Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ. ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ SPOR LİSESİ ASKERİ LİSELER POLİS KOLEJİ GÜZEL SANATLAR LİSESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ. ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ SPOR LİSESİ ASKERİ LİSELER POLİS KOLEJİ GÜZEL SANATLAR LİSESİ."— Sunum transkripti:

1 İLKÖĞRETİM SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ

2 ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ SPOR LİSESİ ASKERİ LİSELER POLİS KOLEJİ GÜZEL SANATLAR LİSESİ

3 Okul Adı Konten janı TABAN PUANITAVAN PUANIYÜZDE DİLİMİ MERKEZ / Antakya Anadolu Lisesi240389,881424,65418,06 MERKEZ / Antakya Merkez Anadolu Lisesi 150376,548415,97721,79 MERKEZ / Antakya Yüksel-Kemal Behzetoğlu Anadolu Lisesi 210403,958430,44414,49 MERKEZ / Dr. Mustafa Gençay Anadolu Lisesi 180378,763413,21121,14 MERKEZ / Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi 150416,912454,20111,51 MERKEZ / Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi 240435,121470,6337,74 MERKEZ / Osman Ötken Anadolu Lisesi 150426,033461,7479,54 MERKEZ / Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi 150453,556487,7014,45 MERKEZ / TOKİ Şehit Süleyman Yılmaz Anadolu Lisesi 210366,580416,63124,77 HATAY MERKEZDEKİ ANADOLU LİSELERİ

4 ANADOLU TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ  Ortaokul üzerine öğrenim veren ve öğretim süresi dört yıl olan okullardır.  Bu okullardan mezun olanlar alanları ile ilgili işyerlerinde çalışabilecekleri gibi, ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verildiğinden, bağımsız işyeri de açabilirler.

5 Sağlık Meslek Lisesi Eğitim süresi 4 yıldır ve sınavla girilir. Eğitim süresi 4 yıldır ve sınavla girilir. Kazanıldığı takdirde istenilen alanda yüksek öğretim yapılabilir. Kazanıldığı takdirde istenilen alanda yüksek öğretim yapılabilir. Mezun olanlar Kamu ve Özel Sağlık Kurumlarında kolaylıkla iş bulabilirler. Mezun olanlar Kamu ve Özel Sağlık Kurumlarında kolaylıkla iş bulabilirler.

6 SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR ÖZELLİKLERİ VE İSTİHDAM OLANAKLARI 2.BÖLÜM

7 GENEL LİSE Yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Öğretim programlarında; Öğretim programlarında; Sosyal bilimler, fen bilimleri, yabancı dil, türkçe-matematik, sanat (resim, müzik,), spor gibi alanlar vardır.

8 Endüstri Meslek Liseleri Endüstri Meslek Liseleri, İlköğretim okulu üzerine öğrenim süresi 4 yıl olan ve öğrencilere; ortaöğretim seviyesinde asgari genel kültür ve uygar bir dünya görüşü sağlanması yanında, çeşitli meslek alanlarında endüstrinin ihtiyaç duyduğu mesleki formasyon verilmek suretiyle öğrencileri iş alanlarına Endüstri Meslek Liseleri, İlköğretim okulu üzerine öğrenim süresi 4 yıl olan ve öğrencilere; ortaöğretim seviyesinde asgari genel kültür ve uygar bir dünya görüşü sağlanması yanında, çeşitli meslek alanlarında endüstrinin ihtiyaç duyduğu mesleki formasyon verilmek suretiyle öğrencileri iş alanlarına ve yükseköğretime hazırlayan ve yükseköğretime hazırlayan programların uygulandığı programların uygulandığı endüstriyel teknik öğretim endüstriyel teknik öğretim okullarıdır. okullarıdır.

9 Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri; 9'uncu ve 10'uncu sınıfın eğitim ve öğretim çalışmalarının tamamını okulda, 11'inci sınıflarda ise genel bilgi ve teknik teorik derslerini, haftanın iki günü okulda, uygulamalı meslek derslerini ise, haftanın üç gününde, alanları ile ilgili işletmelerin makine, araç-gereç ve mesleğinde uzmanlaşmış personel imkanlarından faydalanarak işyerlerinde yapmaktadır.Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri; 9'uncu ve 10'uncu sınıfın eğitim ve öğretim çalışmalarının tamamını okulda, 11'inci sınıflarda ise genel bilgi ve teknik teorik derslerini, haftanın iki günü okulda, uygulamalı meslek derslerini ise, haftanın üç gününde, alanları ile ilgili işletmelerin makine, araç-gereç ve mesleğinde uzmanlaşmış personel imkanlarından faydalanarak işyerlerinde yapmaktadır.

10 ÇIRAKLIK EĞİTİM (Mesleki Eğitim Merkezi)  İlköğretimini tamamlamış, 14-18 yaş arasındaki bireylere, mesleğin türüne göre 3 ya da 4 yıl eğitim uygulanır.

11 ÇIRAKLIK EĞİTİM (Mesleki Eğitim Merkezi)  Çıraklık eğitimde çıraklar, haftada bir gün çıraklık eğitim merkezinde ders görür, 5 günde beceri eğitimi gördükleri iş yerlerinde çalışarak uygulama yaparlar.  İlköğretimi tamamlamış çıraklar, isterlerse Açık Öğretim Lisesine kaydolarak eğitimlerini devam ettirebilirler.  Çıraklık eğitim süresi sonunda, sınavla kalfalık belgesi, devamında ustalık sınavına girilerek ustalık belgesi alınır.

12 ÇIRAKLIK EĞİTİM (Mesleki Eğitim Merkezi)  Kalfalık eğitimi almadan da endüstri de 5 yıl çalıştıktan sonra ustalık sınavına girebilirler.  Ustalık belgesi alanlar, usta olarak birinin yanında çalışabilirler ya da iş yeri açıp kendi işinde çalışabilir

13 MESLEKİ YAYGIN EĞİTİM  Meslek kursları, çıraklık, örgün mesleki eğitim sürecine katılamayan gençlerle, bu dönemlerini geçirmiş ve istihdam için gerekli becerilere sahip olmayan yetişkinleri birer meslek sahibi yapmayı hedef alır.(Halk Eğitim Merkezi çalışmaları gibi)

14 AÇIKÖĞRETİM LİSESİ Bu lise ilköğretimden sonra örgün öğretime devam edemeyenlere, hangi yaşta olursa olsun lise bitirme fırsatı vermektedir. Bu lise ilköğretimden sonra örgün öğretime devam edemeyenlere, hangi yaşta olursa olsun lise bitirme fırsatı vermektedir. Üniversite sınavını kazandığı takdirde istenilen alanda yüksek öğretim yapabilir. Üniversite sınavını kazandığı takdirde istenilen alanda yüksek öğretim yapabilir. Meslek liselerinin açık lise bölümleri; ilgili okullarda akşam saatlerinde eğitim yapar.Sadece mesleki derslere devam edilir.Meslek liselerinin açık lise bölümleri; ilgili okullarda akşam saatlerinde eğitim yapar.Sadece mesleki derslere devam edilir.


"İLKÖĞRETİM SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ. ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ SPOR LİSESİ ASKERİ LİSELER POLİS KOLEJİ GÜZEL SANATLAR LİSESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları