Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fen ve Teknoloji Dersi MADDEYİ TANIYALIM Hazırlayan: B. Rabia Aslan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fen ve Teknoloji Dersi MADDEYİ TANIYALIM Hazırlayan: B. Rabia Aslan."— Sunum transkripti:

1 Fen ve Teknoloji Dersi MADDEYİ TANIYALIM Hazırlayan: B. Rabia Aslan

2 Fen ve Teknoloji Dersleri  Madde,Cisim, Madde,Cisim, Malzeme,Eşya  Maddenin Özellikleri Maddenin Özellikleri  Maddenin Hal Değiştirmesi Maddenin Hal Değiştirmesi  Maddenin Halleri Maddenin Halleri

3 Fen ve Teknoloji Dersi Madde Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb.

4 Fen ve Teknoloji Dersi Cisim  Maddelerin şekil almış haline cisim denir.  Demir maddedir.  Demir makas, cisimdir.  Cam bir maddedir.  Cam ampul bir cisimdir.

5 Fen ve Teknoloji Dersi Malzeme Bir yada birkaç tanesini bir araya getirdiğimiz ve bir tüketim maddesine dönüştürdüğümüz maddeler malzemeleri oluştururlar. Un, tuz, su, maya gibi maddeler ekmeği oluşturan; kereste, çivi, tutkal gibi maddeler masayı oluşturan; çimento, kum, su gibi maddeler betonu oluşturan malzemelerdir.

6 Fen ve Teknoloji Dersi Eşya Evlerimizde, okulumuzda ve daha bir çok yerde kullandığımız koltuk, halı, sandalye, çanta, kalem, silgi, ayakkabı, gömlek gibi cisimler birer eşyadır.

7 Fen ve Teknoloji Dersi Alet Maddeleri şekillendirmek, bir el işini yada onarımı gerçekleştirmek için özel olarak yapılmış cisimlere alet denir. Pense, tornavida, çekiç, tığ, oklava, kepçe birer alettir.

8 Fen ve Teknoloji Dersi Maddelerin Özellikleri Maddeler yapılarına göre bazı özellikler gösterirler. Mıknatıslık, suda batma yada yüzme özelliği maddelerin bu özelliklerindendir.

9 Fen ve Teknoloji Dersi MIKNATISA ÇEKİLME Mıknatıs demir, kobalt, nikelden yapılan maddeleri kendine çeker. Bu tür maddelerden yapılan çivi, toplu iğne, ataç raptiye gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilirler. Ağaç, cam, alüminyum, kauçuk gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilmezler. Mıknatıs demir dürü maddeleri çeker.

10 Fen ve Teknoloji Dersi SUYU ÇEKME-ÇEKMEME ÖZELİĞİ Bazı maddelerin su gibi sıvı maddeleri emme özelliği vardır. Bu durum maddelerin gözenekli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. Sünger, el bezi, kağıt peçete yada kağıt havlu gibi cisimler suyu emerler.

11 Fen ve Teknoloji Dersi SUDA BATMA-YÜZME ÖZELLİĞİ Maddelerin bazıları suda batmaz ve su üzerinde yüzerler. Şişe mantarı, plastik köpük, kağıt, tahta gibi maddeler suda batmazlar. Metal para, silgi, taş, seramik ve cam parçaları suda batarlar Batar. Batmaz.

12 Fen ve Teknoloji Dersi Maddeyi Niteleyen Özellikler Çevremizde insanlar, hayvanlar, dağlar, ağaçlar, taşıtlar, eveler, taş, toprak gibi milyonlarca sayıda canlı yada cansız varlık görürüz. Canlı yada cansız olsun tüm bu varlıklar birer maddedir.

13 Fen ve Teknoloji Dersi İçinde bulunduğumuz evrende hacmi ve kütlesi bulunan her varlık bir maddedir. Maddeleri ve maddelerden yapılmış cisimlerin özelliklerinin duyu organlarımızla algılıya biliriz. Maddeyi Niteleyen Özellikler

14 Fen ve Teknoloji Dersi Çileğin tadını yiyerek anlayabiliriz. Kolonyayı kokusundan anlaya biliriz. Mermerin sertliğini dokunarak anlaya biliriz. Duyu organlarımızla aldığımız maddeleri saydamlık-opaklık-matlık, sertlik- yumuşaklık, esneklik- berklik, salamlık- kırılganlık gibi özellikleriyle niteleriz.

15 Fen ve Teknoloji Dersi SAYDAMLIK-OPAKLIK Işığı geçiren maddelere saydam, ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir. Cam, su, bazı plastik maddeler, hava saydam maddelerdendir.Odun opaktır.

16 Fen ve Teknoloji Dersi PARLAKLIK-MATLIK Altın, gümüş, çelik çaydanlık, mermer, cilalı mobilya gibi cisimler parlak; halı, yazı tahtası, silgi, kumaş gibi cisimler mattır.

17 Fen ve Teknoloji Dersi SERTLİK-YUMUŞAKLIK Çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız madde yada cisimlerin bazıları sert, bazıları yumuşaktır. Taş, demir, tahta gibi cisimler sert, hamur, sünger, pamuk, lastik gibi cisimler yumuşaktır.

18 Fen ve Teknoloji Dersi ESNEKLİK-BERKLİK Lastik gibi maddelere kuvvet uygulayarak şekilden şekle sokabiliriz. Ancak esnek maddeler kuvvetin etkisi kalktığında eski şekillerine döner. Bu tür maddelere esnek maddeler denir.

19 Fen ve Teknoloji Dersi ESNEKLİK-BERKLİK Sünger, paket lastiği gibi maddeler esnektir.Esnemeyen maddelere berk maddeler denir.Kurşun kalem, mermer vazo, cam sürahi gibi berk maddeler esnetildiği zaman kırılırlar.

20 Fen ve Teknoloji Dersi SUYU GEÇİREN-SUYU GEÇİRMEYEN Bazı maddeler suyu geçirmezler. Bu tür maddeler suyun geçmemesi gereken durumlar. Şemsiye, sereyi örten naylon, su koyduğumuz bardak, çatıyı örten kiremit bu amaçla kullanılır.

21 Fen ve Teknoloji Dersi KOKULU-KOKUSUZ Çevremizde kokulu ve kokusuz bir çok madde bulunur.Çiçek, meyve, kolonya, parfüm kokusu güzel;çöp kanalizasyon kokusu gibi kokular kötü kokulara örnek verilebilir.

22 Fen ve Teknoloji Dersi KOKULU-KOKUSUZ Bazı maddeleri kokularından tanıya biliriz.Hava, su, şeker, un, pirinç, can, demir, altın gibi bir çok maddelerin kokusu yoktur. Bu maddeleri koklayarak tanıyamayız.

23 Fen ve Teknoloji Dersi KATI-SIVI Katı yada sıvı bir çok madde vardır. Kalem, sıra, cam, taş, odu, kömür, duvar, çanta, kitap gibi maddeler katı maddelerdir.

24 Fen ve Teknoloji Dersi KATI-SIVI Su, sıvı yağlar, kolonya, benzin, meyve suyu, süt, sirke gibi maddeler ise sıvı maddelerdir. Bu maddeleri görerek yada dokunarak tanıyabiliriz.

25 Fen ve Teknoloji Dersi PÜRÜZLÜ-PÜRÜZSÜZ Bazı madde yada elimizle dokunduğumuzda pürüzlü yada düzgün olduğunu anlaya biliriz. Taşın, tuğlanın, toprağın, ağaç gövdesinin, zımparanın yüzeyi pürüzlüdür.

26 Fen ve Teknoloji Dersi PÜRÜZLÜ-PÜRÜZSÜZ Cilalı bir masanın, camın, televizyon ekranının, yere döşenmiş seramiğin yüzeyi pürüzsüzdür.

27 Fen ve Teknoloji Dersi Maddenin Ölçülebilir Özellikleri  Hacim,  Kütle,  Ağırlıktır.

28 Fen ve Teknoloji Dersi Maddenin Görülebilir Özellikleri  Yumuşaklık,  Sertlik  Parlaklık,  Matlık  Saydamlık,  Opaklık  Düzgünlük,  Pürüzlülük  Renk,  Koku,  Tat

29 Fen ve Teknoloji Dersi Maddenin Halleri  Katı maddeler:taş, demir,bakır,altın vb.  Sıvı maddeler:su, petrol,mazot, gaz yağı vb.  Gaz maddeler: su buharı, oksijen, vb.

30 Fen ve Teknoloji Dersi Katı Maddeler Katı maddelerin belirli şekli ve hacmi vardır. Molekülleri arasında boşluk azdır. Sıkıştırılırlarsa bile hacimleri küçülmez. Molekülleri bulundukları yerde titreşerek hareket ederler.

31 Fen ve Teknoloji Dersi Sıvı Maddeler Sıvı maddelerin belirli bir hacimleri vardır. Belli bir şekilleri yoktur.Konuldukları kabın şeklini alırlar. Molekülleri birbiri üzerinden kayarak hareket eder.Sıvılar sıkıştırıldığında hacimleri küçülmez.

32 Fen ve Teknoloji Dersi Gaz Maddeler  Gaz maddelerin belli bir şekilleri yoktur.Bulundukları kabın şeklini alırlar.  Belli bir hacimleri yoktur. Bulundukları kabın hacmini alırlar.

33 Fen ve Teknoloji Dersi Maddenin Hal Değiştirmesi  Erime  Donma  Buharlaşma  Kaynama  Yoğunlaşma

34 Fen ve Teknoloji Dersi  Erime Katı bir maddenin ısı enerjisi alarak sıvı haline geçmesi olayına erime denir. Buzun erime sıcaklığı 0 C°. Demirin erime sıcaklığı 1540 C °. Her maddenin erime ve donma sıcaklığı ayrıdır. Erime ve donma olayları bitinceye kadar sıcaklık sabit kalır.

35 Fen ve Teknoloji Dersi  Donma  Sıvı bir maddenin yeterince soğutularak katı hale geçmesine donma denir.  Suyun buz olması.

36 Fen ve Teknoloji Dersi BBuharlaşma  Sıvı bir maddenin ısı enerjisi alarak gaz haline gelmesine buharlaşma denir.  Sıcaklık artarsa buharlaşma hızlanır.  Buharlaşma her sıcaklıkta olur.

37 Fen ve Teknoloji Dersi YYoğunlaşma  Gaz maddenin sıvı hale geçmesi olayına yoğunlaşma denir.  Su buharının, su damlacıklarına dönüşmesi.  Yoğunlaşma da buharlaşma gibi her sıcaklıkta olur.

38 B İ T T İ


"Fen ve Teknoloji Dersi MADDEYİ TANIYALIM Hazırlayan: B. Rabia Aslan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları