Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Destek birimimize ulaşmak için tıklayın Sunumunuz çalışmadığından tıklayın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Destek birimimize ulaşmak için tıklayın Sunumunuz çalışmadığından tıklayın."— Sunum transkripti:

1 Destek birimimize ulaşmak için tıklayın Sunumunuz çalışmadığından tıklayın

2 Yararlanılan Kaynaklar: http://tr.wikipedia.org/wiki/John _Napier, Nuveforum.net, Odtugvo.k12.tr, matematiksinifim. com Adı:…………………. Soyadı:……………………….. Sınıfı:…………………………….. Okul Numarası:…………………………… Okulu:……………………………………… Ödev Yılı:………………………………. Adı:…………………. Soyadı:……………………….. Branşı:……………………..

3 Oxford Üniversitesi matematik profesörü Henri Briggs, Napier'in bu buluşunu benimsedi ve adi log cetvelinin hazırlanmasıyla ilgili düşüncelerini Napier'e açıklamak için Edinburgh'a gitti. Napier, 1618 ve 1624 yılları arasında kusursuz iki logaritma cetveli yayınladı. Bu eser onun tam yirmi yıllık bir çalışmasının ürünüdür. Napier'in bu konuda çok sayıda eseri vardır. Bazı hesap makinelerinin temellerini veren iki kitabı, 1617 yılında yayınlandı. John Napier, Merchiston-Edinburgh’da 1550 yılında doğdu, 4 Nisan 1617 in Merchiston Castle'de öldü. Merchiston Baronu ve İskoçyalı bir matematikçi olan Napier, logaritmanın bulucusu olarak bilinir. Napier, Saint Andrews Üniversitesinde eğitim görmüş ve matematiği de içinden gelen bir merak olarak izlemiştir. Kendisi, amatör bir matematikçidir. Sayısal hesaplamaları kolaylaştıracak bir yol ararken, önce Napier cetvelleri diye bilinen, üzerinde rakamlar yazılmış küçük değnekler yardımıyla yapılan bir çarpma veya bölme yöntemi buldu. 1, 2, 3,... şeklindeki aritmetik dizi ile, buna karşılık gelen 10, 100, 1000,... biçimindeki geometrik dizi arasındaki, ilişkiyi gördü. 1614 yılında yazdığı "Logaritma Kurallarının Tanımı" adlı eserinde, aritmetik dizi ile geometrik dizinin karşılaştırılmasından, matematiğe logaritma kavramını getirdi. Günümüzdekilerden farklı olarak kurulan bu diziler, logaritmayı, sayısının azalan bir fonksiyonu olarak tanımlıyordu. Buradaki aritmetik dizi, geometrik dizinin logaritmasıdır.

4

5 AMAÇ Ünlü İskoç matematikçi John Napier tarafından keşfedilen ve çarpma, bölme, karakök ve küpkök alma işlemlerini yapabilmek için kullanılan çubukları tanıtmak. Örnek: 38 x 794 çarpımını bu metotla bulalım.

6 1. Hamle : Çarpılacak sayılardan birini bir kenara diğerini yukarıya yazılır.

7 2. Hamle : Her bir çerçevenin içine üstteki ve kenardaki rakamlar çifter çifter çarpılarak çarpımları çerçeve içine yazılır. Çerçevenin sağından başlayarak sola doğru köşegenleri toplayın. Çarpım sol üst köşeden sağ alt köşeye kadarki rakamlardır. Yani 38 x 794 = 30172.

8 3. Hamle : İskoç matematikçi Joun Napier’in (1550 – 1617) Napier’in kemikleri (Napier’s rods veya Napier’s bones) adıyla anılan hesaplama aletleri de çerçeve metoduyla çarpma temeline dayanmaktadır ve günümüzdeki modern bilgisayarların en ilkel numunelerinden sayılmaktadır. Bunlarda 0’dan 9’a kadarki herbir rakam için ayrı bir çubuk mevcuttur ve her bir çubukta o rakamın 1’den 9’a kadarki katları çerçevelerde yazılı bulunmaktadır. Bunlara ek bir de index denen çubuk vardır ki bu da rakamların, katlarını belirtmektedir. Napier’in kemikleri mekanik olarak çarpma, bölme ve karakök alma işlerinde kullanılmaktaydı ve bunlar o devirde özellikle tüccarlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Bunun dışında Napier 1614 yılında logaritmayı (karmaşık görünümlü sayılarla çarpma ve bölme yaparken, üsleri kullanarak, bu işlemleri toplamaya dönüştürme yöntemi) bularak hesaplamak devrim yapmıştır.


"Destek birimimize ulaşmak için tıklayın Sunumunuz çalışmadığından tıklayın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları