Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Selamlaşma. Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Selamlaşma. Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?"— Sunum transkripti:

1 Selamlaşma

2 Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?

3 Peygamber efendimiz: - Size, aranızdaki sevgi ve yakınlaşmayı arttıracak bir davranışı haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız( bol bol selamlaşınız). Demiştir.

4 Bizim dinimiz olan‘’İslam’’ dini selam vermeyi ve verilen selamı almayı öğütlemektedir.

5 Selamlaşmak insanları birbirine yakınlaştırır. Selamlaşmak insanlar arasındaki sevgiyi, samimiyeti arttırır.

6 Peygamberimiz ne yapardı? Birisiyle karşılaştığında önce kendisi selam verir, selam verenin de selamını hemen alırdı.

7 Selamlaşmak halkımız arasında gelenek haline gelmiştir. Bizler de yarının büyükleri olarak selamlaşmaya önem vermeliyiz.

8 Yakınlarımızı, arkadaşlarımızı ziyarete gittiğimizde, yolda insanlarla karşılaştığımızda onlarla selamlaşmalıyız.

9 Karşılaştığımız, görüştüğümüz insanlar aracılığı ile başkalarına da selam göndeririz. Örneğin: Kardeşine de selam söyle.

10 Selam ne demektir? Selam; huzur ve esenlik dilemek güvende olmayı istemek demektir. Bir insana selam vermek de onun esenlik, huzur ve güven içinde olmasını dilemek demektir.

11 Siz anne, baba, öğretmen, arkadaşlarınızla yada çalışan birisine, küçüklerinize nasıl selam verirsiniz?

12 “Tünaydın !"

13 "İyi dersler!"

14 “Hayırlı günler"

15 “İyi geceler"

16 “Merhaba "

17 İnsanların, günlük yaşantılarında birbirleri için iyi dileklerde bulunur ve selamlaşırlar. Merhaba, günaydın, tünaydın, selamünaleyküm, iyi günler, hayırlı geceler, hoşçakalın, Allah rahatlık versin gibi ifadeler iyi dilek ifadeleridir.

18 Selamlaşmak genellikle ’’Selamünaleyküm’’ sözü ile yapılır.

19 ’’Selamünaleyküm’’ sözü dini bir ifadedir. Peygamberimiz insanlara genellikle bu sözle selam vermiştir. “Selamünaleyküm"“Selamünaleyküm" “Selamünaleyküm"“Selamünaleyküm"

20 Selamünaleyküm ne demektir? Selamunaleyküm; ‘’Allah sana esenlik ve sağlık versin.’’ demektir ve bu iyi dilek sözüdür.

21 Selamı nasıl almalıyız? ;’’Aleykümselam’’ ’’Selamünaleyküm’’ sözüyle verilen selamı ;’’Aleykümselam’’ diyerek almalıyız. “Aleykümselam"“Aleykümselam" “Selamünaleyküm"“Selamünaleyküm"

22 aynı sözleri tekrarlayarak Günaydın, iyi günler,kolay gelsin, hayırlı geceler, iyi sabahlar vs. gibi iyi dilek ifadelerini ise aynı sözleri tekrarlayarak karşılık veririz.

23 görgü kuralıAllah’ın bir öğüdü Verilen selamı almak hem bir görgü kuralı hem de Allah’ın bir öğüdüdür. Yüce Allah bir sözünde: ‘’Bir selam ile selamlandığınız zaman, siz de ondan daha güzeli ile selamlayın yahut aynısı ile karşılık verin.’’ diye buyurmuştur.


"Selamlaşma. Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları