Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Internet Sunuş Planı Bilgi teknolojisi nedir? Bilgiye kolay/hızlı/ucuz/güvenli erişim. networkBilgisayar sistemleri ve ağ (network) teknolojisi. Internet.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Internet Sunuş Planı Bilgi teknolojisi nedir? Bilgiye kolay/hızlı/ucuz/güvenli erişim. networkBilgisayar sistemleri ve ağ (network) teknolojisi. Internet."— Sunum transkripti:

1

2 Internet

3 Sunuş Planı Bilgi teknolojisi nedir? Bilgiye kolay/hızlı/ucuz/güvenli erişim. networkBilgisayar sistemleri ve ağ (network) teknolojisi. Internet : bilgi teknolojisinde yeni kavramlar. Internet üzerinde bilgiye erişim araçları. –Web –Kütüphane servisleri. FTP –Dosya servisleri (FTP) e-mail –Tele konferans ve e-mail

4 Bilgi Teknolojisi Nedir ? Bilgi : Bir ürüne ya da hizmete dönüşebilen, Kişileri belirli konularda aydınlatan, İşe yarayan nesneler topluluğu. Bilgi teknolojisi : Bilgi üretimi, Başka insanlara öğretilmesi, Bilgi kullanımı, Bilgiye erişim, Bilgi saklanması yenilikçi teknoloji. Gibi birbiriyle ilişkili pek çok unsurun bir araya gelerek oluşturduğu yenilikçi teknoloji.

5 Bilgiye Kolay, Hızlı, Ucuz, Ve Güvenli Erişim Klasik bilgi arama/alma yoluKlasik bilgi arama/alma yolu : kütüphanelerde kitap/periyodik karıştırmak ve bazen HAFTALARI bu uğurda harcamak. Sonra bulduklarımızın fotokopisini çektirmek... Hepimiz bunları az ya da çok yaptık !!!

6 Bilgiye Kolay, Hızlı, Ucuz, Ve Güvenli Erişim Bilgi sadece BİLİMSEL çalışmalarda mı kullanılır ?? –Hisse senetlerindeki son durum –Ankara’daki hava sıcaklığı –Seçim sonuçları –İstanbul’un tarihi yerlerinin görüntüleri –Müzedeki tablolar ! –Alacağım ürünün özellikleri ve yerimden alışveriş yapmak için, Erişmek istediğimiz bilgiler olabilir.

7 Bilgisayar Sistemleri Ve Ağ Teknolojisi Bilgisayarlar Bilgisayarların sağladığı ne? Bilgileri güvenli bir şekilde saklamak ve gruplamak; çok fazla bilgiye çok kısa zamanda erişmemizi sağlamak.

8 Bilgisayar Sistemleri Ve Ağ Teknolojisi Çözüm: Bilgisayarları birbirleriyle konuşturmak ! networkBu da AĞ (network) teknolojisi ile mümkün !!

9 Network Teknolojisi local area networkEğer AĞ oluşturan bilgisayarlar aynı oda/bina içinde ise bu yapıya LAN (local area network) adı verilir. wide area networkFarklı lan’ları birleştiren ve daha geniş bir alandaki bilgisayarları barındıran yapılara ise WAN (wide area network) adı verilir. hub, router, bridgeBilgisayarlar arası iletişim, bazen doğrudan, çoğunlukla da hub, router, bridge vb. Gibi ağ yardımcı unsurları üzerinden sağlanır. Bu unsurlar, bilgi aktarımını denetleyen donanım elemanlarıdır.

10 Network Teknolojisi Ağlar üzerinde ve ağlar arasında iletişim nasıl olur? Yani, bir bilgisayardan diğerine bilgi nasıl aktarılır? Bu, aktarılmak istenen bilginin belirli standartlarda aktarılmasını sağlayan bazı, PROTOKOLLERTCP/IP, SNA, NJE PROTOKOLLER (TCP/IP, SNA, NJE vb) Yardımıyla olur.

11 Internet TCP/IP transmission control protocol / ınternet protocol NTERNETBahsedilen protokollerden TCP/IP (transmission control protocol / ınternet protocol) kullanarak dünyanın her tarafındaki milyonlarca bilgisayarı birbirine bağlayan en yaygın kullanımlı ağ, “INTERNET” olarak adlandırılır. network of networksInternet, aynı zamanda bünyesinde pek çok farklı ağ da tutar. Bu yüzden, “network of networks” yakıştırması yapılır. INTERNET ADRESLERİInternet üzerinde bilgisayarlar ve bilgisayar sistemleri “INTERNET ADRESLERİ” ile birbirlerinden ayırd edilirler.

12 Internet Ne Sunar? Web SINIFLANMASIWeb bilgisayar ortamındaki çok çeşitli ve fazla miktardaki bilginin SINIFLANMASI ve kolayca bulunabilmesi ihtiyacından ortaya çıkmıştır. FTPBir başka bilgisayardan dosya alma ve o bilgisayara gönderme. (FTP) account telnetBir başka sistemde “account” açma (telnet) e-mailElektronik mektup gönderme. (e-mail)

13 İnternet servislerini kullanmak için nelere ihtiyaç var ? –Internet’e bağlı bir bilgisayar. –Web erişimini sağlayacak programlar. –Web hizmeti veren servis.

14 World Wide Web - WWW WEB INTERNET = WEBWeb, son aylarda (INTERNET = WEB) dedirtecek kadar gelişme gösteren bir servistir. Web, ınternet üzerinde bir kütüphane gibidir.Web, ınternet üzerinde bir kütüphane gibidir. hypertextBu servis, bilgisayar ortamında birbirine bazı kelimeler, resimler vb ile bağlı “hypertext” denilen türden dökümanlar ile karakterize edilir. bazı özel kelimeler aslında farklı yerlere linkleri temsil ederlerKurumu/şirketi tanıtan bazı özel kelimeler aslında farklı yerlere linkleri temsil ederler ve bu özel kelimeler seçildiğinde başka bilgilere ulaşılır. Internet =WEB

15 World Wide Web - WWW WEB INTERNET FTP, e-mail, news, telnet vb gibiWeb içinden diğer INTERNET servislerine (FTP, e-mail, news, telnet vb gibi) geçiş yapmak ta mümkün. Bunun için 2 yol var: –Hyper text –Hyper text döküman içinde olan uygun linklerle, uniform resource locators –Uygun URL (uniform resource locators) tanımlarıyla.

16 Diğer Servisler FTPFTP : bir başka bilgisayardan dosya alma protokolü. ArchieArchie : FTP ‘de yol sorma. Bir dosyanın hangi merkezde olduğunu bulmak !! TELNETTELNET : bir başka bilgisayara bağlanma protokolü. NewsNews : USENET haber gruplarından haber okuma ve buralara haber gönderme. Ping, finger, talk, IRCPing, finger, talk, IRC

17 Kütüphaneler Kütüphanelere on-line bağlanıp tarama yapmak için iki temel yol var: TELNETİlgili kütüphanenin internet adresine TELNET ile bağlantı. uygun linkleriWeb üzerinden uygun linkleri takip ederek bağlantı.

18 Arama Mekanizmaları veronica, web search engines gibiWeb üzerindeki tarama mekanizmalarını kullanabiliriz. (veronica, web search engines gibi) bilgi tarama ve alma servislerini e-mail ile kullanma yoluna gitmekOn-line ve hızlı internet erişimimiz yoksa, bilgi tarama ve alma servislerini e-mail ile kullanma yoluna gitmek çok daha efektif sonuçlar verecektir.

19 Şenol Sürer Şenol Sürer


"Internet Sunuş Planı Bilgi teknolojisi nedir? Bilgiye kolay/hızlı/ucuz/güvenli erişim. networkBilgisayar sistemleri ve ağ (network) teknolojisi. Internet." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları