Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEVREYİ KORUMADA YEŞİL KİMYA EĞİTİMİ 13041306002 Dilek TEKE Biyokimya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEVREYİ KORUMADA YEŞİL KİMYA EĞİTİMİ 13041306002 Dilek TEKE Biyokimya."— Sunum transkripti:

1 ÇEVREYİ KORUMADA YEŞİL KİMYA EĞİTİMİ 13041306002 Dilek TEKE Biyokimya

2 Çalışmanın Amacı Çevre kirliliği sonucu çıkan kimyasal kirlenmeler için önlemlerin alınması Bireylerin bilinçlendirilmesinde yeşil kimya eğitiminin önemi

3 Çevre kirliliği ile birlikte dünya nüfusunun artması Yaşam standartlarının yükselmesi kimyasal üretimin sürdürülebilirliğini engellemektedir. Artan taleple de her geçen gün atık düzeyi yükselmektedir.

4 Bunun farkında olan kimyacılar, çevre dostu "yeşil" kimya anlayışını günlük hayatımızı katmıştırlar.

5 Yeşil Kimya Nedir

6 Yeşil kimya, çevreyi korumaya yönelik kimyasal yöntemlerin geliştirilmesini sağlar. Kimya bilimi çevre dostudur. İhtiyacımız olan kimyasalların daha verimli üretimi için çalışır.

7 Yeşil kimya yaklaşımında kirlenmeleri önlemek için akademik birimler ve endüstriler tarafından kabul gören 12 temel ilke vardır.

8 YEŞİL KİMYA Önleme Atom ekonomisi Tehlikeli kimyasalların azaltılması Güvenli kimyasalların tasarımı Güvenli çözücüler ve yardımcı maddeler kullanımı Enerji tasarrufu Yenilenebilir ham madde kullanımı Yan ürünlerin azaltılması Katalizler Bozunmanın tasarımı Kirliliği önlemenin izlenmesi ve çözümlenmesi Kazaların önlenmesi için daha güvenli kimya

9 YEŞİL KİMYA EĞİTİMİ

10

11 Çevre eğitiminde esas amaç; Bireyin çevresini bir bütün olarak kavraması, Çevreyle etkileşiminde eleştirici bir bakış geliştirmesi, Çevreyle ilgili konularda duyarlı ve bilinçli bireyler olmaktır.

12 SONUÇ ve ÖNERİLER Yeşil Kimya bilinci ile; Kimyasal ürünlerin ekosisteme zararlarını minimuma indirilmesi sağlanır. Fen ve sosyal bölümlerinde okuyan öğrenciler çevre dostu olabilirler. Çevresel, bilimsel ve eğitimsel süreçler ilişkilendirilir.

13 Yeşil kimya eğitim programlarında; Eğitim materyalleri ve öğretmen yetiştirilmesinde programlar belirlenmeli Yeşil kimyayla ilgili haberler web siteleri aracılığıyla sağlanmalı Akademik kuruluşlar yeşil kimyayla ilgili periyodik yayınlara üye olmalı

14 Yeşil kimya esaslarını vurgulayan dersler açılmalı Konferanslara katılımlar sağlanarak yeşil kimyayla ilgili bilgilendirilmeler yapılmalı Yeşil kimyanın gelişimi için ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenlenmelidir.

15


"ÇEVREYİ KORUMADA YEŞİL KİMYA EĞİTİMİ 13041306002 Dilek TEKE Biyokimya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları