Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUNUM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUNUM."— Sunum transkripti:

1 SUNUM

2 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE USTA ÖĞRETİCİLİK

3 İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevredekilerini hissetmeye çalışır. Yemeyi, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı, konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara rağmen yine de yardıma muhtaçtır. İnsanın yaşamında ilk yardımcıları anne, baba, kardeşleri ve nine ve dedeleridir. Büyüyüp gelişen çocuk, bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Bu dönemde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen kılavuzluğunda sistemli bir eğitimle alır.

4 Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, çocukların ve gençlerin, ister örgün eğitimde isterse yaygın eğitimde olsun eğitim ve öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan kimsedir. Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olur. Eğitim, öğretim ve öğretmenin değerini çok iyi bilen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, “Ulusları kurtaran yalnız ve ancak öğretmenlerdir” demiştir.

5 Öğretmenlik, Tanrı sanatıdır
Öğretmenlik, Tanrı sanatıdır. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali, “Yeryüzünde öğretmenlikten başka şerefli bir meslek tanımıyorum” diyen Sinoplu Diyojen ve nice büyükler ve düşünürler öğretmenlik mesleğinin yüceliğini belirtmişlerdir. Kurtuluş savaşını kazanıp Cumhuriyet’i ilan ettikten sonra gördü ki; milletin %95’i okuma-yazma bilmiyor. Hemen harf-yazı ve dil devrimini yaparak, okuma-yazma seferberliğini başlattı. Bizzat kendisi yazı tahtası başına geçerek, yeni harfleri öğretti ve dersler verdi. Millet mekteplerini harekete geçirdi.

6 11 Kasım 1928 günü Bakanlar Kurulu, aldığı bir karar ile Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını verdi. 24 Kasım günü ise Atatürk Başöğretmenlik onurunu kabul etti. Bu tarih 1981 yılından bu yana ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Bu günün amacı: öğretmenin yeri, rolü, önemi ve değerini topluma hatırlatmaktır.

7 Türk Milli Eğitim sistemi içinde yer alan Çıraklık Eğitimi:
Bir işyerinde çalışarak meslek öğrenmek isteyenlere sunulan bir eğitim hizmeti olarak tanımlanabilir. Bilindiği gibi ilköğretimini tamamlayanlar, bu eğitim hizmetinden yararlanabilirler. İlköğretim mezunu olduğu halde henüz 14 yaşını doldurmamış olanlar, bu yaşı tamamlayıncaya kadar “aday çırak” unvanı ile eğitime alınırlar. Çıraklık eğitimini tamamlayanlar, sınavlarda başarılı oldukları takdirde “kalfalık belgesi” alırlar. Bu belgeye sahip olanlar, kalfalık eğitimi sonunda katıldıkları sınavı başardıkları takdirde “ustalık belgesi” alırlar.

8 Çıraklık eğitimini düzenleyen 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre çıraklık eğitiminin teorik bölümü Mesleki Eğitim Merkezlerinde, pratik bölümü ise işyerlerinde eğitici usta niteliğine sahip ustalar tarafından yapılmaktadır. O halde “eğitici usta” ne demektir? Eğitici usta; ustalık niteliği kazanmış olan, Milli Eğitim Bakanlığı’nca (yani Mesleki Eğitim Merkezlerince) açılan 40 saatlik iş pedagojisi kursunu başarı ile tamamlayarak usta öğretici belgesine sahip olan kişidir. Böylece öğretmenlik formasyonu da alınmış olunur.

9 Bir başka ifadeyle eğitici usta: mesleğini çok iyi bilen ve bunu yanında çalıştırdığı aday çırak ve kalfalara çok iyi öğretebilen bir meslek öğretmenidir. EĞİTİCİ USTA

10 Ayrıca güzel konuşan, sağlıklı düşünen, mesleki yetenekleri yanında, doğru, çalışkan, sabırlı olan, bildiklerini hiç gizlemeden çırak ve kalfalarına öğreten, alçakgönüllü, öğrencilerini hor görmeyen, yenilikleri takip ederek öğrenme ve öğretme niteliğine sahip kişidir diyebiliriz. Böyle düzeyde yetişmiş usta öğreticiler de eğitim verdiklerini, iş hayatında onlara gereken bilgi ve beceriyi kazandıran eli öpülecek öğretmenlerdir.

11 24 Kasım öğretmenler gününde eğitici usta öğretmenlerimizin de öğretmenler günü kutlu olsun dileklerimizle saygılarımızı sunuyoruz. İSTESOB EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Hazırlamış olduğumuz sunumları www. istesob
Hazırlamış olduğumuz sunumları web adresinden “Mesleki Eğitim” bölümüne girerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

13 TEŞEKKÜR EDERİZ İSTESOB EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Müdürü: Metin İÇTEM Eğitim Müd. Asistanı: Ahmet Z. GÜNDOĞDU


"SUNUM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları