Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKO-OKULLAR. EKO-OKULLAR PROJESİ NEDİR? Eko-Okullar Projesi ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi için uygulanan bir projedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKO-OKULLAR. EKO-OKULLAR PROJESİ NEDİR? Eko-Okullar Projesi ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi için uygulanan bir projedir."— Sunum transkripti:

1 EKO-OKULLAR

2 EKO-OKULLAR PROJESİ NEDİR? Eko-Okullar Projesi ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi için uygulanan bir projedir.

3 Uluslararası bir projedir Eko-Okullar projesi Eco Schools adı altında toplam 30 ülkede yaklaşık 14.000'den fazla okulda uygulanmaktadır.

4 Katılımcı okullarda öğrenciler; Çevresel konularda bilgi edinirler. Ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

5 YEŞİL BAYRAK Eko-Okullar Projesinde, çevre eğitiminde üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak verilmektedir. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır.

6 Projenin öğrenciye faydaları Doğal kaynakları koruma bilinci gelişir. Tüketim alışkanlıkları değişir, savurganlık önlenir. Sorunları tanıma, çözüm üretme, ve tartışma becerisi geliştirir. İnisiyatif kullanma, karar verme yeteneği gelişir. Plan yapma, rapor yazma becerisi gelişir.

7 Projenin okula faydaları Temizlik ve düzenini sürekli kılar. Su ve elektrik tasarrufu öğrenci eliyle sağlanır. Okul öğrencilerce sahiplenilir.

8 EKO-Okullar Projesi Türkiye’de Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir. http://www.turcev.org.tr/ekookullar/ekookullar.htm

9 Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu 2005 yılından beri Eko-Okul Projesi’nin üyesidir.

10

11 2006-2007 yılında “Katı Atıklar ve Geri Dönüşüm” konusu çalışılmıştır. 2007-2008 yılında ise “Su ve Enerji” konuları çalışılmaktadır.

12

13

14

15

16

17

18


"EKO-OKULLAR. EKO-OKULLAR PROJESİ NEDİR? Eko-Okullar Projesi ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi için uygulanan bir projedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları