk Diyor Ki: “Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yaşatır veya bir milleti köleliğe ve yoksulluğa terk eder”"— Sunum transkripti:

1

2 Atatürk Diyor Ki: “Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yaşatır veya bir milleti köleliğe ve yoksulluğa terk eder”

3

4 TARİHÇE Okulumuz 1990 yılında Akyurt Sağlık Meslek Lisesi adı ile Sağlık Bakanlığına bağlı olarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Okulun ilk açıldığı dönemde Hemşirelik bölümüne 20 öğrenci alınarak eğitim ve öğretime başlanmıştır. Daha sonra ki öğretim yıllarında ise Tıbbı Sekreterlik ve Acil Tıbbi Teknisyenliği bölümleri açılmıştır. Okulun adı 2000 yılında Prof. Dr. Nusret Fişek Sağlık Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. Okulumuz 2010 – 2011 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere kademeli olarak Anadolu Sağlık Meslek Lisesine dönüştürülmüştür. Halen Hemşirelik ve Acil Sağlık Hizmetleri alanlarında öğretime devam etmektedir.

5 OKULUMUZ HAKKINDA Okulumuzda 226 öğrenci mevcut olup, 7 adet derslik bulunmaktadır. Bu dersliklerin ikisinde 9. sınıflar, ikisinde 10. sınıflar, ikisinde 11. sınıflar ile 12. sınıflar dönüşümlü olarak öğretimlerini sürdürmektedir. Okulumuzda öğretime devam edilen programların özelliğine göre her branşta yeteri sayıda öğretmen bulunmaktadır.

6 ÖĞRETİM PROGRAMLARI Okulumuzda sağlık meslek lisesi öğretim programları gereği diğer ortaöğretim kurumlarından farklı olarak 9.sınıftan geçerli olmak üzere meslek dersleri de verilmektedir. Anadolu lisesi öğretim programlarında görülen ve YGS sınavı öğrencilerin sorumlu tutulduğu branş dersleri; (Dil ve Anlatım, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Coğrafya,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) haftanın belirli saatlerinde öğrencilere verilmektedir. Okulumuz öğrencileri; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında 11 ve 12. sınıflarda haftada 3 gün çeşitli hastanelerde mesleki eğitim uygulaması yapmaktadır. Söz konusu öğrenciler programlarında gösterilen diğer dersleri almak üzere 2 gün okulda öğretime devam etmektedir.

7 Sağlık meslek liselerinde öğrencilerine 9 uncu sınıftan başlamak üzere ortak derslerle birlikte meslek dersleri teorik ve uygulamalı olarak verilir. Hemşirelik alanı 11 inci sınıf ve 12 inci sınıf öğrencileri ders kesimlerinden sonra 288 saat Yaz Uygulaması yapmak zorundadır.  Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Acil Tıp Teknisyenliği dalı 11.sınıf öğrencileri ders kesiminden sonra 160 saat Yaz Uygulaması yapmak zorundadır.

8 ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDE ÖĞRETİME DEVAM EDİLEN MESLEK ALANLARI
Acil Sağlık Hizmetleri Alanı Anestezi ve Reanimasyon Alanı Çevre Sağlığı Alanı Diş Protez Alanı Hemşirelik Alanı Ortopedik Protez ve Ortez Alanı Radyoloji Alanı Sağlık Hizmetleri Sekreterliği Alanı Tıbbi Laboratuvar Alanı Okulumuzda Acil Sağlık Hizmetleri Alanı ile Hemşirelik Alanında öğretime devam edilmektedir.

9 2012-2013 ÖĞRETİM YILI MEZUNLARININ YÜKSEKÖĞRENİM BAŞARILARI
Mezun Öğrenci Sayısı: 52 Yükseköğretime Başvuran Öğrenci Sayısı: 51 Lisans (4 Yıllık) Programlarına Yerleşen Öğrenci Sayısı: 9 Ön Lisans (2 Yıllık) Programlarına Yerleşen Öğrenci Sayısı: 16 Açıköğretim Lisans ve Ön Lisans Programlarına Yerleşen Öğrenci Sayısı: 4 Üniversite yerleşme oranımız : %56 dır.

10

11

12 Okulumuzda öğrencilerin Bilgi ve İletişim derslerini gördükleri Bilişim Teknolojisi sınıfı ile uygulamalı meslek derslerini gördükleri bir Laboratuvar bulunmakta olup, bu laboratuvarda öğrencilerimiz için gerekli eğitim maketleri ve eğitim posterleri bulunmaktadır. Bu eğitim maketleri ve posterler uygulamalı meslek derslerinde ilgili alan öğretmenleri tarafından gösterilerek öğrencilere mesleki bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

13 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SINIFI

14 TEKNİK LABORATUVAR

15 İSKELET SİSTEMİ MAKETİ

16 ASPİRASYON CİHAZI

17 HASTA BAKIM ARABASI

18 ANATOMİ VE FİZYOLOJİ EĞİTİM MAKETLERİ

19 HASTA BAKIM SİMİLATÖRÜ

20 Sınıflarımızda öğretmenlerimizin sunularını öğrencilere çok rahatlıkla sunabilecekleri projeksiyon cihazları ile dersin işleyişini kolaylaştıran bilgisayarlar mevcuttur. Bunun yanı sıra tüm öğrencilerimiz bilişim sınıfımızdan rahatlıkla faydalanabilmektedir.

21

22

23 ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSELERİNE GİRİŞ ŞARTLARI
Merkezi Sistem Ortak Sınavları sonunda açıklanan "Ortaöğretime Yerleştirme Puanı" (OYP) ile "Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES) kapsamında hazırlanan Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzu esaslarına göre doğrudan öğrenci alınır. 2013/2014 öğretim yılında okulumuz taban puanı hemşirelik Alanı için 355,178 Acil Sağlık Hizmetleri Alanı 348,693 puandır.

24 ATANMA KOŞULLARI Sağlık meslek lisesinden mezun olanlar, KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavından) alacakları puana ve tercihlerine göre Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlara atanırlar.

25 ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Mezunlar ; üniversite bünyesinde bulunan hastanelerde, Devlet hastanelerinde, Dispanserlerde, Özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumların bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde. Aile sağlığı ve Toplum Sağlığı merkezlerinde görev yaparlar. Komuta Kontrol Merkezi ve İstasyonlar Meslekte işsiz kalma durumu hemen hemen yok denecek kadar azdır. Sağlık alanında en çok fazla ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır.

26 YÜKSEKÖĞRETİM İMKANLARI

27 SINAVSIZ GEÇİŞ YAPABİLECEKLERİ ÖN LİSANS PROGRAMLARI
HEMŞİRELİK Diyaliz Elektronörofizyoloji Engelli bakım ve rehabilitasyonu Evde Hasta Bakımı Fizyoterapi İlk ve acil yardım İş ve uğraş terapisi Laborant ve veterinerlik Laboratuvar Teknolojisi Patoloji laboratuar teknikleri Perfüzyon teknikerliği Sağlık kurumları işletmeciliği Tıbbi Laboratuvar teknikleri Tıbbi tanıtım ve pazarlama Yaşlı Bakımı ACİl SAĞLIK HİZMETLERİ Acil durum ve afet yönetimi Ameliyathane hizmetleri Elektronörofizyoloji İlk ve acil yardım İş sağlığı ve güvenliği İş ve uğraş terapisi İş sağlığı ve İş güvenliği Otopsi Yardımcılığı Perfüzyon teknikerliği Sağlık kurumları işletmeciliği Sivil savunma ve itfaiyecilik Tıbbi tanıtım ve pazarlama

28 YGS PUANI VE OKULUN VERECEĞİ EK PUANLA GİRİLEBİLECEK 4 YILLIK LİSANS PROGRAMLARI
HEMŞİRELİK ALANI ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ ALANI Hemşirelik (meslek yüksek okulu ygs 2 puanı ile) Ebelik (meslek yüksek okulu ygs 2 puanı ile) Acil Yardım ve Afet Yönetimi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Sağlık Yönetimi Sağlık kurumları işletmeciliği Acil Yardım ve Afet Yönetimi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Sağlık Yönetimi Sağlık kurumları işletmeciliği

29 ETKİNLİKLERİMİZ

30 A.B Projesi Öncesi Veda Ziyareti

31 A.B Projesi

32

33 Huzurevi Ziyareti

34 Huzurevi Ziyareti

35 10 KASIM OROTORTO ÇALIŞMASI

36 10 KASIM OROTORTO ÇALIŞMASI

37 AŞURE GÜNÜ

38 AŞURE GÜNÜ

39 ANKARA TÜRK DÜNYASI MÜZİK TOPLULUĞU KONSERİ

40 Okulca Ağaç Dikiyoruz

41 Okulca Ağaç Dikiyoruz

42 YIL SONU

43 YIL SONU

44 Mezuniyet Törenimiz

45 Bayrak ve Flama Devir Teslim Töreni

46 AKYURT PROF. DR. NUSRET FİŞEK ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ AİLESİ


"Atatürk Diyor Ki: “Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yaşatır veya bir milleti köleliğe ve yoksulluğa terk eder”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları