Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Ağları İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Ağları İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir."— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar Ağları İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir.

2 Bilgisayar Ağları

3 Bilgisayar Ağlarının Amaçları
Ağa bağlı tüm bilgisayarlar birbirleri ile iletişim kurabilirler, aynı kaynakları paylaşabilirler.  İletişim kolaylığı. Ağ kullanan insanlar mail, chat odaları, videolarla v.b. daha kolay ve etkili iletişim kurabilirler. Donanım paylaşımı. Ağ dünyasında, ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayar ağda paylaşılan donanım kaynaklarına ulaşabilir ve bunları kullanabilir. Örneğin ağdaki bir bilgisayar ağın paylaşıma açık yazıcısından kendi bilgisayarı üzerinden çıktı alabilir.

4 Bilgisayar Ağlarının Amaçları
Dosya, veri veya bilgi paylaşımı. Ağdaki yetkili kullanıcı ağ üzerindeki diğer bilgisayarlardaki veri ve bilgilere ulaşabilir. Ağdaki bu bilgi ve verilere kolayca ulaşabilme seçeneği birçok ağın önemli bir özelliğidir. Yazılım paylaşımı. Ağa bağlı kullanıcı ağdaki uygulama programlarını uzaktaki bilgisayarlara kurabilir.

5 Büyüklüklerine Göre Bilgisayar Ağları
LAN - Local Area Network WAN - Wide Area Network

6 Yerel Alan Ağı (LAN) Ev, okul, laboratuar iş binaları vb. gibi sınırlı coğrafi alanda bilgisayarları ve araçları birbirine bağlayan bir bilgisayar ağıdır.

7 Yerel Alan Ağı (LAN) Örnekler
İnternet Kafe Okullardaki Ağlar Küçük Ofislerdeki Ağlar Hastanelerdeki Ağlar

8 Geniş Alan Ağları (WAN)
Geniş alan ağı, ( Wide Area Network, WAN), birden fazla cihazın birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan fiziksel veya mantıksal büyük ağdır. Yerel alan ağlarının birbirine bağlanmasını sağlayan çok geniş ağlardır. En meşhur geniş alan ağı İnternettir.

9 Geniş Alan Ağları (WAN) Örnekler
İnternet İl ve İlçelerdeki ağlar Milli Eğitim Bakanlığı Ağı E-devlet Ağı Bankaların Ağ Bağlantıları


"Bilgisayar Ağları İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları