Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1)ULMUS MİNOR’ ün botanik özellikleri:  Sistematiği,  Habitus’u,  Kabuğu,  Sürgünü,  Yaprağı,  Çiçeği,  Meyvesi,  Tohumu 2) ULMUS MİNOR’ ün ekolojik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1)ULMUS MİNOR’ ün botanik özellikleri:  Sistematiği,  Habitus’u,  Kabuğu,  Sürgünü,  Yaprağı,  Çiçeği,  Meyvesi,  Tohumu 2) ULMUS MİNOR’ ün ekolojik."— Sunum transkripti:

1 1)ULMUS MİNOR’ ün botanik özellikleri:  Sistematiği,  Habitus’u,  Kabuğu,  Sürgünü,  Yaprağı,  Çiçeği,  Meyvesi,  Tohumu 2) ULMUS MİNOR’ ün ekolojik özellikleri: İklim(su, sıcaklık), Işık, Toprak, Yayılışı 3) Anavatanı 4) Kaynak

2 Kingdom:Plantae Division:Magnoliophyta Class:Magnoliopsida Order:urticales Family:ulmaceae Genus:ulmus Species:Ulmus minor 1) ULMUS MİNOR’un botanik özellikleri:  Sistematiği:

3  Habitus: a) Boy: 30-40m kadar boylanabilen 1-2 m çap yapabilen, uzun ömürlü geniş tepeli bir ağaçtır. b)Dallanma: Yanlara doğru sarkık dallı bir ağaçtır.

4  Kabuk: Kabuk genç gövdelerde ince ve düzgün, yaşlılarda kalın ve derin çatlaklıdır. Gövde çoğu kez mantar tabakası ile kaplıdır

5  Sürgün: Kırmızı kahverengindeki sürgünleri tüylü sonraları çıplak ve incedir.

6  Yaprak:

7

8

9

10 Yapraklarının üst yüzü parlak koyu yeşil ve çıplak, alt yüzü çıplak fakat yan damarların ana damarla birleştiği yerlerde tüylüdür. Yapraklar eliptik veya ters yumurta biçimindedir. Yaprak boyu: 6-9 cm Genişliği: 4 cm Yaprağın uç tarafı sivrice, dip tarafı çok çarpıktır.

11

12  Çiçek yapısı: Çiçekler çok kısa saplı, demetler halinde bir araya toplanmışlar. Periant çan gibi kenarları kirpiklidir.

13

14  Meyvesi:

15 Ters yumurta – geniş elips biçimindeki meyve 1-2 cm boyunda, meyvenin etrafı damarlı zarsı bir kanatla çevrilmiştir. Nus tibi meyve kanadın uç kısmına kaymıştır Mayıs ayında olgunlaşır.

16

17

18 2) ULMUS MİNOR’un ekolojik özellikleri: Işık isteği: Genellikle ışık isteği fazla olan bir ağaçtır. Toprak isteği: Taze, nemli ve yarı nemli toprakları ister. Toprak türü: Hafif asit-hafif alkali, iyi drenajlı, derin, killi- kumlu toprakları sever.

19 Anavatanı AVRUPA, BATI ASYA

20

21 KAYNAKÇA:  www.google.com.tr ( ulmus minor ) www.google.com.tr  TÜRKİYE EREZYONLA MÜCADELE, AĞAÇLANDIRMA VE DOĞAL VARLIKLARI KORUMA VAKFI ( AĞAÇLAR )  TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ  (DEREDEN-TEPEDEN DOĞAL VE YAPAY ALANLARDAKİ BİTKİLER)


"1)ULMUS MİNOR’ ün botanik özellikleri:  Sistematiği,  Habitus’u,  Kabuğu,  Sürgünü,  Yaprağı,  Çiçeği,  Meyvesi,  Tohumu 2) ULMUS MİNOR’ ün ekolojik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları