Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-DEVLET e-Devlet sayesinde bürokratik işlemlerden ve kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri alabileceksiniz. Bunun yanında hizmet almakla kalmayacak,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-DEVLET e-Devlet sayesinde bürokratik işlemlerden ve kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri alabileceksiniz. Bunun yanında hizmet almakla kalmayacak,"— Sunum transkripti:

1

2

3 E-DEVLET e-Devlet sayesinde bürokratik işlemlerden ve kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri alabileceksiniz. Bunun yanında hizmet almakla kalmayacak, merak ettiğiniz bilgilere rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Örneğin, bir çocuğunuz oldu ve nüfusa nasıl ve ne zaman kayıt yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bu sorunun cevabını artık en kısa yoldan bulabileceğiniz yer "www.turkiye.gov.tr". Bu adresten yapmanız gereken tüm işlemleri okuyabilir böylece en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

4 Bunun dışında işsizlik ödeneğine başvurabilir ya da motorlu taşıtlar verginizi hesaplayabilirsiniz. T.C. Kimlik Numaranızı bilmiyorsanız öğrenebilir veya PTT'den yolladığınız bir mektup ya da paketi takip edebilirsiniz. Sitede bu ve benzeri birçok işinizi sorunsuzca halledebilirsiniz. Şunu unutmayın ki çoğu işleminizi "şifre ile giriş" yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yüzden bu uygulamalardan sorunsuzca yararlanmak için en yakın PTT şubesine gidip şifrenizi almanız gerekiyor.

5   "www.turkiye.gov.tr " adresinde verilen hizmetler 3 ana başlık altında toplanmış durumda: 1. Vatandaş 2. Devlet 3. İşwww.turkiye.gov.tr

6 "VATANDAŞ" BAŞLIĞI ALTINDAKİ YAPABİLECEĞİNİZ İŞLEMLER: Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, Doğum, İş ve kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Sağlık, Özürlü Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Kültür-Sanat ve Spor, Trafik, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunması.

7 "DEVLET" BAŞLIĞI ALTINDA YAPABİLECEĞİNİZ İŞLEMLER: Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, Araştırma ve İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Eğitim, Enerji, Doğal Kaynaklar ve Çevre, Kültür ve Turizm, Savunma ve Güvenlik, Sağlık, Tarım, Uluslar arası İlişkiler ve Konular, Mevzuat.A

8 "İŞ" BAŞLIĞI ALTINDA YAPABİLECEĞİNİZ İŞLEMLER İşletmenin Doğuşu ve Feshi, Sektörler, İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi, Bağış, Destek ve Krediler, Dış Ticaret, Elektronik Ticaret, Yatırım ve Sermaye, Vergi, Devlet İhaleleri, Ekonomi ve Finans, İş ve kariyer.Tabi bu verdiğimiz başlıklar sadece ana başlıklar. Örneğin "vatandaş" başlığı altında "eğitim" bölümüne girdiğinizde askeri okullardan, polis okulu sınavlarına kadar birçok sınav sonucuna veya yapılacağı tarihlere ulaşabilirsiniz.

9   e-DEVLET SAYESİNDE;   Merkezi Yeni Başvuru   Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama   SSK Hizmet Dökümü   PTT Kayıtlı Gönderi Takibi   PTT Şube Sorgulama   Kriterlere Göre Açık İş Sorgulama ve Başvuru   Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Başvuru   İş Başvuru Sonucu Sorgulama   Meslek Kursu Sorgulama   İşsizlik Ödeneği Başvurusu   İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi   Türk Meslek Sözlüğü

10   İŞKUR’a Olan Borcu Sorgulama   MEB Sınav Yeri Sorgulama   MEB Sınav Sonuç Sorgulama   Ulaştırma Bakanlığı Araç Yetki Belgesi Sorgulama   İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi   Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans Müracaatı   TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış   Adalet Bakanlığı Vatandaş Bilgi Sistemi   Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi gibi işlemleri tek site üzerinden yapabiliyoruz.

11 Vatandaşın aklında oluşan “Türkçe karakter kullanılacak mı, Türkiye miydi, Türkiye miydi” sorunu 21. yüzyıl teknolojisine yaraşır bir şekilde çözülmüş oldu.

12 e-Devlet Kapısının ardındaki lobide, Doğum, Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, İş ve Kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Birey ve Toplum, Sağlık, Özürlü Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Kültür-Sanat ve Spor, Trafik, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunması, Yabancılar alt başlıklarında vatandaşların aklına takılabilecek hemen tüm soruların cevapları kolaylıkla ulaşılabilir bir şekilde yerleştirilmiş. Ziyaretçilerin site içerisinde sunulan bilgiler arasında aradıkları bir kelimeyi bulmaları için kullanabilecekleri arama motoru ise hızlı ve başarılı. Ancak ilk gün yoğunluğundan olsa gerek, şifreli işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında sunucu yanıt vermeyi kesiyor ve işlemler eksik kalıyor.

13   Hizmetler: e-Devlet Kapısı’nın arkasında yapmak istenen işlem için sitenin içinde kaybolmaya gerek yok. Hizmetler, açılış sayfasında sol kolonda sıralanmış durumdalar. Hizmetlerin bir kısmından yararlanmak için sisteme giriş yapmış olma zorunluluğu yok ancak, kişiye özel işlemler için 3 seçenek sunuluyor: 1- PTT bürolarına başvurularak alınan kişiye özel şifre, 2- Özel firmalardan alınan elektronik imza (e-İmza), 3- Avea ve Turkcell’den alınabilecek mobil imza (m-İmza).

14 KİŞİYE ÖZEL ŞİFRE NEDİR, NASIL ALINIR? PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı ofislerden şahsen başvuruyla alınabilecek kişiye özel şifre, e-Devlet Kapısı’nda sunulan hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlara özel olarak yaratılacak bir şifre. Bunun için vatandaşlar en yakın PTT ofisine gidip, kendilerine özel şifrelerini TC Kimlik numaralarını ibraz ederek alabilecekler.

15 e-İMZA NEDİR, NASIL ALINIR? 5070 sayılı Elektronik İmza Yasası uyarınca Telekomünikasyon Kurumu’na bildirimini yapmış ve Türkiye’de bu hizmeti vermeye yetkili “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı” lara yapılarak başvuruyla alınabilen, ıslak imza yerine geçen kimlik tanımlama aracıdır. E-İmza; Türkiye Bilişim Vakfı ve Siemens Business Services tarafından kurulan E-Güven üzerinden Nitelikli Elektronik Sertifika Ön Başvuru Formu ile satın alınabilir.

16 Ücretsiz bir hizmet olmayan e-İmza, www.e-guven.com adresinde bulunan ONLINE BAŞVURU formu doldurularak yapılan ödemenin ardından, başvuru E- Güven yetkilileri tarafından incelenir. İnceleme ardından hazırlanan kurulum paketi adresinize gönderilecek ve elinize geçtikten en geç beş gün sonra bir teknisyen başvuru sahibinden kurulum yapmak amacıyla randevu alır.

17 Teknisyen evinize kadar gelir ve kimlik doğrulaması ardından kurulumu yapar. Elbette bu hizmetin de bir bedeli var. Nitelikli Elektronik Sertifika’nın yıllık 110 TL’lik bedeline ek olarak kurulum, akıllı çubuk, akıllı kart ve okuyucusu ile kurulum hizmeti de istenirse 319 TL ödenmesi gerekiyor. Kurulum hizmeti alınmadığında ise bu rakam 218 TL’ye düşüyor.

18 MOBİL İMZA NEDİR, NASIL ALINIR? Türkiye’de Avea ve Turkcell tarafından dağıtılan Mobil İmza (M-İmza), kurumların servislerine SMS yollayarak, internet üzerinden ya da müşteri hizmetlerinin sunulduğu ofislerden alınabiliyor. Ancak kullanıcıların Mobil İmza almadan önce cep telefonlarının ve SIM kartlarının uyumluluğunu kontrol etmeleri gerekiyor. Mobil İmza da, Elektronik İmza gibi ücretli bir servis ve aktivasyonu 1 hafta sürüyor. M-İmza’nın ücretlendirmesi biraz daha insaflı. Turkcell kullanıcılarına iki seçenek sunuyor: işlem başına 1SMS ya da 2 kontör, aylık sınırsız işlem içinse faturalı hatlardan 5 TL, kontörlü hatlardan ise haftada 10 kontör talep ediyor. Avea ise aylık olarak 4 TL bedelle mobil imza servisini kullanıcılarına sunuyor.

19 ŞİFRE, M-İMZA YA DA E-İMZA GEREKTİRMEYEN HİZMETLER 1- Başbakanlık İletişim Merkezi Yeni başvuru: Bu servis bilgi edinme amacıyla kullanılabiliyor. 2- PTT kayıtlı gönderi takibi 3- PTT şube sorgulamayla en yakın PTT şubesinin iletişim bilgileri sorgulanabiliyor. 4- Kriterlere göre açık iş sorgulama: Bu hizmet, sistemde kayıtlı iş ilanları içinden arama yapmak amacıyla kullanılıyor ancak, başvuru için sisteme giriş yapmış olmak gerekiyor.

20 5-Meslek kursu sorgulama 6-Türk meslek sözlüğü: İş Kur tarafından tanımlanmış olan meslekleri sorgulanabiliyor. 7-MEB sınav yeri sorgulama: TC Kimlik numarası ile MEB tarafından düzenlenen sınavların yerlerini sorgulayabilirsiniz. 8-MEB sınav sonuç sorgulama 9-Ulaştırma Bakanlığı araç yetki belgesi sorgulama: Bu hizmet, ticari araçların plaka numaralarıyla yetki belgelerini sorgulamaya yarıyor. 10-Uçuş mürettebatı lisans/rating müracaatı: Bu hizmet, uçuş mürettebat lisans/rating müracaatı yapmak isteyen öğrenci pilotlar tarafından kullanılabilir.

21 ŞİFRE, m-İMZA YA DA e-İMZA GEREKTİREN HİZMETLER   Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama,   SSK Hizmet Dökümü,   Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Başvuru,   İş Başvuru Sonucu Sorgulama,   İşsizlik Ödeneği Başvurusu,   İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi,   İŞ KUR’a Olan Borcu Sorgulama,   İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi,   Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi   Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans müracaatı,   TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış

22 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN BAŞTA SAYIN HOCAMIZ OLMAK ÜZERE HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.

23


"E-DEVLET e-Devlet sayesinde bürokratik işlemlerden ve kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri alabileceksiniz. Bunun yanında hizmet almakla kalmayacak," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları